GÜNCEL > Güncel Haberler

Emekliler Dikkat!

<< < (6/9) > >>

sır_adam:
Son  günlerde  duyduğum  en  iyi  haber,  umarım  Sayın  Bakan'ın  yaptığı  telefon  görüşmeside  gerçekçidir..

^Türkan^:
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in talimatı ile promosyon almaya başlayacak olan emekliler gözünü 30 Haziran’a çevirdi.

Emeklilere de diğer kamu görevlileri gibi bankalara yatan maaşları karşılığında promosyon almasının yolu açıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Bir-Sen’in talebi üzerine yetkililere talimat verdi. Yapılacak çalışma ile emekli aylıklarının ödenmesinde aracılık eden bankalardan yılda bir kez olmak üzere maaş promosyonu talep edilecek. Promosyonun yüzde 70’i emekliye yüzde 30’u ise SGK’ya kalacak. Promosyonla emeklinin eline en az 250 liranın geçmesi bekleniyor. Bu karar emekliler arasında sevinçle karşılanırken, şimdi gözler 30 Haziran’da Ankara 5’inci İş Mahkemesi’ndeki davaya çevrildi.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

İşçi, Memur ve Bağkur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz’ün maaşlar arasındaki farkın giderilmesi için Ankara 5’inci İş Mahkemesi’ne açtığı davada karar 30 Haziran’da verilecek. Hamdi Öz, Anayasa’nın eşitlik ilkesini düzenleyen 10’uncu maddesine aykırılık nedeniyle dava açtığını, ilk davanın da 17 Mart’ta görüldüğünü hatırlattı. Davada bilirkişi raporu ile 310 liralık eksik maaş ödendiğinin ortaya çıktığını belirten Öz, şöyle konuştu: “Bana faizi ile birlikte 50 bin lira fark ödenmesine karar verildi. Ancak ben hakimden konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini istemiştim. Dava Anayasa Mahkemesi’ne gitti. 30 Haziran’da Ankara 5’inci İş Mahkemesi’nde yapılacak duruşma ile benimle ilgili karara varılacak. Anayasa Mahkemesi kararı da CHP’nin 4487 sayılı yasanın iptali için açtığı dava ile birleşti. Yüksek mahkemeden maaş farkları ile ilgili karar da eylül ya da ekim ayında çıkacak.”

EMEKLİLER GÜNÜ’NÜ KUTLAYACAĞIZ

Kararın yaklaşık 2.2 milyon emekliye emsal olacağını vurgulayan Öz, 30 Haziran’ın ayrıca bir önemi bulunduğunu bildirdi. Öz, “Atatürk 30 Haziran 1927’de emekli oldu. Biz bu tarihi Türkiye Emekliler Günü olarak kutluyoruz. 30 Haziran’da önce davaya gireceğiz, ardından da Anıtkabir’e çıkacağız. Bunun için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden araçlar kaldırarak emeklilerle Ankara’da buluşup Türkiye Emekliler gününü kutlayacağız” dedi

Memurlar

^Türkan^:


Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in talimatı emeklileri heyecanlandırdı. Bakan Dinçer, emekli maaşlarına da banka promosyonu verilmesi için ‘bankalarla masaya oturun’ talimatı verdi.

Ancak emekli maaşı dağıtan 23 bankaya henüz bir ‘davet’ gitmedi. 75 milyarlık emekli maaşları için masaya oturacak bankaların gözü memur emeklilerinde… Bankacılar, Emekli Sandığı emeklileri ile Bağ-Kur ve SSK emeklilerine verilecek promosyonun aynı olmayacağına dikkat çektiler.
 
76 milyarlık pazarlık!

Bakan Dinçer, Emekli-Bir Sen’in talebi üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanını arayarak, emekli maaşlarına promosyon için bankalarla masaya oturma talimatı verdi. SGK, 2010 yılında Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklileri için 75 milyar 500 milyon liralık maaş ödemesi yapacak. Emekli maaşını 23 banka aracılığıyla hak sahiplerine dağıtan SGK, bakan talimatından önce promosyon çalışmasını başlatmıştı. Ancak bu çalışma bitmediği için 23 banka yöneticisine henüz bir ‘davet’ göndermedi.
 
9 milyon emekliye farklı promosyon!

Aysel ALP yazıyor hurriyet.com.trEmekli maaş promosyonu 9 milyon 243 bin emekliyi ilgilendiriyor. Ancak her emeklinin aynı promosyonu alması mümkün görünmüyor. Üst düzey bir banka yetkilisi, Emekli Sandığı emeklisi ile SSK ve Bağ-Kur emeklisinin aynı olmayacağını vurguladı.
 
Gözde memur emeklisi!

Bankaların ilk tercihini Emekli Sandığı emeklileri oluşturuyor. Çünkü üç emekli grubu içinde geliri en yüksek olanlar memur emeklileri. SGK verilerine göre 1 milyon 804 bin memur emeklisinin aylık ortalama maaşı bin lirayı geçiyor. 5 milyon 331 bin SSK emeklisinin aylık ortalama geliri ise 720 lira. 2 milyon 108 bin Bağ-Kur emeklisinin aylık ortalama maaşı 610 lira. İşte bu nedenle bankaların tercihini, neredeyse iki Bağ-Kur emeklisi kadar maaş alan Emekli Sandığı emeklileri oluşturuyor.
 
Promosyon nasıl hesaplanıyor?

Halen memurlara verilen maaş promosyonlarının da kurumlara göre farklılaştığına dikkat çeken banka yöneticisi, “Promosyonu belirlerken, o kurumdaki maaş ortalamasına bakıyoruz. Parayı bankada ne kadar tuttuğu, bizden kredi kartı alıp almayacağı, faturalarını bizim üzerimizden yapıp yapmayacağı, kredi kullanıp kullanmayacağı gibi çok sayıda kriterimiz oluyor. Tüm bunlar promosyon miktarını belirliyor” dedi.

13.maaş asla olmaz!

Banka yöneticisi iddia edildiği gibi emekliye promosyon sayesinde 13. maaş verileceği iddiasının ise ‘asla’ olmayacağını vurguladı. Hesabın ana unsurunu maaşın bankada kalma süresinin belirlediğini belirtirken, “1000 lira maaş alan emekli için yıllık 12 bin lira mevduat demek. Siz bu paraya 1000 lira faiz geliri verdiğinizde; yüzde 17-18 faiz vermiş oluyorsunuz. Çünkü emekli maaşını bir yıl boyunca bankada tutmuyor ki. En fazla üç beş gün sonra çekiyor. Şuanda mevduata verdiğimiz yıllık faiz yüzde 8-9 civarı. Dolayısıyla böyle bir promosyon mümkün değil” dedi.
 
Bankacı, emeklilere de memurlara benzer biçimde promosyon teklifi sunabileceklerini ancak her üç gruba aynı miktarda promosyon vermelerinin mümkün olmayacağını vurguladı.
 
Başbakanlık Genelgesi!

Banka promosyonları konusu 2007 tarihli Başbakanlık genelgesi ile düzenleniyor. Yetkililer, emekliler için de gündeme gelen promosyon konusunun yasaya gerek kalmaksızın yine bu genelgeyle düzenlenebileceğini belirtiyor. 
 
Üçte biri SGK’ye!

Başbakanlık genelgesi, verilen promosyonun yüzde 70’ini maaş sahibinin almasını, geri kalan yüzde 30’unu ise ilgili kurumun alabileceğini öngörüyor. Ancak genelgede yüzde 30’un da yine kurum personeli için harcanması şartı bulunuyor. Bakan Dinçer, emekliler için verilmesi muhtemel promosyonun yüzde 30’unu SGK’nin alacağını vurgulamıştı.
 
Ne zaman çıkar?
 
Yetkililer konuyla ilgili çalışmanın SGK’de devam ettiğini belirttiler. Bu çalışmanın ardından 23 banka yönetimine pazarlığa oturmak üzere bir davet gideceği ve gelen teklifler içinde emekli için en uygun olanının tercih edileceğini ifade ettiler. Ancak emeklinin sanki kısa bir süre sonra promosyon alacakmış gibi umutlandırılmasının doğru olmadığı vurguladılar.

Hürriyet

FATOŞ:
9 milyon emeklinin gözü maaş promosyonunda   

Emeklilere de maaş promosyonu için başlatılan çalışmada sona gelindi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bu konuda bankalarla anlaşılması için talimat verdi.

Bunun üzerine harekete geçen SGK Başkanı Emin Zararsız, gelecek hafta banka genel müdürleriyle, maaş promosyonunu da kapsayacak protokoller için masaya oturacak. Genel çerçevenin çizilmesinin ardından SGK emekliye promosyon için ihaleye çıkacak. En yüksek teklifi veren banka, maaş ödemesini alacak. 9 milyonu aşkın emeklinin bir sefere mahsus 300 ila 500 TL arasında promosyon alması bekleniyor.

Gazetecilere çalışma hakkında bilgi veren Çalışma Bakanı Dinçer, emeklinin maaş promosyonu alabilmesi için gerekli adımların atıldığını söyledi. Dinçer, SGK Başkanı Zararsız'ın tüm banka genel müdürleri ile toplantı yapacağını belirtirken, "Bu toplantıda pazarlık yapacağız. Hangi banka daha fazla verirse onunla anlaşacağız. Bir iki ay içinde konu netlik kazanır." dedi. Bakan Dinçer, emeklilerin ne kadar promosyon alacağının henüz belli olmadığını ifade ederek, "Yapılacak pazarlıktan sonra belli olur. Promosyonun yüzde 70'i emekliye ödenecek, yüzde 30'u da bize kalacak." diye konuştu. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK, 9 milyon 243 bin emekliye yılda 75,5 milyar liralık aylık ödüyor. Emeklilere maaş promosyonu ödenmesine yönelik çalışmayı ilk olarak Zaman gündeme getirmişti.

Kimlerin promosyondan yararlanacağı Başbakanlık genelgesi ile belirleniyor. Paranın bankada ne kadar tutulduğu, kredi kartı alınıp alınmadığı gibi kriterlere de bakılıyor. Emekliye de promosyon ödemesi için Başbakanlık'ın ilgili genelgesinde değişiklik yapılması gerekiyor. Daha önce Bağ-Kur emeklileri 4, SSK emeklileri 7, Emekli Sandığı emeklileri de 8 banka aracılığıyla maaşlarını alabiliyordu. 2009'da yapılan yeni düzenlemeyle 23 bankayla anlaşma imzalandı. İSA YAZAR ANKARA

ZAMAN

^Türkan^:
Zamdan sonra "1 maaş promosyon" da hayal oldu. Bankalar promosyon vermekte gönülsüz, SGK ısrarlı. SGK Başkanı Zararsız, haftaya bankalarla görüşecek

Emeklilerin büyük umut bağladığı geriye dönük zam beklentisi yargıdan dönerken "promosyon hayali" de bankalardan kırmızı kart gördü. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 75 milyarlık maaş ödemesi için bankalarla masaya oturdu. Bankalar 9 milyon 243 bin emekliye promosyon verilmesine sıcak bakmadı. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, bu konuda geri adım atılmaması talimatı verirken, SGK Başkanı Emin Zararsız, gelecek hafta banka genel müdürleri ile yeniden masaya oturacak.

23 BANKA İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Geçtiğimiz hafta SGK Başkanı Zararsız, promosyon konusunu görüşmek üzere 23 banka ile bir araya geldi. Bankalar promosyon verilmesine sıcak bakmadıklarını açıkça dile getirirken, emeklilerin "1 maaş promosyon" beklentisi de hayal oldu. Bankalar, "Zaten 1 maaş tutarında promosyon verilmesi imkansız. Maliyeti çok yüksek. Bugün memur emeklisi aylık ortalama bin lira alıyor. SSK emeklisi 720, Bağ-Kur emeklisi de 610 lira. Dolayısıyla emeklilere aynı oranda promosyon verilmesi de imkansız. Promosyonu bankada kalma süresine göre belirleyebilirsiniz" yorumunda bulundu. İlk turdan sonuç elde edemeyen SGK, gelecek hafta bankaların genel müdürleri ile pazarlık masasına oturacak. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer promosyon alma konusunda geri adım atmamakta kararlı. Bakanlık yetkilileri, "Bankaların sıcak bakmamaları normal. Çünkü promosyon vermeden maaş ödüyorlar. Ancak biz almakta kararlıyız. Daha çok büyük bankalar ayak diriyor, küçük bankalar daha ılımlı" dedi. Promosyon miktarının 300-400 lirayı geçmeyeceğini belirtirken, bir maaşlık promosyonun imkânsız olduğu belirtiliyor.

13 ayrı sistem işliyor

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından emekli maaşlarıyla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Emekliler 13 ayrı sisteme göre maaş alıyor. 2000'den önce emekli olanlara gelişme hızından gelen fark yansıtılmıyor. Çalışma Bakanlığı da emekli maaşlarındaki adaletsizliğin çözümünü gündemine aldı.

Promosyon nasıl belirleniyor?

SGK 9 milyon emekliye yıllık 75.5 milyar liralık maaş ödemesi yaparken, ortaya çıkan vadesi yani faizsiz mevduat kaynağı bankalar için büyük önem taşıyor. Parayı işleterek para kazanan bankalar bu yüzden emekli maaşlarına aracılık etmeye büyük önem veriyor. SGK ise bankaların bu ilgisini belirli bir komisyon karşılığında nakite çeviriyor. Uygulamaya promosyon deniyor. Promosyon tutarı belirlenirken, her kamu kuruluşundaki ücret ortalamasına bakılıyor

Memurlar

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git