Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Yerel Yönetimler ve Ulaşım Sorunları ve Çözüm Önerileri...  (Okunma sayısı 6489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 2062
    • Engelsizdostlar

Büyük şehirlerde olsun kırsal kesimde olsun ulaşım ağnının en büyük yükü Yerel Yönetimlerde.

Biz engelli insanların başlıca sorunlarının başında da zaten ulaşım sorunumuz var.Peki mevcut sistemde ulaşımı sağlayan araçlar ne konumda diye bir bakalım.

Eski tip otobüsler yürüyecek hali kalmamış araçlar hemen hemen bütün yerel yönetimlerde mevcut.Bırakın bu araçlara engelli insanların binip inmesini normal engelsiz insanlar bile çok zor binip inmekteler.Peki bu konuma sahip bir toplu taşıma sisteminden engelli insanlar nasıl faydalanacak?Nerede ise bu mümkün değil..Peki nasıl bir çözüm yolu izlenerek bu sorunlar kalka bilir?

Elbetteki kimse demiyor gidin yeni araçlar alın vs diye önemli olan eldeki imkanlar çerçevesinde en güzel şekilde sorunu çözme yolunun bulunması.İlk önce yapılması gereken otobüs duraklarının düzenlenmesi bir otobüs durağına girdiğinde durakla araç arasındaki kaldırım mesafesinin yüksekliği kesinlikle kısa olmalı.Bir durağa gidiyorsunuz yakın bir başka durak bir o kadar uzak.Ondan sonraki ise kapılar açıldığı anda durağa paralel şekilde gelecek bir rampa siteminin otobüslere takılması.Bu o kadar pahalı bir sistem değil zaten resimlerini de bu başlık altında yayınlayacağım.Eskiyen ve yeni ile yer değiştirecek araçlar alınırken engelli insanların binip inmesine uygun donanıma sahip araçlar tercih edilmeli ve araç ihalelerinde bu şart kesin olarak konmalı en azından yeni alınan araçlar engelli insanlara uygun donanımda olmuş olacak.

Banyo trenleri ile taşımacılık yapan yerel yönetimlerin kesinlikle peronları elden geçirmesi gerekmekte.Ben bir Ankara’ lı olarak bir perondan trene biniyorum, bindim peronda tren yere 15cm ama idim peronda ise 30cm bu sorun hemen hemen her peronda  mevcut bu sorunun çözümü de aslında çok fazla bir masrafa gerek olmadan çözüle bilir.Sadece yapılaması gereken bütün peronların eşit yükseklikte olması yeterlidir.Ve bu mesafe ve de sorun çözülmüş olacak.
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

FATOŞ

• Ziyaretçi

belediyeler toplu taşıma araçlarını engellilerin üçretsiz yararlanmalarına imkan sağlıyor. çok güzel ama kaç engelli toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorki. hiç biri engellilere uygun degil. ister üçretsiz olsun ister üçretli ne farkederki kullanamamaktan sonra.

BiLSeM

• DESSERT EAGLE OPERATİONS
  • Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 175
  • SYSTEM OPERATİONS FREKANS ELECTRONİC

DİKKAT EDİYORUM bazen hep gözüm bu gibi konularda oluyor... toplu taşıma araçlarına binip inme açısından bırakın bi engelliyi  eli ayağı tutan dinç birisi dahi zorlanıyor ...
KEŞKE toplu taşıma araçlarında engelliler ücret ödeseydide böyle 50-60 yıllarından kalma tertibatsız hurda otobüslere binmeseydik...
ha şahsen ben toplu taşıma araçlarına binip sağa sola gidip gelen birisi değilim ...ama görüyorum ve gördüğüm için hatta zorlanacağımı bildiğim için binmiyorum çok özel işimde olsa mecburda olsam ya kendi arabamla gidiyorum yada hiç gitmiyorum çünkü başıma geleceği biliyorum.....
AMA ŞÖYLE BİŞEY VAR www.engellioto.com sitesi olarak BİR ENGELLİ TOPLUMU OLARAK .... yönetimlere belediyelere vs... ilgili yerlere dilekçeler yazılsa  gerçekten bir şeylerin değişeceğine inanıyorum....
...... BURGUNDY BERET.......

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar

Bilsem zaten engellioto yönetimi olarak yrel yönetimlerden gerekli bilği ve belgeler istenecek hemde bu bilği ve belgeler bilği edinme kanunu kapsamında yapılacak alınan bilgi ve belgelerde engellioto üyeleri ile paylaşılacaktır.Zaten bu yüzden bu başlığı sitemize ekledim.Bakalım hangi yrel yönetimler engelliler için ne gibi çalışmalar yapmakta en azından bilğimiz olsun diyelim ki A yerel yönetimi engelliler için şu çalışmaları yapmış vede şu çalışmaların projesi içindeler.
0 542 334 24 62

BiLSeM

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

evet çok iyi düşünmüşsün abicim hadi bakalım  kolay gelsin...

SAID54

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 0

çok haklısınız arkadaşlar hep beraber olmalıyız birlikten güç dogar derler birlik beraberlik olursa her şeyi çözeriz

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar

Yerel yönetimler aslında bu konularda bana kalırsa çok ama çok vurum duymaz davranmaktalar.Aslında isteseler daha güzel şeyler yapacaklarından eminim.Elbetdeki birlik beraberlik çok ama çok önemli bakıyorum sanal alemde o kadar çok engelli sitesi varki mantar misali ama çogu boş bir kaç kişi bir şekilde bir site kurmuş ama içi boş derneklerde aynı konumda bir çok dernek var ama iş içrat konusuna geldiğinde tam takır kuru bakır sakın benim burda yazdıklarım  yanlış anlaşılmasın çok güzel faliyet gösteren dernekelrde var ama çoğunluk işte iş yapmayanlar bunlarda diğer dernekleri ve sivil toplum örğütlerini gölgede bırakmakta oysaki gerçek manada bir çatı altına gelencek insanların yapacları çok ama çok faydalı işler olacağından ben eminim.EE peki olurmu benim bu dediğim şu andaki şartlar doğrultusunda biraz demeyim çok ama çok zor.
0 542 334 24 62

Aygul_OrhanOral

• Aktif Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 24

Bence belediyeler egelliler konusunda çok yetersiz benim bildiğim Ankara Büyükşehir Belediyesi engelliler konusunda çok yetersiz, engelliler toplu taşım aracını kullanamıyorlar ve toplu taşım araçları ücretli, engellilerin kullanabilecekleri metro var sadece oda herkesin bildiği bili bütün güzargahlara yok.
Engellilerin haklarını savunduğunu söyleyen çoğu dernekler sadece görünümde var icrata gelince bana dokunmayan yılan bin yaşasın deyip geçiyorlar. Bizler gerçekten birlik olurda hepberaber hareket edersek sanırım birşeyeri değiştirebiliriz.
AŞK VARSA SEN AŞKSIN; SEN DÜNYAMSIN

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar

Yaklaşık 8 yıldır Ankara da yaşamaktayım.AMa bu zamana kadar engelli için yapılan gözle görünür bir icrat görmedim.Gören varsa buyusun söylesin bende öğrenmiş olurum.Şahsen 8 yıldır Ankara da yaşamama rağmen bir kere dahi olsun toplu taşıma araçlarını kullanmadım kullanamadım.Yerden bir o kadar yüksek vede bir o kadar kalabalık sözüm ona ön bir kaç koltukta gazi ve engelliler için yazıyor ama sanırım binen arkadaşlarımız daha iyi bilir hiç boş kalmıyor.Ben öyle biliyorum.Bilmem bu gidiş  nereye kadar devam edecek.Şahsen ben bir engelli olarak Ankara da yaşamak istemiyorum yaşıyamıyorum zaten...
0 542 334 24 62

BiLSeM

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

ankaraya gidip gelip hatta orada olduğum zamanlarda otobüsle ankara osmaniye arası hariç şehir içinde veya çevresinde hiç otobüs yada dolmuş kullanmadım ......
neden?  ülkemizin her yerinde olduğu gibi ankaranın insanıda engelliye öncelik kurallarını hiç görmemiş..
alt geçitleri üst geçitleri var birtanesinde bile engelli için yapılmış rampa bile görmedim...
tekerlekli sandalye kullanmıyorum .....ama yürüyen merdivenler var ....peki koltuk değnekleriyle veya bastonla destek alıp yürüyen bir engelli nasıl yürüyecek orada.? 
bu genellikle alt geçit üst geçit ve büyük alış veriş merkezlerinde çoğunlukla gözümüze çarpan şeyler...

ankaraya otobüsle gelip gittiğim sıralarda nedense hiç bi öncelik yada ilgi görmedim......
ha önceliğe ilgiyede  ihtiyacım yok zaten.....
bunu tüm engellilere karşı uyguluyorlarsa gerçekten çok yazık çokk...

birde şunu söylicem ankaranın kış ayları kesinlikle bi engelli için uygun değil....
soğuk kar yağmur trafikte birbirine giren araçlar  ııııyyyy....
iyiki çukurovadayım diyorum yani...
BAŞKENTİMİZ OLMASINA RAĞMEN İLERLEYEMEYEN ANKARANIN HALİ BENCE ÇOK PERİŞAN...
ÖZELLİKLE BÜYÜK ŞEHİRLERDE  ENGELLİLERİN BU TÜR ZORLUKLARLA KARŞILAŞMASI GERÇEKTEN ÜZÜCÜ..
bende ankarada engelli için yapılmış herhangi bir şey görmedim .... gerçi devamlı orada yaşayan biri değilim ama hafta sonlarında hep ankarayı gezen biriydim....

FATOŞ

• Ziyaretçi
Ynt: Yerel Yönetimler ve Ulaşım Sorunları ve Çözüm Önerileri...
« Yanıtla #10 : 24 Şubat 2008, 21:40:18 »

ben konyada yaşayan bir engelli olarak belediyenin çevre düzenlemesi yaparken kısmende olsa engellileri düşündüğü söyleyebilirim. ama belli yerlerde genelde şehir merkezinde rampalar var kaldırım boyları tekerlekli sandelyelerin rahatlıkla kullanacagı boyutta. tabi şehir merkezine inebilirseniz bu imkanlardan yararlana bilirsiniz. diger yerlerde kaldırım boyları nerdeyse küçük bir çocugun boyunda.
toplu taşıma araçları engellilere üçretsiz. belediyeden aldıgınız elkartla tüm toplu taşıma araçlarından üçretsiz yararlanabilirsiniz. tabi engellilerin yararlanabilecegi bir toplu araçı yok. durak ile otobüs arasına ancak bir köprü kurarak binebilirsiniz.
bindikten sonrada ayrı bir dert tabi. otobüs kalabalıktır. sizin için ayrılmış koltukda aşıklar aşk tazelemekde. rahatsız etmek ayıp olur. herkes size bakar ne zaman düşecek diye. otobüs ani fren yapar sanki tek düşme tehlikesi geçiren sizmizsiniz gibi herkes size bakar.
bir gün otobüsten inerken
kusura bakmayın bu günde düşmedim sizi eglendiremedim diyecem. :D :D

..serkan..

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 25 Şubat 2008, 21:08:29 »

bende katılıyorum yerel yönetimler oy zamanında vaatlerde bulunurlar secimden sonra vaatlerini unuturlar secim zamanında 4tane öüzürlü otobüsü vardı belediyenin secimden sonra kaldırdı çok talep yok diyeee
malesef biraz berlik beraerliğimiz olsa  yaptırım gücümüz olur ama malesef birlik beraberliğimiz yok

BiLSeM

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #12 : 25 Şubat 2008, 22:04:41 »

serkan burada 400 kişilik bir grubuz ... bu sayı daha da artacak ... zaten burası bi topluluktur...
ama bide  bütün üyeler biraz duyarlı olması lazım.... bakıyorum ben  çoktandır üye olan bi kişi bir yorum bile yapmamış  mesaj sayısı sıfır   birlik beraberlik böyle olacaksa ........ ::)

gerçi 400 kişi önemli değil......... 400 kişinin içinden 5 kişi çıksın şuraya gerekli araştırmayı yapsın bütün konularda bakın siz nasıl bütün kurum kuruluş devlet dairesi  ve belediye vs... gibi yerlere nasıl yazılar yazılıyor.........
gerçi o kadro şu anda mevcut ama gereken komutun verilmesi lazım ...... ve nasıl olması yönünde hemfikir olup düşünce fikirlerin ortaya atılması lazım......
bunlar yapıldığı taktirde  bütün gerekli belediye devlet daireleri vs... gibi yerlere en güzel yazılar yazılacağından eminim.....
saygılarımla...

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar

Belli bir amaca ulaşmak için örgütlenmek gerek arkadaşlarçEvet bilsem sana katılmaktayım haklısın üye sayımız 400 geçti ama paylaşımda zaten bir kaç üyeyiz (BUNADA ŞÜKÜR BUDA OLMAYA BİLİRDİ) hep birlikte olmadığımız sürecede inanın hakkımız olanı almak bir yana dursun hakkımız olan şeyleride kayberiz bunu asla ama asla unutmayalım arkadaşlar.Sitemizin giriş kısmında ziyaretci olarak gelen arkadaşlar için zaten bir yazı yayınladım.Arkadaşlar üye değil paylaşıma dayanışmaya ihtiyacımız var.Bura bir form yani paylaşım sitesidir.İyiyi kötüyü üzüntü ve neşeyi paylaşmaktayız bunun yanı sırada haklarımızı savunma bildiğimiz konuları paylaşma (HER KONUYU HERKES BİLİYOR DİYE BİR ŞEY YOK) bilği paylaşıldıkca güzeldir.İsteyene bende burada paylaşımlarımla varım diyenlere kapılarımız sonuna kadar açıktır.Ben şahsım adına Bilği Endinme Kanunu Çercevesinde bulundum il yerel yönetiminden gerekli bilğiyi isteyeceğim.Yani Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Engelli insanlar için neler yapmıştır, neler yapmaktadır ve nelerdir projeleri aldığım cevabıda burada sizlerle paylaşacağım.Evet baktımki çok eksik var sayın başkanla yanımda olacak bir kaç engelli arkadaşımla konuşmak için yanına gideceğim ve Ankara da yaşayan engelli arkadaşlarımızın sorunları bire bir dile getireceğim.
0 542 334 24 62

BiLSeM

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

aslında bu şekilde bi girişimde bulunulursa diğer uygulamalardan daha etkili olur..

biz buradan hükümete bilmem yönetimlere  sesimizi duyurmaya çalışıyoruz...
yanında bir engelli grubuyla direkt olarak bölgenin yöneticileri vali kaymakam belediye başkanı vs.. kişilere şahsen yüzyüze görüşmeye gideceksin ....böyle yüzyüze konuşmak ve engellilerin sorununu  uygun bir dille izah etmek yöneticileri daha duyarlı hale de getirebilir .... en azından o bölgenin engellilerine daha olumlu yaklaşımlar olur ..... ben nadir abimizin bu düşüncesine katılıyorum güzel düşünmüş....
yalnız ankarada ikamet eden  engelli arkadaşlarımızın Nadir abinin arkasında olması ve ona destek çıkması  gerek ...en az onlarda nadir abi kadar bu işe çaba harcarlarsa bu işin olacağından hiç kuşkum yok...
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

GoogleTagged - Etiketler

« önceki sonraki »