Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Alkollü Araç Kullanmanın Limiti 1.00 Promil  (Okunma sayısı 4735 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

FATOŞ

 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 5992
 • Konu Sayısı: 1692
  • Engelsizdostlar
Alkollü Araç Kullanmanın Limiti 1.00 Promil
« : 19 Şubat 2011, 18:42:41 »


Yeni yasa taslağında alkollü araç kullanma limiti 1.00 promil olarak belirlendi. Alkollü oldukları tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine el konulması için 1.00 promil ya da üzerinde alkol oranı bulunması gerekecek.

İçişleri Bakanlığı, yeni hazırladığı yasa taslağında alkollü araç kullanma limitini 1.00 promil olarak belirlendi. Buna göre, alkollü oldukları tespit edilen sürücülerin ehliyetlerine el konulması için 1.00 promil ya da üzerinde alkol oranı bulunması gerekecek. Taslakla yerleşim bölgelerinde hız sınırı 10 kilometre daha artacak. Yerleşim bölgelerinde hız sınırının artırılmasını doğru bulduklarını belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, alkollü araç kullanımına ise bütünüyle karşı olduklarını ifade etti.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan'ın haberine göre, uzun süredir hazırlıkları devam eden Karayolları Trafik Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngören tasarı, TBMM’ye sevk edilmek üzere geçen hafta Başbakanlık’a gönderildi. Kadük olan eski tasarıda yapılan son değişikliklerle, sürücülere yönelik iki önemli düzenleme yapılmasına karar verildi.

TCK hükümleri

Yeni tasarı çerçevesinde, alkollü araç kullanma limitinde AB ülkelerindeki sınırlamalar dikkate alındı. Buna göre, halen 0.50 promil olan alkollü araç kullanmada limit 1.00 promil olarak yeniden tanımlandı. Ancak, 1.00 promile kadar alkollü olan sürücülerin, başkalarının hayatı, vucüt bütünlüğü yada mal varlığı bakımından somut tehlikeye sebebiyet vermesi halinde ise Türk Ceza Kanunu hükümleri doğrultusunda işlem yapılması sağlanacak.

Promil yükseltilmesine gerekçe olarak, AB standartlarının uygulanmasının yanı sıra sürücülerin alkol ölçümüne itirazıyla yaşanan adli ve idari sorunlar, yargı kararları ve ülke şartlarının gözönüne alındığı öğrenildi. Bu kapsamda, alkol aldığı anlaşılan sürücülerin 1.00 promil ve üzerindeki değerlerde araçları sevk ve idarede sorun yaşadıklarının bilimsel çalışmalarla tespit edilmesinin de yeni düzenlemede dikkate alındığı ifade edildi.

Hız limiti de yükseliyor

Aynı düzenleme kapsamında; yerleşim bölgelerindeki azami 50 kilometre olan hız limitlerinin yol ve trafik durumuna göre yeni düzenlemeler yapan ulaşım koordinasyon merkezleri ve il trafik komisyonları tarafından 20 kilometre artırılmasına ilişkin yetki 30 kilometreye çıkarılacak. Böylece, özellikle büyük kentlerde belediye sınırları içindeki bölünmüş yollarda 70 kilometre olan hız limiti 80 kilometreye çıkarılabilecek. Bu limit, yüzde 10’luk artış yetkisinin kullanılmasıyla 88 kilometreye yükselecek. Bu hız limitlerinin yükseltilmesiyle kent merkezlerindeki trafik akışları daha hızlı hale gelecek ve akış tıkanıklıkları önlenecek.

Tasarıda, diğer hız limitlerinde ise bir değişiklik öngörülmedi.

aa

memurlar.net
Kayıtlı

FATOŞ

 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 5992
 • Konu Sayısı: 1692
  • Engelsizdostlar
1.00 Promil Artışına Yalanlama
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2011, 18:49:46 »

Emniyet Genel Müdürlüğü, alkollü araç kullanımıyla ilgili mevcut kanun uygulamasında farklı bir düzenleme yapılmadığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Bakanlıkça hazırlanarak Başbakanlığa gönderilen 2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu'nda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda, sürücülerin 1.00 promile kadar alkollü olarak araç kullanmalarına izin verildiği, bu promilin üzerinde alkol tespit edilen sürücüler hakkında cezai işlem uygulanacağı yönünde haberlerin yer aldığı belirtilerek, bu nedenle bir açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu vurgulandı.

''Tasarıda, 'Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı' başlıklı 48. maddesinde halen mevcut kanun uygulamasında farklı bir düzenleme yapılmamış olup, yine kamyon, çekici, otobüs türündeki taşıtla ile taksi dolmuş, minibüs ve kamyonet türündeki taşıtları ticari amaçla kullanan sürücüler ve resmi araç sürücülerin alkollü olmaları halinde bu araçları kullanamayacakları, diğer araç sürücülerinin ise 0.50 promilin üzerinde alkol alarak karayolunda araç kullanamayacakları kuralı aynen korunmuştur'' ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''0.50 promilin üzerinde araç kullanan sürücüler hakkında halen uygulanan idari para cezaları, sürücü belgelerinin geri alınma süreleri ve sürücü davranışını geliştirme eğitimi ile psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi uygulaması da aynı şekilde devam ettirilmektedir.

Yeni tasarı, mevcut uygulamada eksik olan Türk Ceza Kanun'un 179. maddesinin üçüncü fıkrasında düzenlenen 'Trafik güvenliğini alkol etkisinde tehlikeye sokma suçunun' oluşmasında yargılama sırasında aranan somut tehlikeye açıklık getirmektir.

0.50 promil ile 1.00 promil arasında alkollü olarak araç kullanan sürücülerin başkalarının hayatı, vücut bütünlüğü veya malvarlığı bakımından somut bir tehlikeye sebebiyet vermesi halinde; 1.00 promil ve üzerinde alkol alarak araç kullanan sürücülerin ise başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürdükleri ve emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecekleri karine olarak kabul edilerek, öngörülen idari ceza ve yaptırımlar haricinde, TCK 179. maddesinin üçüncü fıkrası gereğince (iki yıla kadar hapis cezası) yargılanmaları hükmü getirilmektedir. Yapılan bu düzenleme ile alkollü araç kullanımında kaynaklanan trafik kural ihlalleri ve kazaların oluşumunda caydırıcılık sağlanması amaçlanmıştır.''

aa

memurlar.net
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20497
 • Konu Sayısı: 2109
  • Engelsizdostlar
Alkollü Araç Kullanmanın Limiti 1.00 Promil
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2011, 19:15:06 »

   Alkol konusunda yapılmak istenen bence uygun değil. Alkollü araç kullananların para cezası ile değil hapis cezası almasından yanayım. İçecekse adam içsin ama araba da değil. Bu ülkede ticari taksiler var. İçsin binsin aracına gitsin.

   Bununla birlikte şehir içinde olan 50 KM uygulaması da bence çok saçma. Kendim için söylemem gerekirse 50 km ile gideceğim diye resmen trafik katliamı yaptığım çok oluyor. 50 Km gerçekten düşük zaten sıkışan trafik içinde 50KM yapamıyorsun ama buna karşın yok açık in cin top oynuyor ama buna karşın kameralı sistemler yüzünden bom boş yolda 50 KM ile gitmeye çalışıyorsun bunda bir saçmalık. Hızların yol durumuna göre biraz daha yükselmesinde sakınca görmüyorum.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

^Türkan^

 • Süper Moderator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 12870
 • Konu Sayısı: 2836
 • www.engelsizdostlar
  • Engelsizdostlar
Alkollü Sürücüye 2 Yıl Hapis Cezası Geliyor
« Yanıtla #3 : 26 Şubat 2011, 00:27:43 »EMNİYET Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Osman Karakuş, 2018 sayılı Trafik Kanunu’nda yeni düzenlemeler içeren yasa tasarısının kabul edilmesi halinde 1.00 promil ve üzerinde alkollü sürücülerin 2 yıl hapis cezası istemiyle hakim karşısına çıkacağını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu işbirliğiyle bu yıl başlatılan ’Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi Projesi’ kapsamında Canik Kültür Merkezi’nde toplantı düzenlendi.

Eskişehir’den sonra ikincisi Samsun’da düzenlenen toplantıya Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, Emniyet Genel Müdürlüğü Tafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, Trafik Planlama ve Destek Daire Başkan Vekili İdris Karabörk, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile yaklaşık 600 ticari araç şoförü katıldı. 

GÜNDE 13 KİŞİ TRAFİK KAZASINDA ÖLÜYOR

Toplantının açılış bölümünde bir konuşma yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Daire Başkanı Osman Karakuş, Türkiye’de yaşanan trafik kazalarında günde ortalama 13-14 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Karakuş, "Trafik kazalarının oluş şekillerine baktığımızda şehir içerisinde yayaya çarpma kazalarının arttığını görüyoruz. Geçmiş yıllardaki kazaların büyük çoğunluğu karşılıklı çarpışma şeklinde oluyordu. Bu kazalar artık bölünmüş yolların sayısı çoğalınca hıza, kural ihlallerine, alkole dayalı kazalar artış gösterdi. Özellikle karşılıklı çarpışmalar eskiden genel kaza ortalamasının yüzde 12’si civarında iken bu oran yüzde 6.2’ye düştü. Bölünmüş yolların artması kaza şekillerinni değişmesine neden oldu" dedi.

ALKOLLÜ OLSA BİLE HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından 2018 sayılı Trafik Kanunu’nda bir takım değişiklikleri içeren yasa tasarısının 2 Şubat’ta Başbakanlığa sunulduğunu dile getiren Karakuş, şunları söyledi:

"1.00 promilin üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücüler mal ve can güvenliği açısından tehlike oluşturacakları varsayılarak TCK’nın 179’uncu maddesini ihlal ettikleri için 2 yıla kadar hapis cezası ile cezanlandırılmak gibi bir tasarı sunuldu. Dolayısıyla yüce Meclis tarafından kabul edilirse 1.00 promil ve daha yukarı üstü sarhoş olarak araç kullanmış olanlara bu müeyyide hakimin takdiriyle uygulanabilecek. Hakimin takdirine kalmış durumda. İsterse bu cezayı vermeyebilir, erteleyebilir."

Konuşmaların ardından 2010 yılında Samsun’da örnek gösterilen 3 şoföre ve 3 polise plaket ve hediye verildi. Açılış bölümünün ardından araç sürücülerine trafik güvenliği konusunda bilgi verildi. Proje kapsamında yıl içerisinde Türkiye’de en fazla trafik kazası yaşanan 18 ilde daha toplantı düzenleneceği belirtildi.

Hürriyet
Kayıtlı

Aynurrr

 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 2476
 • Konu Sayısı: 96
Alkollü Araç Kullanmanın Limiti 1.00 Promil
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2011, 12:43:52 »

100 Müzü Yok Bunun Yarım Bardak Bira İcenin Bile Ehliyeti Men Edilsin Bence
Kayıtlı
Hani fani bu hayat ümit bağlayamam, olmadı diye oturup ağlayamam; gönlü geniş olan sükutu öğrensin!
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET
« önceki sonraki »
 

Benzer Konularımız

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
6 Yanıt
1362 Gösterim
Son İleti 02 Aralık 2009, 21:51:34
Gönderen: Gülsen
4 Yanıt
4491 Gösterim
Son İleti 30 Temmuz 2010, 11:09:43
Gönderen: hemşire
3 Yanıt
1351 Gösterim
Son İleti 27 Eylül 2010, 18:58:38
Gönderen: BiLSeM
3 Yanıt
959 Gösterim
Son İleti 28 Ekim 2010, 11:17:11
Gönderen: Destek
3 Yanıt
1231 Gösterim
Son İleti 01 Ocak 2011, 18:32:10
Gönderen: Destek
4 Yanıt
774 Gösterim
Son İleti 31 Mart 2011, 21:30:42
Gönderen: Sinem
2 Yanıt
397 Gösterim
Son İleti 23 Şubat 2012, 15:48:43
Gönderen: hubavets
8 Yanıt
1134 Gösterim
Son İleti 17 Temmuz 2013, 16:42:22
Gönderen: Nurşen
1 Yanıt
546 Gösterim
Son İleti 20 Mayıs 2013, 14:19:28
Gönderen: Destek
1 Yanıt
351 Gösterim
Son İleti 30 Mayıs 2013, 00:01:05
Gönderen: Destek

Yasal uyarı
Sitemiz Bir Paylaşım Forum sitesidir. Resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir.Bu nedenle doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemize eklenen ve yasal yaptırım getirebilecek içerikler hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi dostlar@engelsizdostlar.com adresine yollayabilirsiniz.