Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Engelli Arkadaşlarımızın Karşılaştığı Zorluklar Hakkında Proje  (Okunma sayısı 3940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bsgaq

• Yeni Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 1

Ben Boğaziçi Üniversitesinde okuyorum. Aldığımız bir derste engelli arkadaşlarımızın sıkıntılarını anlamak ve yardımcı olmak için bir takım projeler hazırlıyoruz. bunlardan bir tanesi de aşşağıda belirtilen soruların cevaplarından oluşacak. cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1. nasıl engelli oldunuz? ( doğuştan ya da başka sebeplerden mi ?)
2. hayatınızda karşılaştığınız bir sorunu ve bunu nasıl aştığınızı bizimle paylaşırmısınız?
3. bu soruna nasıl bir çözüm buldunuz?

FATOŞ

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 1692
    • Engelsizdostlar

daha öncede sitemize bu araştırmaya benzer bir konu açılmıştı. isterseniz o başlığımızdanda yararlanabilirsiniz.

http://www.engelsizdostlar.com/forum/arastirmalar/arkadaslar-cevaplarinizi-bekliyorum/

üye arkadaşlarımız konunuza duyarsız kalmayacaktır eminim

bsgaq

• Yeni Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

evet konu benzer ama ben biraz daha engelli arkadaşların karşılaştığı sorunlara ve olası çözüm yollarına yönelik bir araştırma yapıyorum. ayrıca engelli olmayan kişilerin, sizin bu sorunları çözmeye yönelik bulduğunuz çözümlere nasıl baktığı ve onun yerinde olsaydınız siz nasıl bu sorunu çözerdinizin üzerinde durmaya çalışacağım.

hakanvehayat

• Moderator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 1686
    • hayatın özü burda

Ben sonradan engelli oldum,tabi engelimle ilgili hayatın içinde sorunlar yaşamadım değil.İlk başta içinde yaşadığınız toplumun size karşı bakış açısı sizi yaralıyor.Sanki o dünyada yaşamıyorsunuz tamamı ile başka bir dünyadan gelmişsiniz gibi gözler hep sizin üstünüzde oluyor.Siz ne kadar kendinizi ispatlamaya çalışsanızda çabalarınızın sonuçsuz kaldığını ve onların size bakışlarını değiştiremediğinizi görmeniz acılarınızı perçinliyor.Ama ben gün geçtikçe farkettim ki asıl olan çevremin beni nasıl gördüğü değil benim o çevrenin içinde kendimi nasıl aksettirdiğim önemli.Hepimiz öyle veya böyle bir şekilde engelli olduk.Aslolan engelimiz ne olursa olsun kendimizle barışık bir hayat sürüyormuyuz.Bence bunun üzerinde durulması gerekiyor.Engel göreceli bir kavram,kime göre neye göre engel.Benim fiziksel olarak diğer insanlardan eksiğim olabilir,ama o eksikliğe rağmen yaşamımı idame ettirebiliyorsam vede bir amacım varsa zaman içinde fiziksel engelim önemini yitiriyor ve ben amacıma konsantre oluyorum.Unutmayın insanın bir şeyler yapabilmesinin önündeki tek engel kendisidir.
Merhemi kavuşmak olan,onulmaz bir yaradır hasretin yüreğimde

bsgaq

• Yeni Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

teşekkür ederim hakan. diğer arkadaşlarda paylaşımda bulunursa sevinirim.

Musa_Reis

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 123
  • Dün,Bugün,Yarın,Ölüm

Arkadaş bana facebooktan ulaştı bende bu siteyi tavsiye ettim bilginiz olsun dostlarım

Musa_Reis

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 123
  • Dün,Bugün,Yarın,Ölüm

1. nasıl engelli oldunuz ?
2. hayatınızda karşılaştığınız bir zorluğu bizimle paylaşırmısınız?
3. bu zorluğu nasıl aştınız?

1: 8 aylıkken çocuk felci geçirmişim bu sebebden dolayı yürüme yetimin %60 nı kaybettim.İki koltuk değneği ve çift taraf ortezle yürüyebiliyorum

2 : Hayatta bir çok zorlukla karşılaşıyoruz hangi bir madden bahsedilebilirki.Ama illaki bir made olacaksa en basiti ve en bariz şekilde ortada olan bir maddenden bahsedeyim

Yabancı bakışlar.Evet sokağa çıktığımda bakışların hep bende toplanması iki kişinin beni işaret ederk fısıldaşmaları vs gibi durumlar çok rahatsızlık vericiydi.Ama bu rahatsızlık duygularım çocukluk yıllarımda oldu hep.

3: Bu sorunu nasıl aştımmı diyorsunuz.Öyle bir düşünce yapısına girdimki artık bırakın yabancı bakışlardan rahatsız olmayı hoşuma gitmeye başladı.Nedenmi basit.Günümüz toplumunda yeni nesilin farklı olabilmek farklı görünebilmek için gösterdikleri çabayı harcadıkları vaki ve parayı düşünmem yetti.Ha bunca çababaları sonucunda ortaya çıkan yırtık pırtık giyinenler sağlarına sollarına metal halka geçirenler abuk sabuk boyananlar kız görünümünde erkekler erkek görünümünde kızlar oldu.Düşündüm Sanırım bunlardan daha yabancı değilim.Hem ayrıca farklı olabilmek farklı görülebilmek hiç masrafsız külfestsiz bize nasip olmuş.Siz buna ister kara mizah deyin isterseniz kendini avutma. Ama bunca farkındalığın arasında bizler yani engelliler bu farklılıklarımızla mutluyuz

bsgaq

• Yeni Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

çok teşekkür ederim katkılarından dolayı

FATOŞ

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar

1.nasıl engelli oldunuz? ( doğuştan ya da başka sebeplerden mi ?)

bebekken geçirdiğim yüksek ateşten dolayı şu an spastik engelli olarak hayatıma devam ekmekteyim

2.hayatınızda karşılaştığınız bir sorunu ve bunu nasıl aştığınızı bizimle paylaşırmısınız?

. Spastise beyin hasarına baglı hareket bozukluğudur. Beynin hasar gördüğü bölüme göre degişik organlarınızı etkiler. Benim ellerimde ve boynum titremeler ve kasılmalar oluyor. En büyük sorunum toplumumuzun spastise hakkında bilgisiz olmalıları. Çogu zaman ben ve benim gibi engellileri zihinsel engelli sananlar olabiliyor. ben en çok bakışlardan rencide oluyorum. birde kaç göz işareti yaparak sizi farketmeyenlere gösterirler. kaçırma bu anı der gibi.  sırıt

3.bu soruna nasıl bir çözüm buldunuz?

Lise mezunuyum ve beş yıllık bir çalışma hayatım oldu. Bu zaman zarfı içinde anladım ki insanların size nasıl baktığı degil sizin kendinize nasıl baktığınız. Siz kendinizi ve engelinizi ne kadar kabullenebilmişseniz insanlarda o kadar kabulleniyor sizi.

Bir keresinde sağlıklı arkadaşlarım bana şöyle demişlerdi:

Sen bize kendini bu kadar rahat ifade etmemiş olmasaydın ve tedirğin davranmış olsaydın bizler sana istediğimiz halde hiç yaklaşamazdık.

FATOŞ

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
    • Engelsizdostlar

evet konu benzer ama ben biraz daha engelli arkadaşların karşılaştığı sorunlara ve olası çözüm yollarına yönelik bir araştırma yapıyorum. ayrıca engelli olmayan kişilerin, sizin bu sorunları çözmeye yönelik bulduğunuz çözümlere nasıl baktığı ve onun yerinde olsaydınız siz nasıl bu sorunu çözerdinizin üzerinde durmaya çalışacağım.

şimdi ben size bir soru sormak istiyorum müsadenizle:
eger sizden böyle bir araştırma yapmanız istenmeseydi aklınıza engelli sorunlarını araştırmak  gelirmiydi? bir engelli gördüğünüz zaman ona hastalıklı bir insan olarak acıyarakmı bakıyorsunuz yoksa sadece insan gözüyle bakabiliyormusunuz. aslında bana göre en büyük sorunumuz empati kuramamak ve önyargılar. bunlar aşılırsa her sorun aşılır diye düşünüyorum

yanlış anlaşılmasın amacım sizi sorgulamak degil. ama sorularınızın cevabı aslında birazda sizlerde gizli

^Türkan^

• Süper Moderator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 2830
  • www.engelsizdostlar
    • Engelsizdostlar

1. nasıl engelli oldunuz? ( doğuştan ya da başka sebeplerden mi ?)

1 yaşımda çocuk felci geçirdim.Sağ bacağımda güçsüzlük ve zayıflık var.Bir çift koltuk değneği kullanıyorum.

2. hayatınızda karşılaştığınız bir sorunu ve bunu nasıl aştığınızı bizimle paylaşırmısınız?

Hayatımda karşılaştığım en büyük sorun elbette her engelli gibi insanların bakışları altında yaşamaya çalışmaktı.Ergenlik döneminde bu sorundan oldukça muzdariptim,kendimi eve kapatır,sokağa çıkmazdım.Ağlayarak eve döndüğüm çok olmuştur.Üniversite döneminde aslında engelimin çok önemli olmadığını,kendi kafamda kendime engeller koyduğumu farkettim.

3. bu soruna nasıl bir çözüm buldunuz?

Çok zor bir hayatım oldu.1 yaşında geçirilen çocuk felci,iki yaşında kaybedilen bir anne ve üvey anne elinde geçen sevgisiz yıllar.Bir yerden sonra engelinize takılıp kalmanın faydasız olduğunu anlıyorsunuz.Lise döneminde sınıfta kaldım.Bu olay benim için dönüm noktası oldu diyebilirim.Ayakta kalmak için çok çalışmam gerektiğini anladım.Yoksa evde oturup da üvey anneye hizmetçilik yapmaktan öteye geçemeyecektim.Bu düşüncelerin verdiği hırsla çalıştım ve ilk girdiğim yıl üniversiteyi kazandım.Oklumu bitirdim ve çalışmaya başladım.Ekonomik bağımsızlığı olan engelli bir birey olarak ömür boyu baba kapısında ,sorunlu bir aile içerisinde yaşamaya devam etmektense,kendi hayatımı kurmayı tercih ettim.Benden beklenmeyeni yaptım ve ailemle bağlarımı kopardım.Bu yaptıklarımdan sonra çevremdekiler artık bana engelli biri olarak değil de,engelleri aşmış biri olarak bakmaya başladılar.Her zorluğun üstüne gittim,araba kullanamazsın dediler,araba kullanmayı öğrendim.

Zaman içinde öğrendim ki,aslında bizleri en çok engelleyen gene kendimiz oluyoruz.Bakışlara takılıp kalmak,sen yapamazsın,edemezsin,sakatsın diyenlere boyun eğmek kendi içimize kapanmamıza neden oluyor.Artık hiç bir bakış,hiç bir alaycı söz,hayattan zevk almamı engelleyemez.Bizi gördüklerinde ağızlarını açıp aval aval bakan insanlarla harcayacak zamanım yok.Bu hayat bana bahşedilmiş bir armağan,rabbimin bir mucizesi.Bunu en iyi şekilde değerlendirmek de benim elimde.Gideceğim yere 10 dakika geç gideyim,dans edemeyim,koşamayım.Ama nefes alıyor,yaşıyor ve hayatı seviyorum.Engelim beni olgunlaştırdı ve onunla yaşamayı öğrendim.Artık engelimi seviyorum.

bsgaq

• Yeni Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı

şimdi ben size bir soru sormak istiyorum müsadenizle:
eger sizden böyle bir araştırma yapmanız istenmeseydi aklınıza engelli sorunlarını araştırmak  gelirmiydi? bir engelli gördüğünüz zaman ona hastalıklı bir insan olarak acıyarakmı bakıyorsunuz yoksa sadece insan gözüyle bakabiliyormusunuz. aslında bana göre en büyük sorunumuz empati kuramamak ve önyargılar. bunlar aşılırsa her sorun aşılır diye düşünüyorum

yanlış anlaşılmasın amacım sizi sorgulamak degil. ama sorularınızın cevabı aslında birazda sizlerde gizli

öncelikle hepinize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

fatoş takıldığın noktayı iyi anlıyorum ama öyle ya da böyle sonuç itibari ile bu konuya birilerinin ilgisini ve dikkati çekmek gerekir. bu ödevle olur projeyle olur....vs. nasıl olduğu önemli değil bence. olmuş olması önemli. ancak bu şekilde empati kurmaya yardımcı olmaya farkındalık yaratmaya başlayabiliriz. bi bahane gerekiyodu diyelim o da bu proje oldu benim için.

EMEKLİ

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 34

1-eğitim,
2-istihdam,
3-ulaşım ve fiziksel çevre,
3-barınma,
4-aile ve cinsel hayat
5-aile büyüklerinin ölümünden sonra ,sahipsiz kalma durumu,
6-sosyalleşme,ayırımcılık sorunu,
7-seçme ve seçilme hakkı sorunu
8-toplumun bakış açısı........
dahada var,ama aklıma ilk gelenler şimdilik bukadar...

Hezeran

• Kıdemli Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 14

Tabiki de yardımcı olalım umarım sonuçlarının yaralarını görebiliriz..Emeği gecenlere tesekkür ederek bende katkıda bulunayım..
1.) Gecirdiğim trafik kazası sonucu engelli oldum .Engelim sol kol amputasyon.

2.)27 yaşında engelli oldum.Bu yastan sonraengelli olmak zor kendimi tekraradan geliştirmek sahip olduğum engelle hayata alışmaya çalışmak zorundaydım .Önceden yapabildiğim bir cok seyi tekrardan yapabilmek için yeni durumuma uygun cözümler üretmem kendimle ugrasmam gerekiyordu..
Bir cok konuda yapabildiğim seyler için yeni çözümler ürettim.Bir engelli olarak toplumda kabul görme yasadığınız bu agır psikoloji ile ilgili olarak tekrardan toplum içinde adapte olma gibi sorunları yaşanabiliyor.
  En kötüsü kendinize engel olmanız eger bunu yapmamayı başarırsanız gerisi iyi yada kötü zor olsada geliyor.Engelli olmadan önce 10 yıllık iş hayatım vardı.Şimdi yine calısıyorum kayıplar oldu fakat aynen devam ediyo hayat .Kimse gel buyur burası senin yerin demez gidersin direnirsin savaşırsın alırsın..
   Tüm olumsuzluklara rağmen bu hayatta yerimi alırım kimseyede vermem..

3.)Öncelikle kendi içinde bunu hazmedip kabul edip öyle yola çıkmalı.İnanmalısınız yaşamın güzelliklerini ve bir insan olarak herseyin basınıza gelebileceğine..Bilmiyorum kac yıl daha yasarım ama bu engelle yasayacağım için yaşamı es gecmemeli.Hayat herseye rağmen güzel ben cok daha güzel seyler yapabileceğimi biliyorum.Çünkü güçlendim..
HAYAT GÜZELDİR...

roadstar

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 67

kardeş engelliler konusunda proje hazırlıyorsun çok güzel  benim siteüyelerinin köşe yazıları bölümündeki anılarım yazılarını incelersen engellilerin yaşamından kesitleri görürsünüz...
tıkla:http://www.engelsizdostlar.com/forum/uyelerimizden-kose-yazilari/anilarim/
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

GoogleTagged - Etiketler

« önceki sonraki »