Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Eşini Döven Adama Öyle Bir Ceza Verildi ki!  (Okunma sayısı 4139 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FATOŞ

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 1692
    • Engelsizdostlar
Eşini Döven Adama Öyle Bir Ceza Verildi ki!
« : 15 Haziran 2009, 22:49:41 »

Eşini döven adama öyle bir ceza verildi ki!
Eşini dövüp eve kilitleyen adama mahkeme öyle bir ceza verdi ki, adamın karizması bir anda yerle bir oldu.

Kastamonu’nun Araç ilçesinde, "eşe karşı basit yaralama ve hürriyetten yoksun bırakma" suçundan yargılanan kişiye denetimli serbestlik uygulaması kapsamında ilginç ceza verildi.

Mahkeme kararıyla 1000 adet "eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum" yazılı el ilanı bastırıp bunu ilçe halkına dağıtan vatandaş, ayrıca 50 fidan dikerek bunların 6 ay bakımını yapacak.

Şiringüney köyünde çiftçilik yapan Mustafa Kadıncı (32), annesinin evine gitmesi nedeniyle tartıştığı eşi İpek Kadıncı’yı (23) kendisine küfrettiği iddiasıyla darbederek, eve kitleyip bir gün süreyle dışarı çıkmasına engel oldu.

Olayın karakola intikal etmesi nedeniyle Araç Asliye Ceza Mahkemesince açılan davanın karar duruşmasında, kadın hakim, İpek Kadıncı’ya "eşe karşı basit yaralama" suçundan 6 ay, "kişiyi hürriyetten yoksun kılma" suçundan da 1 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Hakim, Kadıncı’nın eşinin şikayetçi olmaması ve sanığın bir daha suç işlemeyeceği konusunda mahkemede olumlu kanaat oluşması nedeniyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve denetimli serbestli tedbiri uygulanmasını kararlaştırdı

"EŞİME VURDUĞUM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM"

Mahkeme, Mustafa Kadıncı’yı, "İri puntolarla yazılmış ’Eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum. Mustafa Kadıncı’ ibaresi bulunan bin adet el ilanını tedarik ederek, ilçedeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sokaktaki vatandaşlara birer adet olacak şekilde dağıtmakla ve 50 adet fidan dikerek 6 ay süreyle bakımlarını yapmakla" cezalandırdı.

Mustafa Kadıncı, kendisine verilen ceza kapsamında Araç’taki bir matbaaya giderek bastırdığı 1000 adet el ilanını ilçedeki Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Askerlik Şubesi, Orman İşletme Şefliği, Belediye Başkanlığı, banka şubeleri, PTT ve Telekom Müdürlüğünün birimleri ile Kastamonu Caddesi’nden geçen her vatandaşa, yetkililerin gözetiminde dağıttı. Araç Orman İşletme Şefliğince belirlenen alana da 50 adet fidan dikerek 6 ay süreyle bakımını yapacak olan Kadıncı, 5 yıl süreyle denetime tabi tutulacak.

Sanığın, denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranması
durumunda hapis cezası yürürlüğe girecek.

internethaber

kara-sevdam

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 103
  • Can Dediğim Senden İbaret..
Ynt: Eşini Döven Adama Öyle Bir Ceza Verildi ki!
« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2009, 23:15:01 »

şiddete taraf değilim ama bazı kadınlarda öyle hak ediyorlarki

ben bu karara tepkiliyim  >:(
Yürekli Kadın Başı, Yüreksiz Erkeğin Omzuna Ağır Gelir....

^Türkan^

• Süper Moderator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 2826
  • www.engelsizdostlar
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2009, 23:29:35 »

İlginç bir ceza olmuş :)

papatya_baharında

• Kıdemli Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 59
« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2009, 00:45:54 »

şiddete taraf değilim ama bazı kadınlarda öyle hak ediyorlarki

ben bu karara tepkiliyim  >:(

kadın olsun erkek olsun yada çocuk olsun hiç kimse darp edilmeyi haketmez bence
Medine devrinde erkekler, Peygamberimize gelerek kadınların huysuzluğundan şikâyet ederler. O da, "Fazla acıtmadan hafifçe okşayın" buyurur. Bir müddet sonra, birçok kadın kocalarından yedikleri dayağı şikâyet etmek için hâne–i saadete gelirler. Peygamberimizin eşleri durumu bildirirler. Bunun üzerine Allah Resulü, mescide gelerek sahabeyi toplar ve onlara, "Duydum ki, kadınları dövüyormuşsunuz. Bundan böyle kadınlar dövülmeyecektir" der ve meseleyi noktayı koyar. Dikkat ederseniz, önce dövmeye izin vermiş, şikâyetin oluşmasına zemin hazırlamış, şikâyet gerçekleşince de, "Dövmeyeceksiniz" diyerek yasaklamıştır. Bu uygulama gösteriyor ki, Peygamber Efendimiz, dayağın kötülüğünü çok kısa bir süre yaşatarak göstermiş, sonra da yasaklamıştır. İkinci tavrı, kesin ve kalıcı olmuştur.
Peygamberimiz birçok hadiste kadının dövülmesini yasaklamıştır
"Kadınlarınıza yediğinizden yedirin, giydiklerinizden de giydirin. Kusurlarını yüzlerine vurarak, ayıplamayın. Onları dövmeyin, cezalandırmak düşüncesiyle evde tek başına bırakıp terk etmeyin. buyurmuşlardır...
"
bence yapılması gereken böyle bir durumda
Güzelce öğüt vermek, sadece birkaç cümleyle onu iknaya çalışmak değildir. Öncelikle eşinizin haksız olduğu dinî ve insanî kriterlere göre kesin olmalıdır. Yoksa sizin bencil bakışınıza, duygusallığınıza veya tarafgirliğinize göre olayı değerlendirirseniz, haksızlık etmiş olursunuz. Güzelce öğüt vermek, şefkatle, samimiyetle, onu kırmadan ve incitmeden, ona da söz hakkı vererek olmalıdır.
Eğer öfkeyle, yüksek sesle, eşinizin şeref ve haysiyetini inciterek konuşuyorsanız, haklı da olsanız hata etmiş olursunuz. Önemli olan üstünlük yarışı yapmak değil, güzelce geçinmektir. Bu bakımdan "güzelce öğüt vermek", bir çeşit diyalog hâlinde, iki tarafı da memnun eden bir iletişim içinde gerçekleştirilmelidir. Maksadımız, kadını ezmek değil, gönlünü fethetmektir.
Güzelce öğüt vermek, bir kısmı hemen yapılan diğeri de geniş zamana yayılan bir süreç olarak iki grupta ele alınmalıdır. Özellikle geniş bir zamana yayılan süreç çok önemlidir. Bunu, erkeğin ve kadının kişisel gelişim, aile ve iletişim kitaplarıyla kendilerini yenilemeleri, bu konudaki seminerleri izlemeleri, gerekirse bir uzmandan yardım almaları olarak anlamak gerekir. Yoksa gerekli alt yapısı oluşturulmamış öğütler etkisiz, derinliksiz ve geçici olur.
SABIR HAYRIN TEMELİDİR[

Nurşen

• BEŞİKTAŞ/ÇARŞI
  • Emektar Dost
  • *
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
  • Konu Sayısı: 459
  • :)
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2009, 08:17:03 »

Umarım bir daha böyle durum yaşamazlar...Ne olursa olsun bayanlara el kalkmamalı...
Geçmiş olan dünden hiç yad etme!! Yarın da gelmemişken feryad etme!! Düşünme geleceği de geçmişi de!! Şimdi şen ol da yaşamı berbad etme!!...

maviş

• Kıdemli Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 5
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2009, 08:50:32 »

ben üzülüyorum öyle şeyleri okuyunca neden konuşup anlaşmak varken hiç el kalkarmı ya kadına  :(...
♥ ♥Yaşayalım ki,Öğrenelim hayatı ve destek çıkmayı.
Birbirimizin omuzlarında ağlamalıyız.♥ ♥

denizzz

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 53
  • sevgiden caydığım yerde,darıl bana...
« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2009, 09:28:10 »

Adamın soyadına bakarmısınız ;D ;D ;D
Ne alnımızda bir ayıp
Ne koltuk altında saklı haçımız
Biz bu halkı sevdik
Ve bu ülkeyi.
İşte bağışlanmaz korkunç suçumuz...

Ahmet ARİF

Nurşen

• BEŞİKTAŞ/ÇARŞI
  • Emektar Dost
  • *
  • Çevrimiçi Çevrimiçi
  • Konu Sayısı: 459
  • :)
    • Engelsizdostlar
« Yanıtla #7 : 21 Haziran 2009, 13:25:50 »

Ne diyebilirim ki sadece gülüyorum :)
Geçmiş olan dünden hiç yad etme!! Yarın da gelmemişken feryad etme!! Düşünme geleceği de geçmişi de!! Şimdi şen ol da yaşamı berbad etme!!...

derbeder

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 21 Haziran 2009, 17:24:42 »

OOOOOOHHHHHHHH CANIMA DEYSİN KEŞKE DAHA AĞIR CEZALAR VERİRSEYDİ

PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER ...

Gülümse

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 84
  • Bu Güller Engelsizdostlar ailesine
« Yanıtla #9 : 21 Haziran 2009, 17:45:11 »

Vay ülkemin insanı ne hallere düşmüşüz   düşündürüzü bir olay
Asla Başkalarının Umudunu Kırma, Belki Sahip Olduğu Tek Şey Odur..
BOL BOL TEBESSÜM ET GÜLÜMSE.. Hem Maliyeti Ucuzdur Hem De Değerine Paha Biçilmez...

Sevgi Engelli Değilseniz Tüm Engelleri Aşarsınız

kara-sevdam

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 103
  • Can Dediğim Senden İbaret..
« Yanıtla #10 : 21 Haziran 2009, 21:36:53 »

ya bırakın allah aşkınıza kadına el kalkarmı diyenleri ama kadına el nasıl kalkarmış uygulayanları çok görüyoruz
HAK EDENDE ÇOK KİM NE DERSE DESİN OLAY BU
Yürekli Kadın Başı, Yüreksiz Erkeğin Omzuna Ağır Gelir....

mehmet ali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 22 Haziran 2009, 01:16:29 »

kadına el kalkmaz ama yoksulluk ve cahaletin kol gezdigi.toplumumuzda.neyazıkki bu tür olaylar oluyor..

^Türkan^

• Süper Moderator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 2826
  • www.engelsizdostlar
    • Engelsizdostlar
Utancından Sokağa Çıkamıyor!
« Yanıtla #12 : 24 Haziran 2009, 11:57:23 »

Kastamonu'nun Araç ilçesinde denetimli serbestlik uygulaması kapsamında ''eşe karşı basit yaralama ve hürriyetten yoksun bırakma'' suçunu işlediği gerekçesiyle eşinden el ilanı dağıtarak özür diletilen Mustafa Kadıncı, haberin getirdiği ''ünün'' sıkıntısını çekiyor. 

Çiftçilik yaptığı Şiringüney köyünde annesinin evine gitmesi nedeniyle tartıştığı eşi İpek Kadıncı'yı (23) darp ederek, eve kilitleyip bir gün süreyle dışarı çıkmasına engel olduğu gerekçesiyle yargılanan ve dava sonucu 1000 adet ''eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum'' yazılı el ilanı bastırıp bunu ilçe halkına dağıtan Mustafa Kadıncı (32), haberin yaygın basın organlarında çıkmasının ardından ilçesinde ''ünlü'' oldu.

Birçok kanalın televizyonda canlı yayınlarına çıkartmak için talepte bulunduğu bildirilen Kadıncı, ilçede herkesin kendisine bakmasından rahatsızlık olduğunu, adeta evden çıkamaz hale geldiğini söyledi.

Mahkemenin ayrıca Araç Orman İşletme Şefliğince belirlenen alana da 50 adet fidan dikerek 6 ay süreyle bakımını yapma cezası verdiği Mustafa Kadıncı, haberin ulusal medyanın yanı sıra İtalya'da da yayımlanmasının ardından yaşadıklarını öğrenmek için Şiringüney köyünde kendisiyle görüşmek isteyen AA muhabirinin görüntü çekmesini istemeyerek evinin dış kapısı arkasından açıklamada bulundu.

Kendisini görenlerin ünlü biriymiş gibi bakmasından rahatsızlık duyduğunu anlatan Kadıncı, şöyle konuştu:

''Yediğim ceza bütün basında yayımlandı. Haberler nedeniyle herkes tarafından tanınır olduğumdan utancımdan sokağa çıkamıyorum. Türkiyede ne kadar basın kuruluşu varsa gazeteler, televizyonalar, köye gelerek bizimle konuşmak için kapının önünden ayrılmadılar. Jandarmadan yardım istemek zorunda kaldık. Bu olay beni çok rahatsız etti. Aldığım cezadan bu kadar rahatsız olmamıştım. Ceza beni utandırdı ama bu ilgi yüzünden daha çok utanmaya başladım. Artık beni ilçemdeki, hatta Türkiye'deki herkes tanıyor. Bu daha ne kadar sürer bilemiyorum ama çok rahatsızım. Eşim, annem, babam ve 3 çocuğum ile birlikte köyümüzde sakin bir hayat sürüyorduk. Artık benim gibi ailem kapı dışına çıkamıyor. Karantinaya alınmış insanlar gibiyiz.''

Köylüler de Kadıncı ve ailesinin, haberler nedeniyle çok utandığını, bir şey soracakları korkusuna misafirlik için çağrıldıkları evlere bile gitmediğini söyledi.

-MİLLETVEKİLİNDEN HAKİME DESTEK-

AK Parti Karabük milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan ise, Araç Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Aslıhan Limon'un Türkiye'yi eleştiren AB ülkelerine önemli ders verdiğini söyledi.

Hakimin verdiği örnek kararla kendilerini gururlandırdığını belirten Ceylan, şöyle dedi:

''Bu örnek cezayı veren hakimin ülkesi, AB'ye layıktır. Küçük bir ilçedeki bu adli karar sayesinde bana göre AB yolunda da büyük adım attık. Böyle caydırıcı cezalar sıklaşırsa bence olumlu sonuçlar alınır. Yaşadığımız çağda eş dövme gibi olaylar yaşanmamalıdır.''

-OLAY-

Kastamonu'nun Araç ilçesinde, ''eşe karşı basit yaralama ve hürriyetten yoksun bırakma'' suçundan yargılanan Mustafa Kadıncı'ya Araç Asliye Ceza Mahkemesince açılan davanın karar duruşmasında, kadın hakim, 1000 adet ''eşime vurduğum için eşimden ve tüm Araç halkından özür diliyorum'' yazılı el ilanı bastırıp bunu ilçe halkına dağıtma ve ayrıca 50 fidan dikerek bunların 6 ay bakımını yapma cezası vermişti.

Mustafa Kadıncı, kendisine verilen ceza kapsamında Araç'taki bir matbaaya giderek bastırdığı 1000 adet el ilanını ilçedeki Hükümet Konağı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, Askerlik Şubesi, Orman İşletme Şefliği, Belediye Başkanlığı, banka şubeleri, PTT ve Telekom Müdürlüğünün birimleri ile Kastamonu Caddesi'nden geçen her vatandaşa, yetkililerin gözetiminde dağıtmıştı.

Olay, gazete ve televizyonlarda geniş yankı bulmuş, İtalya'da yayımlanan Metro gazetesi de olaydan övgüyle bahsetmişti.

KAYNAK
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

GoogleTagged - Etiketler

« önceki sonraki »