Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Tekerlekli Sandalye Kullanan Kişiler İçin Çevresel Mimari Engellerin İncelenmesi  (Okunma sayısı 1368 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HAYAT1907

 • Formkolik Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 335
 • Konu Sayısı: 64
 • BURDA 30 SORU SORDUM EVT DEMEZSEN KÜSERİM


TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANAN KİŞİLER İÇİN ÇEVRESEL MİMARİ ENGELLERİN İNCELENMESİ

Doç.Dr. Tülin DÜĞER - Prof.Dr. Hülya KAYIHAN
Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

 Mayıs 2001 tarihinde yayınlanan ‘Ufkun Ötesi Bilim Dergisi’ Cilt 1, Sayı 1’den alınmıştır.


ÖZET Amaç: Araştırmamız tekerlekli sandalye kullanan özürlülerin yaşadıkları çevrede ulaşılabildiği engelleyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.

Yöntem ve Gereç: Ankara'nın 10 semtinde 23 cadde, 14 park ve bahçe, 16 kültür ve sanat merkezi, 26 kamu binası, 18 banka, 12 PTT, 8 otel, 13 pastane ve restoran, 26 alışveriş merkezi olmak üzere 157 yapı mimari engeller bakımından değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeler, özürlüler ile ilgili uluslararası örgütlerin tüm dünya ülkeleri için yayınladıkları standartlar kriter alınarak incelenmiştir.

Sonuçlar: Çalışmamızın sonucunda, bazı yapılarda olumlu gibi görünen özelliklerin bir başka engel nedeniyle olumsuz bir faktör haline dönüştüğü, merdivenler, yüksek kaldırımlar, dar kapılar, özürlüye adapte edilmemiş tuvaletler, park yeri olmayışı, emniyetsiz zeminin en önemli olumsuzluklar olduğu saptanmıştır.

Tartışma: Çalışmamızda özürlü kişilerin evlerinden dışarı çıkıp sosyal yaşama entegrasyonları ile ilgili kurum, kuruluş ve disiplinlerin ortak çözümler üretmesi ve hayata geçirmelerinin gerekliliği ortaya çıkmıştır.

****
ABSTRACT Objective: Our research has been conducted in order to determine the factors which prevent the accessibility in their living environment of handicapped people who use wheelchair.

Material and Method: 157 buildings and 37 public open spaces structures in 10 neighborhoods of Ankara of which 23 streets, 14 parks and gardens, 16 cultural and art centers, 26 public buildings, 18 banks, 12 post offices, 8 hotels, 13 pastries and restaurants, 26 shopping centers have been evaluated in terms of architectural barriers. The evaluations have been assessed in the light of the standards related to handicapped people that have been adopted by the international organizations for all the countries in the world.

Results: As a result of our study, it has been determined that some characteristics which seem positive in some structures transform to a negative factors; and that the existence of stairs, high pavements, narrow doors, toilets, which had not been adapted to handicapped people, no place for parks and unsafe floor are the most important negative nesses.

Discussion: In our study, the need that institutions, foundations and disciplines reach to common solution concerning to get out of the handicapped people of home and to be integrated with the social life and realize them has been unfolded.


GİRİŞ

İnsanların kendine ve topluma yeterli, mutlu bir yaşam geçirebilmeleri, başkalarının yardımına muhtaç olmadan kendi yeteneklerine güvenerek yaşayabilmeleriyle mümkün olabilir (3).

Günlük yaşam aktiviteleri içinde sayılamayacak kadar çok hareket kombinasyonu vardır. Bu aktivitelerin özürlüler için de bağımsız gerçekleşmesinde Özürlünün toplumdan, devletten, bilim ve teknolojiden pek çok beklentileri olacaktır. Özürlünün toplumdaki normal yaşantı içinde yerini alabilmesi, önündeki engellerin kaldırılmasına bağlıdır.

Bu engellerin en önemlilerinden biri de mimari yapıda ortaya çıkmaktadır özürlünün kentsel yaşamla ilişkileri; şehircilik, mimarlık, tasarım çalışmalarında özürlünün konumu, sosyal binaların kullanımının özürlüye açılması, konutlardaki genel ve özel değişiklikler, yapı elemanlarının yarattığı olumsuz etkiler ve özürlü ile ölçü arasındaki ilişkiler (antropometri) olmak üzere 4 grupta incelenebilir (7).

Yaşlılar, çocuklar, doğuştan veya sonradan özürlüler, sağlıklı insanların rahatça hareket edebildiği bir ortamda hiç düşünmediğimiz ve üzerinde durmadığımız bazı şehir içi düzenlemeler nedeni ile ulaşımda güçlüklerle karşılaşmaktadırlar. Özürlü için bina girişindeki küçük bir yükselti veya görkemli bir merdiven aynı anlama geleceğinden her ikisi de aşılmaz bir engel teşkil eder. Sosyal uyum ve mesleki adaptasyonun birbirinden ayrılamayacağı düşünüldüğünde, mesleki adaptasyon özürlünün evinden işine, işinden evine hiçbir güçlükle karşılaşmadan gidebilmesi oranında mümkündür. Ne yazık ki bu türden fiziki engeller, özürlüyü evden çıkmamaya ve sosyal yaşantıdan uzak kalmaya mahkum eder (1,8,10).

Evlerinden çıkma, caddede ilerleme, sinema-tiyatro, kamu binaları, PTT, park ve bahçelere gidebilmek için mimari engellerle karşılaşan ve bu nedenle çalışamayan özürlülerin büyük bir bölümü sosyal izolasyon yaşar.

Tekerlekli sandalye kullanan kişi için en önemli sorun merdivenler ve engellerdir. Asansörler ve lifterler merdiven engelini elimine eder. Bununla beraber çoğu kamu binalarında yangın çıkışları özürlü için tasarlanmadığından tehlikelidir. Bu nedenle toplumda bağımsız yaşayacak özürlü yangın tehlikesi içinde eğitilmelidir (4,9,12).

Süpermarketler gibi ticari iş yerleri de özürlü için tasarlanmalıdır. Marketlerde para ödeyebilmek için kasa alanındaki engeller, manavda yerleştirilen sebze ve meyvelere uzanmada güçlük, dar alanlar, alışverişi engelleyen alışveriş arabaları tekerlekli sandalyeli kişi için engeldir (9).

Çalışmamız, Ankara ilinin farklı semtlerindeki yapıların, mimari engeller açısında en zor durumda bulunan tekerlekli sandalye kullanan özürlü grubu için uygunluğunu ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir.


YÖNTEM VE GEREÇ

Çevresel mimari engellerin için Ankara'nın 10 semtinde değerlendirme yapılmıştır. Bahçelievler, Keçiören, Anıttepe, Beşevler, Maltepe, Yenimahalle, Kızılay, Ulus, Kavaklıdere ve Küçükesat semtlerinin merkezi yerleşim bölümlerinden 190 yapı seçilmiştir. Bunlar arasında inceleme yapılmasına İzin verilmeyen bazı kamu binaları, alışveriş merkezleri çıkartılarak; seçilen 23 cadde, 14 park ve bahçe, 16 kültür ve sanat merkezi, 26 kamu binası, 18 banka, 12 PTT, 13 pastane ve restoran, 26 alışveriş merkezi olmak üzere 157 yapı, yol ve açık-yeşil alan erişilebilirlik-konfor engelleri bakımından değerlendirmeye alınmıştır.

Tüm yapıların mimari engelleri tekerlekli sandalye kullanan özürlüler ile ilgili uluslararası örgütlerin tüm dünya için kabul ettikleri standartlar kriter alınarak İncelenmiştir (2,6,8,10,11).

Bu kriterlere göre:

1. Kaldırım genişliği; İki tekerlekli sandalye için min. 180 cm. bir tekerlekli sandalye için 120 cm olmalıdır.
2. Kaldırım ve rampa eğimi maksimum % 6 olmalıdır.
3. Tehlikeli yerlerde emniyet barları olmalıdır.
4. Yaya geçitleri: Yer seviyesinde olmalı, kaldırım yüksekliği azaltılmalı.
5. Kaldırım taşı yüksekliği: Geçiş seviyesinde (3 cm) ve kesintisiz olmalı
6- Yaya yolu: Baş ile aynı seviyede olan çıkıntılar tehlikelidir. Güneşliklerin alt kenar yüksekliği yerden minimum 200 cm olmalı. Yolu kapatan uyarı panosu, araba, bisiklet olmamalı. Zemin kaygan olmamalı.
7. Semboller (yazı ile yönlendirme): İyi okunabilmeli, 140-180 cm arasında aydınlatılmış yazılar tercih edilir ( tercih edilen yükseklik 150 cm).
8. Posta kutuları veya çöplerin vs. yüksekliği: Maksimum 120-130 cm.
9. Park yerleri: 50 park yerinden 1 tanesi tekerlekli sandalyeli özürlü için ayrılmış olmalı, ICTA panosu ile belirtilmeli, sarı renkli olmalı, minimum 350 cm olmalı.
10. Garaj: Bina girişinde olmalı, uzaktan kumandalı olmalı, elektrik düğmeleri çıkışa yakın olmalı.
11. Bina ana giriş kapıları: Eşiksiz, 80-100 cm genişlikte ve yerden otomatik açılışlı olmalı.
12. İç kapılar: Eşiksiz, ortalama 90 cm genişlikte olmalı,
13. Zemin kaplama: Kaygan olmamalı, tutan halılar olamamalı
14. Asansör genişliği: 110-140 cm olmalı.
15. Asansör kapı genişliği: 80 cm otomatik olmalı.
16. Asansör düğmelerinin yerleşimi ve yüksekliği: Yerden 90-140 cm yükseklikte ve yatay olmalı, karşı duvardan 40 cm uzakta yerleşmeli.
17. Asansörün diğer özellikleri: 85-90 cm yükseklikte tutunma barı olmalı. Telefonu olmalı. Halı kaplı olmalı. Açılır-kapanır koltuk olmalı. Yeterli manevra alanı olmalı.
18. Yoldan binaya giriş: Caddeden itibaren basamaksız olmalı, kaldırım maksimum 3 cm olmalı.
19. Tuvalet: Her 10 tuvaletten biri özürlü için ayrılmış olmalı, tekerlekli sandalye için uyarlanabilir olmalı.
20. Binadaki merdiven genişliği + yükseklik: 2 yükseklik+1 genişlik=63 cm olmalı.
21. Oteller: Odaların % 5'i ya da en az 2 oda tekerlekli sandalye kullananlar için düzenlenmiş olmalı.
22. Telefon kabinleri: Her 10 telefondan biri özürlüye ayrılmalı. ICTA panosu ile belirlenmeli, kapı genişliği 90 cm, eni 120 cm, boyu 125 cm, yerden telefonun en üst yüksekliği 130 cm, rehber koyma yeri yüksekliği 120 cm olmalı.
23. Bekleme salonu, lokanta ve mağazalar: Kasalar arası mesafe 90-100 cm olmalı, uygun manevra alanı olmalı, lokantalarda uzun geçişler ve dik açılı kulvarlar minimum. 100 cm genişlikte olmalı.
24. Halka yönelik gişeler: Barlar arası mesafe 90-100 cm olmalı.
25. Tren, uçak, otobüs, taksi: İniş ve binişler için alçak basamaklar ya da rampalar olmalı, en az bir kompartıman özürlüye ayrılmalı, taksi kapı genişliği uygun transferi sağlamalı.
26. Sinema, tiyatro, konferans salonları: 300 koltuktan biri özürlü için ayrılmış olmalı yada arkadan girişli 4 kişilik 100-120 cm yer ayrılmalı, giriş ve çıkışlar uygun olmalı.


SONUÇLAR

Tekerlekli sandalye kullanan özürlülerin açısından mimari engellerin değerlendirilmesi sonucu bağımsızlığı etkileyen pek çok faktör saptanmıştır.

Değerlendirmeye alınan 23 caddenin kaldırımlarının %82.60'ında herhangi bir uygun rampaya rastlanmamış, var olan rampaların da eğiminin uygun olmadığı belirlenmiştir. Tehlikeli yerlerde emniyet ban yoktur. Caddelerde özürlü için ayrılmış bir telefon kulübesine %8.69'unda rastlanmamıştır (Tablo 1).

Tablo 1. Caddeler (n=23) Uygun Uygun Değil
Kaldırım genişliği 100 0
Kaldırım taşı yüksekliği 0 100
Kaldırım eğimi 78.26 21.74
Zemin 13.06 86.94
Posta kutusu-Çöp kutusu yüksekliği 47.83 52.17
Dükkanlara giriş 52.17 47.83
EGO bilet satış gişesi ve büfeler 70.30 29.7
Yaya geçitleri 13.05 86.95


İncelenen 14 park ve bahçenin %71.42'sinde merdiven olduğu buna karşın %35.71'inde rampa olduğu görülmüştür. Ayrıca hiçbir parkta özürlü için ayrılmış telefon kabinine rastlanmamıştır (Tablo 2).

Tablo 2. Park ve Bahçeler (n=14) Uygun Uygun Değil
Giriş 85.71 14.29
Zemin 64.28 35.72
Çöp kutuları 64.28 35.72
Tuvaletler 0 100
Park yeri 28.58 71.42
Büfe ve lokantalar 30 70
Bank (oturma yeri) 57.14 42.86


On yedi kültür ve sanat merkezi incelenmiş, %88.23'ünde merdiven olduğu buna karşılık %29.41'inde bir rampa olduğu, fakat hiçbirinde asansör olmadığı belirlenmiştir. Sinema ve tiyatro salonlarındaki koltukların ve manevra alanının tekerlekli sandalyeli kişi için uygunluğu dikkate alındığında %70.58'inde özürlü için ayrılmış bir alan olmadığı, var olan koltukların da özürlü için uygun olmadığı tespit edilmiştir (Tablo 3).

Tablo 3. Kültür ve Sanat Merkezleri (n=17) Uygun Uygun Değil
Giriş 35.3 64.70
Zemin 47.06 52.94
Kapılar 47.06 52.94
Tuvaletler 5.89 94.11
Park yeri 5.88 94.12
Telefon kulübesi 12.5 87.5
Manevra alanı 82.35 17.65
Gişeler 70.50 29.5


Değerlendirmeye alınan 18 bankanın %66.66'sında merdiven olduğu, buna karşın %16.66'smda bir rampa olduğu fakat hiçbirinde asansör olmadığı görülmüştür (Tablo 4).

Tablo 4. Bankalar (n=18) Uygun Uygun Değil
Manevra alanı 100 0
Gişeler 100 0
Kapılar 27.78 72.22
Giriş 33.34 66.66
Zemin 66.66 33.34
Park yeri 83.13 16.87
Bankamatik (n=5) 100 0


Değerlendirmeye alınan 27 kamu binasının sadece %22.22'sinde engelleri azaltıcı bir rampaya rastlanmıştır, %92.59'unda bina içinde merdiven olduğu buna rağmen sadece %1 Vinçle asansör varlığı tespit edilmiştir (Tablo 5).

Tablo 5. Kamu Binaları (n=27) Uygun Uygun Değil
Park yeri 33.4 66.60
Giriş 22.23 77.77
Kapılar 70.37 29.63
Tuvaletler 11.11 88.89
Manevra alanı 100 0
Zemin 74.07 25.93
Telefon 22 78


On iki PTT incelenmiş, girişte %66.6'sında mimari engeller belirlenmiş sadece %25'inde rampa görülmüştür (Tablo 6).

Tablo 6. PTT (n=12) Uygun Uygun Değil
Park yeri 0 100
Kapılar 41.67 58.33
Manevra alanı 100 0
Zemin 75 25
Gişeler 100 0
Özürlü Telegon Kabini (n=3) 100 0


Ankara'nın en büyük 8 oteli incelendiğinde özürlü için özel park yeri olmamakla birlikte %75'inde bir park yeri olduğu belirlenmiştir. Oteller içinde diğer hizmetlerden yararlanabilme sırasında %25'inde bir mimari bariyerle karşılaşıldığı tespit edilmiştir (Tablo 7).

Tablo 7. Oteller (n=8) Uygun Uygun Değil
Zemin 100 0
Asansör 65.5 34.5


İncelen 13 pastane, restoran ve pikniğin sadece %23.07'sinde bir rampaya rastlanmış ancak bunlarında gerekli özelliklere sahip olmadığı belirlenmiştir (Tablo8).

Tablo 8. Pastane, Restoran, Piknik (n=13) Uygun Uygun Değil
Park yeri 7.7 92.30
Gişeler 38.47 61.53
Kapılar 46.16 53.84
Manevra alanı 46.15 53.85
Masalara yaklaşabilme 7.7 92.30
Kasa yüksekliği 53.84 46.16
Zemin 84.62 15.38
Tuvaletler 0 100


Mimari engelleri değerlendirilen 26 alışveriş merkezinde de benzer problemlerle karşılaşılmıştır. Girişteki olumsuz faktörlere rağmen sadece %19.23'ünde rastlanan rampaların da uygun eğimde olmadığı tespit edilmiştir (Tablo9).

Tablo 9. Alışveriş Merkezleri (n=26) Uygun Uygun Değil
Park yeri 11.54 88.46
Gişeler 23.08 76.92
Kapılar 38.47 61.53
Manevra alanı 42.31 57.69
Zemin 65.39 34.61
Tezgah ve raflar 42.31 57.69
Kasa yüksekliği 65.39 34.61TARTIŞMA

Özürlülerin yaşadığı çevre incelendiğinde, değerlendirmeye alınan semtlerde tekerlekli sandalye kullanan kişileri bağımlılığa iten faktörlerin çok fazla olduğu belirlenmiştir. Bunların sonradan değiştirilmesinin güçlüğü dikkate alındığında şehir ve bölge planlamalarında özürlülere uygun olarak tasarlanıp yapılmasının önemi ortaya çıkmıştır.

Değerlendirilen caddelere bakıldığında en uygun faktörler; kaldırımın genişliği (%100), kaldırım eğimi (%78), bilet gişeleri (%70), en olumsuz faktörler ise; kaldırım taşı yüksekliği (%100), zemin (%86), yaya geçitleri (86) olarak belirlenmiştir. Kaldırım genişli ve eğiminin uygun olmasına rağmen kaldırım yüksekliğinin hiçbir caddede uygun olmaması, bozuk zemin, yaya kaldırımındaki inşaatların yada araba, levha, kalabalık gibi faktörlerin bulunması yaya yolunu kullanmayı engellemektedir. Bilet gişeleri ya da bazı büfeler ve özürlü için ayrılan telefon kulübeleri uygun yükseklikte bulunmuş, ancak yüksek kaldırımlar ulaşılabilirliği engellemiştir. Ayrıca çok az yerde (%17) kaldırım yüksekliği engelini azaltmaya yönelik yapılan rampaların uygun eğimde olmadığı tespit edilmiştir.

Park ve bahçelere bakıldığında giriş (%85), çöp kutuları yükseklikleri, zemin, park içindeki eğim (%64) ve oturma yeri yüksekliği (%57), olumsuz faktörler ise hiçbir parkta özürlüye uygun tuvalet ve telefon kabini (%0) olmaması, park yerinin bulunmayışı (%71) ve park içindeki büfe ve lokantaların (%70) özürlüye uygun olmayışıdır. Parktaki merdivenlerin olması (%71) ve tuvaletin bulunmayışı özürlünün parkları kullanmasını engellemektedir.

Kamu binaları incelendiğinde olumlu faktörlerin bekleme salonlarında manevra alanı (%100), zemin (%74) ve kapılar (%70), olumsuz faktörlerin ise uygun olmayan tuvaletler (%88), dar asansörler (%88), giriş (%77), uygun olmayan telefon kabinleri (%77) ve park yerinin (%66) olduğu belirlenmiştir. Bina içindeki aynı katta dolaşmanın mümkün olmakla birlikte, giriş ve diğer katları kullanmakta büyük problemlerle karşılaşıldığında kamu binalarını tekerlekli sandalyeli kişinin kullanması imkansız olmaktadır. Literatürde, Martin 1987 yılında yayınladığı çalışmasında New York'ta 13 kamu binasına tekerlekli sandalyenin girebilmesinde mimari engellerin varlığını ve binaların Amerika Birleşik Devletlerinde 1968 yılında çıkarılan mimari engeller kanununa uyup uymadığını incelemiştir. Yine aynı ülkede çıkarılan 1960 yılı kanununa göre düzenleme yapılan binalarda %55'den daha az uyum, 1980-81 yılındaki kanuni değişikliklere göre yapılan binalarda uyum %97'den daha fazla bulunmuş, ortalama uyum %77 olarak belirlenmiştir. Eksikliklerin özellikle tuvaletler ve park yerinde ortaya çıktığı, kapıların binaların %54'ünde uygun olmadığı belirlenmiştir. En uygun düzenlemelerin rampalarda olduğu belirtilmiştir (5). Bizim çalışmamızda da benzer olumsuz faktörler tespit edilmekle birlikte yüzdelerinde artış vardır.

Bankalarda manevra alanı (%100), gişeler (%100) ve zemin (%66) uygun bulunurken, tuvaletler (%100), park yeri (%83), kapılar (%72) ve giriş (%66) özürlü için uygun bulunmamıştır. Bankaların çoğunda diğer katları kullanmak amacıyla merdivenler (%66) varken, asansör bulunan 6 bankada da asansörler özürlülere uygun değildir. Kapılar ve girişin uygun olmaması banka içine girişi, bankamatiklerin tekerlekli sandalyeli kişiye göre yüksek ve yaklaşabilmeyi engellemesi de kullanılabilirliği engellemektedir.

Postanelerde olumlu faktörler; gişeler (%100), manevra alanı (%100) ve zemin (%75); mimari engeller ise özürlü için telefon kabini olmayışı (%75), giriş (%66) ve kapılardır (%58). PTT'lerde iç mekanın kullanımı uygun olsa da girişteki engeller ve dar, eşikli kapılar, telefonu kullanacak özürlü için uygun telefon kabinin olmayışı, olumlu faktörleri olumsuz hale getirmektedir.

Sinema ve tiyatrolarda; bekleme salonundaki manevra alanı (%82) ve gişeler (%70) uygun bulunmuştur. Asansör(%100) ve park yerinin (%94) olmadığı anlaşılmış, tuvaletlerin (%94), telefon kabinlerinin f%87), salon ve koltukların (%70), girişin (%64) ve kapıların (%52) özürlüye uygun olmadığı saptanmıştır. Sonuçta sinema ve tiyatrolarda kapılarda geçebildiği ya da girişteki engeller aşılabildiği taktirde sadece bilet alınabilmekte ancak gösteriyi izlemek güç olmaktadır.

İncelenen 8 büyük otelin; zemininin (%100), Özürlü için park yeri olmamakla birlikte kullanılan park yerlerinin (%75), kapıların (%75), asansörlerin (%62) ve girişin (%50) uygun olduğu, özürlü için ayrılmış bir oda olmadığı (%87), otel içinde bir yerden bir yere gidişte engellerle karşılaşıldığı (%75) tespit edilmiştir. Otellerde özürlüye ayrılmış bir odaya sadece bir otelde rastlanmış, diğerlerinde odaların %50'sinin özürlü için uygun olduğu belirlenmiştir. Oda içinde manevra alanını 3 arttırmak mümkün olmakla birlikte banyo ve tuvalete dar bir koridor ve dar bir kapı ile geçişin sağlanmaya çalışılması banyoya transferi imkansız hale getirmektedir. Alış-veriş merkezlerinde sadece kasa yüksekliği (%65) ve zemin kaplamanın (%65) uygun olduğu, buna karşın park yerinin olmadığı (%88), girişin uygun olmadığı (%76), kapılarda geçişin zor olduğu (%61), manevra alanının dar (%57), tezgah ve raflara ulaşmanın zor olduğu (%57) belirlenmiştir. Görüldüğü gibi özürlüler alış-veriş merkezlerini olumsuz faktörler nedeniyle hiçbir şekilde kullanamamaktadırlar.

Pastane, restoran ve piknikler tekerlekli sandalye kullanan özürlünün kullanabildiği bakımından incelendiğinde; zemin (%84), kapılar (%53), kasaya ulaşılabilirlik (%53) uygun bulunmuş, hiçbirinde özürlü için tuvalet bulunamamış, park yerinin olmayışı (%92), masaya yaklaşabilmenin zorluğu (%92), uygun olmayan giriş (%62) ve dar manevra alanı (%53) gibi olumsuz faktörler belirlenmiştir. McClain ve arkadaşlarının ABD'de 1993 yılında 120 restoranı inceledikleri çalışmaları da bizim çalışmamızı desteklemektedir. Bu araştırma sonucuna göre; en genel problemin masa yüksekliği ve masaya yaklaşabilmede diz açıklığının yetersiz oluşu, ayrıca restoranların %80'inde masalar arası alanın yetersiz olduğu görülmüştür. Fakat restoranların %98'inde girişin uygun olduğu, %53'ünde özürlü için ayrılmış bir park yeri olduğu belirlenmiştir (6).

Bütün bu incelemelerde elde edilen sonuç; bazı yapılarda olumlu gibi görünen özelliklerin bir başka engel nedeniyle olumsuz bir faktör haline dönüşmesi olmaktadır, örneğin; bir bankaya para yatıracak tekerlekli sandalyeli özürlü manevra alanı ve vezne yüksekliği uygun olsa dahi öncelikle kaldırımı aşamadığından bankaya ulaşamamaktadır. Sinema izlemek için bilet alabilse bile merdivenleri aşıp, ikinci kattaki gösteriyi izleyememektedir.

Bu açıdan bakıldığında; özürlü kişiler için bağımsız hareketi hedefleyen kent planlama, mimari ve tasarıma ilişkin düzenlemelerin, günlük yaşamdaki basit bir aktivitenin aslında ne kadar çok hareket kombinasyonu ve mekan değişikliği gerektirdiği dikkate alınarak, geniş bir bakış açısı içerisinde yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. Ulaşım sırasında değişik mimari yapıların ve özürlü kişinin farklı fiziksel fonksiyon seviyesinin birbirini nasıl ve ne oranda etkilediğinin incelenmesi mimari planlamada önemlidir.

Çalışmamızda, özürlü kişilerin evlerinden dışarı çıkıp sosyal yaşama entegrasyonları ilgili kurum, kuruluş ve disiplinlerin ortak çözümler üretmesi ve hayata geçirmelerinin gerekliliği ortaya konmuştur.[/
color]
« Son Düzenleme: 02 Şubat 2009, 18:18:21 Gönderen: Nadir »
Kayıtlı
Okulda öğrenci tarlada çiftçiyim fabrikada işçiyim ya da sayenizde ben bir işsizim.Mr White House!

BEN bi insanı SEVME cesareti gösterdim ,sen ise bi insan olma cesaretini gösteremedin

FATOŞ

 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 5992
 • Konu Sayısı: 1692
  • Engelsizdostlar

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinde yatarken Doç.Dr. Tülin DÜĞER ve Prof.Dr. Hülya KAYIHAN bizzat seanslarımda bulunurlardı. engelli sorunlarıyla birebir ilğilenen degerli kişilerdir. hatta hastanede yatarken bana süpriz doğum günü partisi hazırlamışlardı. hiç unutmam. çok büyük moral olmuşdu bana. hediyeler falan  :D :D çalışmaları daim olur inşallah
Kayıtlı
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET
« önceki sonraki »
 

Benzer Konularımız

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
2095 Gösterim
Son İleti 29 Ocak 2013, 18:38:07
Gönderen: BMW
23 Yanıt
5495 Gösterim
Son İleti 16 Haziran 2011, 13:49:58
Gönderen: ocean
44 Yanıt
9791 Gösterim
Son İleti 06 Nisan 2015, 04:36:49
Gönderen: Muro21
4 Yanıt
1099 Gösterim
Son İleti 16 Kasım 2009, 21:15:19
Gönderen: ^Türkan^
2 Yanıt
1201 Gösterim
Son İleti 19 Ağustos 2010, 02:10:02
Gönderen: mihriban
1 Yanıt
2490 Gösterim
Son İleti 20 Şubat 2011, 21:00:50
Gönderen: Destek
9 Yanıt
3309 Gösterim
Son İleti 03 Ocak 2012, 16:41:30
Gönderen: Destek
2 Yanıt
1752 Gösterim
Son İleti 24 Ocak 2013, 00:52:06
Gönderen: bolubeyi
0 Yanıt
447 Gösterim
Son İleti 23 Ocak 2013, 01:08:52
Gönderen: Destek
0 Yanıt
352 Gösterim
Son İleti 28 Eylül 2014, 02:05:01
Gönderen: Destek

Yasal uyarı
Sitemiz Bir Paylaşım Forum sitesidir. Resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir.Bu nedenle doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemize eklenen ve yasal yaptırım getirebilecek içerikler hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi dostlar@engelsizdostlar.com adresine yollayabilirsiniz.