Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET

Gönderen Konu: 2014 Yılında Torba Yasa İle Engelli Vatandaşlar İçin Yapılan Yasal Düzenlemeler  (Okunma sayısı 3685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20575
 • Konu Sayısı: 2122
  • Engelsizdostlar


126 maddeden oluşan ve "temel kanun" olarak 5 bölüm halinde görüşülecek olan "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" engelliler hakkında önemli düzenlemeler içeriyor.

Tasarıya göre;

- Anayasanın 10 uncu maddesinde yer alan hükümler paralelinde, kurumların engelliler için sağlık kurulu raporuna göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için özellikli ve ayrık düzenlemeler yapması öngörülmektedir.

- Tasarının 56 ncı maddesiyle engellilik oranı yüzde 90 ve üzeri olup engellilik durumları nedeniyle araçları bizzat kullanamayacak olan engellilere (motor silindir hacmi 2.800 cm3’ü aşanlar, bütün tekerlekleri motordan güç alan veya alabilenler, sürücü dâhil 8 kişiye kadar oturma yeri olan binek otomobilleri, yarış arabaları, arazi taşıtları hariç) yük taşınmasında kullanılıp azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan ve yolcu kapasitesi istiap haddinin % 50’sinin altında olanlar ile sürücü dâhil 9 kişilik oturma yeri olan araçların ÖTV’siz verilmesini sağlamaktadır.

- 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi yeniden düzenlenmiştir. Düzenleme ile engelliye evde bakım hizmeti uygulamasında köklü değişikliklere gidilmiştir. Yapılan değişiklikle birden fazla bakıma muhtaç engellinin bulunduğu hanelerde gelir kriterinin hesaplanmasında, hanede bulunan birinciden sonraki her bakıma muhtaç engellinin iki kişi olarak dikkate alınması öngörülmüştür.

- Sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyenler ile ağır engellilerin birden fazla olmamak üzere refakatçilerine, demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarında, belediyelere ve belediyeler tarafından kurulan şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat edebilme imkânı getirilmektedir.

- 18 yaş altı engelli aylıklarında engelli yakınının da genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlanmıştır. Diğer taraftan engelli aylık tutarlarının yaşlı aylığına endeksleme yerine ayrık göstergelerle belirtilmesi ile merkezi yönetim bütçe kanununda farklı belirlenebilmesi sağlanmıştır.

- Ücretsiz seyahat hakkının kapsamı genişletilerek muharip gazilerin, malullerin, harp malulü aylığı bağlanan malullerin ve vazife malullerinden hayatını kaybeden veya malul olanların ana ve babaları ile yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları ile 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşi, ana ve babaları ile yirmi beş yaşını doldurmamış çocuklarının da faydalanması amaçlanmıştır.

- Engelli çocukların ihtiyaçları, yeterlilikleri ve sınırlılıkları göz önünde bulundurularak, uygun düzenleme ve desteklerle eğitim alması ve bu eğitimden en yüksek seviyede yarar elde etmesi için alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşan bir kurul tarafından engelli çocukların eğitsel yönden değerlendirilmesi, tanılanması, ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve bu doğrultuda eğitim planlanması yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda, engellilerin eğitsel değerlendirme ve tanılamasının il milli eğitim müdürlükleri rehberlik araştırma merkezlerinde uzman kişilerden oluşan ve engelli ailesinin de yer aldığı kurul tarafından yapılması ve eğitim planlamasının geliştirilmesi öngörülmektedir.

- Engellilere yönelik, öncelikle bulundukları ortamda bağımsız yaşayabilmeleri için durumlarına uygun olarak gerekli psikososyal destek ve bakım hizmetleri sunulacak. Toplumsal hayata katılım ve eşitlik temelinde engellilere habilitasyon ve rehabilitasyon hizmetleri verilecek. Habilitasyon ve rehabilitasyon kararının alınması, planlanması, yürütülmesi ve sonlandırılması dahil her aşamasında engelli ve ailesinin aktif ve etkin katılımı sağlanacak.

- 4857 sayılı Kanuna bir ek madde eklenmiştir. Ek 1 inci madde ile, ülkemizde engellilik durumu ve derecesi nedeniyle açık işgücü piyasasında istihdam edilemeyen zihinsel ve ruhsal-duygusal engellilerin korumalı işyerlerinde işe yerleştirilerek hem üretken olmaları hem de işe uyum yoluyla toplumsal yaşama katılımlarının sağlanması amacıyla, bu işyerlerinin devamlılığının desteklenmesini sağlayacak bir teşvik olarak engellilere ödenecek aylık ücretlerin belli bir oranına kadarının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması öngörülmüştür.

- Milli Eğitim Temel Kanununun eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğunu vurgulayan maddesinde, ayrımcılık yapılamayacak hususlar arasında engelliliğin de açıkça vurgulanması suretiyle engellilere yönelik ayrımcılıkla mücadelenin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

- Büyükşehir belediyeleri ve belediyelerin şehir içinde sunulan ya da denetlenen toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alması, hizmete başlatılacak olan sürücü koltuğu hariç sekizden az koltuğu bulunan özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için erişilebilir olmasının zorunlu hale getirilmesi amaçlanmıştır.

- Ev Tipi Sosyal Hizmet Birimleri ile çocuk, kadın, engelli ve yaşlılar ile bakım veya barınma ihtiyacı olan kişilere hizmet verilen mesken niteliğindeki yatılı sosyal hizmet birimlerinin oluşturularak toplu yaşamın getirdiği olumsuzlukları yaşamamaları amaçlanmaktadır.

- Türk Standartları Enstitüsü tarafından çıkarılan standartlar arasında, başta erişilebilirlik alanına ilişkin standartlar olmak üzere, engellileri de ilgilendiren çok sayıda standart bulunması nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Türk Standartları Enstitüsünün en yüksek karar organı olan Genel Kurulda ve teknik kurulda temsil edilmesi yoluyla karar alma süreçlerine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

- Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da temsil edilmesi sağlanarak karayollarında engelliler için gerekli güvenlik önlemlerinin alınması konusunda karar alma sürecine katkı sağlanabilmesi amaçlanmıştır.

- 2022 sayılı Kanun ile aylık bağlanan kişilerin ekonomik koşullarına göre kendilerine ödenen yaşlı ve engelli aylığını tüketerek elden çıkarmak zorunda kalan, günü gününe ve güçlükle geçinen kimseler olduğu bilinmektedir. Yaşlı ve engelli kişiye ödenen aylıkların, 2022 sayılı Kanunda yer alan nedenlerle geri alınması gerekmektedir. Ancak Bakanlık tarafından açılan davalarda, alacağın borçludan tahsilinin mümkün olmadığı ve alacağın tahsili için harcanacak emek ve mesai karşılığında elde edilecek bir yararın bulunmadığı görülmüştür. Bu nedenle madde ile, her ne şekilde olursa olsun yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıklar ile bunlardan doğan ceza ve faizlerin terkin edileceği, ilgililer hakkında herhangi bir adli, idari ve icrai takibat yapılmayacağı hükmü eklenmiştir.

- Ayrıca, söz konusu sosyal yardıma ilişkin iş ve işlemlerin Bakanlık ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için (9.500) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılması öngörülmüştür.

- Engellilere sunulan bakım hizmetlerinin yerel düzeyde yaygınlaştırılmasının sağlanması amacı doğrultusunda, Bakanlık dışında bakım hizmeti veren resmî kurumların teşvik edilmesi öngörülmüştür. Bu suretle, bakıma ihtiyacı olan engellilerin ailelerinin bulunduğu şehirlerdeki yerel yönetimlerin de bakım merkezleri açmaya teşvik edilerek hizmetin yaygınlaştırılması ve engellilerin yaşadıkları yerde bakımlarının sağlanması amaçlanmıştır.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

A.Asker

 • Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 82
 • Konu Sayısı: 19
 • Engelsizdostlar.Com

       Nadir bey bu paylaşım için emeğinize sağlık dikkatle tümünü okumama rağmen özel tertibatlı araç kullanan birey olarak eşimin benim aracımı kullanamaması yine beni hayal kırıklığına uğrattı en azından bir cümle ile bunu düzeltebilirlerdi ama maalesef bir yeni düzenlem yok çokta elle tutulur ciddi bir şey yok 2022 sayılı yasa dışında saygılar iyi akşamlar
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20575
 • Konu Sayısı: 2122
  • Engelsizdostlar

       Nadir bey bu paylaşım için emeğinize sağlık dikkatle tümünü okumama rağmen özel tertibatlı araç kullanan birey olarak eşimin benim aracımı kullanamaması yine beni hayal kırıklığına uğrattı en azından bir cümle ile bunu düzeltebilirlerdi ama maalesef bir yeni düzenlem yok çokta elle tutulur ciddi bir şey yok 2022 sayılı yasa dışında saygılar iyi akşamlar

Beklentiler elbet farklı idi ama çıkan sonuç ortada. Artık ne kadar engelli vatandaşlara fayda sağlar bilemiyorum. Gerçekten engelli insanların sorunlarının çözülmesi açısından çok fazla konu var. Ama buna karşın yasal düzenlemeler çok yeterli değil.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

A.Asker

 • Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 82
 • Konu Sayısı: 19
 • Engelsizdostlar.Com

           Cevap için teşekkürler nadir bey zaten bunlardan çokta umutlu değilim göstermelik yasalar vah halimize teşekkürler.
 
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20575
 • Konu Sayısı: 2122
  • Engelsizdostlar

Bu konu da şunu rahat bir şekilde söyleye bilirim. Gerçekten hayati konular var. Özellikle engelli vatandaşların erişebilirlik konusu. Daha bir çok yerde ne rampa nede asansör var. En basit eski binalar da asansör olma zorunluğu getirile bilirdi.

Yapılamayacak şey değil. Ama işte sadece göstermelik düzenlemeler bana göre. Ama bir konuyu es geçmemek gerek bir çok arkadaşımızın da iş imkanları konusunda çok yol alındı.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

tinkoc

 • Yeni Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 2
 • Konu Sayısı: 0
 • Engelsizdostlar.Com
Ynt: 2014 Yılında Torba Yasa
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2014, 01:48:11 »

( Ayrıca, söz konusu sosyal yardıma ilişkin iş ve işlemlerin Bakanlık ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için (9.500) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılması öngörülmüştür.)

MERHABA Nadir bey yukarıdaki metni biraz açarmısınız benim  epilepsi hastası bir kızım var evde bakım maaşı alıyoruz + bir ücret ödenecekmi bizlere
Ayrıca araç alımında ötv indiriminin %37,den %45,e çıktığı doğrumu SAYGILARIMLA.
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20575
 • Konu Sayısı: 2122
  • Engelsizdostlar
Ynt: 2014 Yılında Torba Yasa
« Yanıtla #6 : 04 Ağustos 2014, 09:33:39 »

( Ayrıca, söz konusu sosyal yardıma ilişkin iş ve işlemlerin Bakanlık ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için (9.500) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılması öngörülmüştür.)

MERHABA Nadir bey yukarıdaki metni biraz açarmısınız benim  epilepsi hastası bir kızım var evde bakım maaşı alıyoruz + bir ücret ödenecekmi bizlere
Ayrıca araç alımında ötv indiriminin %37,den %45,e çıktığı doğrumu SAYGILARIMLA.

Evde bakım parası alan engelli arkadaşlar için gerekli rakamın belirlenmesi için verilen hesaplamadır. Engelliye ödenen paraların çoğu emekli katsayısı üzerinden yapılmaktadır.

ÖTV konusunda evet artık %45'dir.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

tinkoc

 • Yeni Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 2
 • Konu Sayısı: 0
 • Engelsizdostlar.Com
Ynt: 2014 Yılında Torba
« Yanıtla #7 : 05 Ağustos 2014, 00:06:43 »

NADİR BEY DUYARLILIGINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER
memur ve çalışan özürlü annelere erken emeklilik yasasını sevinçle karşılıyorum bir özürlü anne babanın nedemek olduğunu bizlerden başka kimse bilemez. ancak çalışmayan ev hanımı özürlü anneler için emeklilikle ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığını görüyorum
bu konudaki düşünceleriniz. SAYGILARIMLA
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20575
 • Konu Sayısı: 2122
  • Engelsizdostlar
Ynt: 2014 Yılında Torba
« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2014, 10:19:18 »

NADİR BEY DUYARLILIGINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER
memur ve çalışan özürlü annelere erken emeklilik yasasını sevinçle karşılıyorum bir özürlü anne babanın nedemek olduğunu bizlerden başka kimse bilemez. ancak çalışmayan ev hanımı özürlü anneler için emeklilikle ilgili herhangi bir gelişmenin olmadığını görüyorum
bu konudaki düşünceleriniz. SAYGILARIMLA

Milletin derdine sorununa eğilecek siyasileri bulduğumuz da sorunlar çözülecek ama ülkemiz de siyasilerin tek derdi birbirlerine çamur atmak dan başka işleri olmadığından vatandaş hayrına çıkacak yasalar her zaman ikinci planda kalıyor.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET
« önceki sonraki »
 

Benzer Konularımız

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
6 Yanıt
2569 Gösterim
Son İleti 04 Ekim 2009, 18:16:44
Gönderen: sumru
19 Yanıt
4523 Gösterim
Son İleti 04 Aralık 2013, 05:52:00
Gönderen: baysiir
1 Yanıt
1960 Gösterim
Son İleti 29 Aralık 2010, 14:25:01
Gönderen: denizzz
2 Yanıt
2707 Gösterim
Son İleti 03 Mart 2011, 12:49:30
Gönderen: Destek
1 Yanıt
1651 Gösterim
Son İleti 01 Mart 2011, 16:06:40
Gönderen: Destek
0 Yanıt
600 Gösterim
Son İleti 22 Ağustos 2013, 12:03:52
Gönderen: Destek
5 Yanıt
824 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2013, 09:49:06
Gönderen: Nurşen
0 Yanıt
665 Gösterim
Son İleti 31 Aralık 2013, 02:22:23
Gönderen: Destek
33 Yanıt
7744 Gösterim
Son İleti 17 Aralık 2014, 03:35:22
Gönderen: baysiir
1 Yanıt
1525 Gösterim
Son İleti 19 Şubat 2014, 11:58:24
Gönderen: Destek

Yasal uyarı
Sitemiz Bir Paylaşım Forum sitesidir. Resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir.Bu nedenle doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemize eklenen ve yasal yaptırım getirebilecek içerikler hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi dostlar@engelsizdostlar.com adresine yollayabilirsiniz.