Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Yerel Yönetimin Aldığı Ücretsiz Otobüs Kartı Uygulaması  (Okunma sayısı 1956 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 2

Herkese mrhb ben sizlerden bir yardım istiyorum bimere belediye ye yazı yazdım belediyeden cevap geldi ama bimerden henüz gelmedii Bulunduğum ilde %50  ve üzri raporu olan engelli vatandaşlar otobüslerden ücretsiz faydalanabiliyorlar ama eğer %50 ve üzeri raporunuz varsa ve çalışıyosanız bu haktan yararlanamıyorsunuz. Bunasıl bir uygulamadır nerde kaldı pozitif ayrımcılığa son olayı bu nasıl bir uygulamadır bu konuda neler yapabiliriz sadece benim bulunduğum şehir için değil tüm türkiye için çoğu illerde farklı uygulamalar mevcut ankara %70 istanbul %40 ne bilim her il farklı bunların ortadan kalkması için neler yapılabilir herkese teşekkürler şimdiden

sehay

• Yeni Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 1
Yerel Yönetimin Aldığı Ücretsiz Otobüs Kartı Uygulaması
« Yanıtla #1 : 24 Kasım 2010, 20:33:39 »

size sonuna kadar katılıyorum. çok garip ve farklı uygulamalar mevcut. bunun için mecliste bir kanunla düzenlenebilir. bir standart gelir. bütün plartfomlarda belirtiyorum ankarada belediyenin vermiş olduğu serbest kart otobüslerde geçer iken metroda geçmiyor.tam bir saçmalık. üstelikte 2 aralık yaklaşırken şık bir uygulama  olur.

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #2 : 24 Kasım 2010, 20:40:22 »

Bizler bir olduktan sonra yapamayacağımız şey yok ama önemli olan tek yürek olmak bence bu farklı uygulam kesinlikle saçmalık ve ayrımcılık başka bir açıklaması olamaz. Sen  çelışıyosun öbürü çalışmıyor bu yanlış bir uygulama. Polislerde çalısıyor telekom ve ptt çalısanlarıda çalısıyor üstelik onlar bizlerden yüksek maas alıyorlar biz engelliler çalısıyoruz diye bu hakkımız neden elimizden alınıyor kii

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #3 : 24 Kasım 2010, 21:12:10 »

Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşsın ne yapılabilir bölge idare mahkemesine verilebilirmi yani başka illerdeki uygulamaları emsal gösterip belediyelerin uyguladığı farklı uygulamaları iptal ettirebilirmiyiz acaba  yardım lütfen hep birlikte kollarımızı sıvayalım yoksa ağlamayan çocuğa kimse meme vermez bizler haklarımızı aramalıyızki haklarımızı koruyalım yoksa kimse gel bu senin hakkın demiyor bu ülkede :))

Nurşen

• BEŞİKTAŞ/ÇARŞI
  • Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 458
  • :)
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #4 : 25 Kasım 2010, 10:22:05 »

Merhabalar;
Ben Bursa'da yaşıyorum ve kentimizde toplu taşıma araçlarında BuKART adı verilen manyetik kartlar kullanılıyor.
Büyükşehir Belediyesi'nin tek engelliler için değil belli kesim için uyguladığı indirimli ya da ücretsiz kullanılan BuKART var.
Bunlar engelliler,60 yaş ve üstü,muhtaç aylığı alanlar için gibi değişen kişiselleştirilmiş BuKARTlar mevcut.

Kişiselleştirilmiş BuKART Özelliklerini İncelemek İçin Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin İlgili Sayfasına Bakabilirsiniz...(Tıklayın)

Ben toplu taşıma araçlarını kullandığım için kendime engelliler için olan BuKART'dan aldım.
Engelli kimlik kartımın fotokopisi,1adet vesikalık resim+20TL vererek 10dakikada kartımı aldım.İşlemler de okadar kısa sürüyor.
Ben ilk kez aldığım için 20lira bir ücret ödedim ve şimdi 1yıl boyunca belediyenin otobüslerini,metrosunu ücretsiz kullanabileceğim.1yıl sonunda da 15 lira vererek vizemi yenileteceğim.
Kentimizde bizim böyle bir uygulama var.
Ayrıca Belediyemizin sitesinden de şikayetlerimizi,isteklerimizi kolaylıkla dile getirebiliyoruz ve geridönüş illa ki oluyor.
Siz de belediyenize net üzerinizden başvurmuşsunuz sanırsam bence bir de belediyeye gitme imkanınız varsa gidip yetkili biriyle yüzyüze görüşmeyi de deneyin ve örnek olarak da Bursa Belediyesi'ni verebilirsiniz.
Geçmiş olan dünden hiç yad etme!! Yarın da gelmemişken feryad etme!! Düşünme geleceği de geçmişi de!! Şimdi şen ol da yaşamı berbad etme!!...

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #5 : 25 Kasım 2010, 10:54:05 »

Mrhb ilk önce yüz yüze görüştüm zaten bana söyledikleri belediye encümeninde alınan karar doğrultusunda çalışan engelli vatandaşlara bu uygulamanın olmadığı ve özürlü kimlik kartım olmasına rağmen indirimlide faydalanamıyorum. Bu yüzden hem bimere hem belediyeye tekrar yazdım. Benim anlatmak istediğim bir çok ilde böle saçma bir uygulama var eğer içimizde hukukçu arkadaşlar varsa bizlere yol göstersinler başka illerdeki uygulamalırı emsal gösterip bu şekildeki encümen kararları iptal edilebilirmi. Ankara büyükşehirde farklı bir uygulama yapıyor o da özürlülüğü sınıflandırmış buda saçma farklı uygulama bence :)

Nurşen

• BEŞİKTAŞ/ÇARŞI
  • Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #6 : 25 Kasım 2010, 11:07:43 »

Zaten her ilde ayrı bir uygulamanın olması saçma.
Ortak bir kararın alınıp ona göre tek bir uygulamanın olması gerekiyorken maalesef ülkemizde her şehir için farklı uygulama uygulanıyor.
Bunun nasıl önüne geçilir bilmiyorum gerçi hep beraber hareket edebilsek bişeyler yapabiliriz amma biz engelliler böyle hak arama konusunda maalesef biraraya gelemiyoruz.
Böyle birlik-beraberlik söz konusu olunca çil yavrusu gibi dağılıyoruz.
Geçmiş olan dünden hiç yad etme!! Yarın da gelmemişken feryad etme!! Düşünme geleceği de geçmişi de!! Şimdi şen ol da yaşamı berbad etme!!...

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #7 : 25 Kasım 2010, 11:10:47 »

Aslında burda iş derneklere düşüyor bakıyorum hiç bir dernek böyle bir atılım içerisinde değil

Nurşen

• BEŞİKTAŞ/ÇARŞI
  • Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #8 : 25 Kasım 2010, 11:12:50 »

Dernekler zaten elini kolunu hiç oynatmıyor ki...Onlar birileri üye olsun,o üyeler aidat yatırsınlar ama sonrasında suya sabuna dokunmayalım edasındalar.

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
  • Konu Sayısı: 2010
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #9 : 26 Kasım 2010, 20:52:03 »

Engelli vatandaşlar için yapılacak uygulamaların tamamı encümen kararı ile olur. Kafasına göre bir yerel yönetim iş yapmaz. Seçimlerin olduğu dönemler de duyarlı hakkını arayan seçmen belediye başkanı olsun encümeni olsun seçerken ilah gibi bir partiye tapar ve eğrisine eğridir, doğrusuna doğru demez ise işte olacak sonuç budur. Kimisi çıkar %50 ister, kimisi çıkar %70 der. Kimisi sudan indirim yapar kimisi çöp vergisinden o zaman biraz artık gözümüzün önüne bakmamız gerek. Ne kadar ekmek o kadar köfte. Önümüzde bir seçim varsa artık kapınıza gelenlerin suratının tam ortasını yapıştırın ki sizleri enayi yerine koymasınlar.
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #10 : 26 Kasım 2010, 21:34:04 »

Değil işte etik değil ki bu uygulama benim demek istediğim hak hakdır sen çalısıyorun ben çalışmıyorum bu ayrımcalık değilmi ben bunu ortadan kaldırmak için birseyler yapılamazmı

siteye üye bir hukukçu abimiz ablamız yokmu bize yol gösterecek bence bu etik bir uygulama değil engellilere hiçbir şekilde ayruımcalık yapılamaz diyor ama nerde kaldı buu resmen pozitif ayrımcalık başka adı yok bunun

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #11 : 26 Kasım 2010, 21:44:20 »

Öncelikle hukukçu arkadaşlar dahi olsa bu konuda bir şey yapamazlar. Yerel yönetimler yani belediyeler tüzel kişiliklere sahip kuruluşlardır. Bu yüzden yasal açıdan bir şey talep edilmesi diye bir şey söz konusu dahi olmaz.

Belediyeler de alınan kararlar encümen kararından geçer. Bu işin çözümü ise encümen kararının değişmesi gerek.
0 542 334 24 62

intimate_78

• Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
« Yanıtla #12 : 26 Kasım 2010, 21:49:47 »

Bölge idare mahkemelerine başka illerdeki uygulamaları emsal gösterip farklı uygulanan kararları iptal ettirilebilirmi 

Destek

• Administrator
  • *
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #13 : 26 Kasım 2010, 23:11:27 »

Bölge idare mahkemelerine başka illerdeki uygulamaları emsal gösterip farklı uygulanan kararları iptal ettirilebilirmi 

Biraz zor bence. Dedim ya eski bir belediye çalışanı olarak bunları rahat bir şekilde söylemekteyim. Belediyeler tüzel kişiliğe sahiptir. Ve encümen kararları bağlayıcıdır.
0 542 334 24 62

yabangülü7234

• Aktif Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 26
« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2010, 23:21:57 »

İstanbulda oturmakla bu yönden avantajlıyım %40 raporumla eski adı beyazkart- şimdiki adı İstanbul kart sayesinde otobüs-metro-metrobüs-tranvay ve vapur seferlerini ücretsiz yapabiliyorum. Her ilde böyle bir uygulama olması lazım.
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

GoogleTagged - Etiketler

« önceki sonraki »