Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET

Gönderen Konu: ÖMSS 2012 Tercih Kılavuzu  (Okunma sayısı 1862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

^Türkan^

 • Süper Moderator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 12873
 • Konu Sayısı: 2836
 • www.engelsizdostlar
  • Engelsizdostlar
ÖMSS 2012 Tercih Kılavuzu
« : 11 Temmuz 2012, 23:27:12 »


2012 ÖMSS Tercih klavuzunu ÖSYM yayınladı. Ortaöğretim kadrolarına başvuracaklar ÖMSSP1 puanı, ön lisans için ÖMSSP2 puanı ve lisans düzeyi kadrolar için ÖMSSP3 puanı tercihler için geçerli olacaktır. Adaylar tercihlerini 11-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapmaları gerekmektedir.

Bu Kılavuz, ÖSYM Yönetim Kurulunun 27.06.2012 tarih ve 2012/18.14 sayılı kararı ile onaylanmıştır.

1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR

1.1 "Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik" ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan “Protokol” hükümlerine göre ÖSYM tarafından yapılan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına yerleştirme yapılacaktır. Bu kılavuz, ÖMSS sonuçları ve kura usulü ile yapılacak yerleştirmeye ilişkin esasları kapsamaktadır.

Klavuza ulaşmak için Tıklayınız

1.2 Bu kılavuzda yerleştirme yapılacak kadrolar ile bu kadrolar için aranan nitelikler ve kontenjanları yer almaktadır. Kılavuzda yer alan kadrolara yerleştirme, ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacaktır.

1.3 Adayların, bu kılavuzda yer alan kadroları tercih edebilmeleri için, 2012-ÖMSS’ye girmiş veya kura ile yerleştirme için başvuru yapmış olması gerekmektedir.

1.4 Yerleştirme işlemlerinde, ortaöğretim düzeyi kadrolar için ÖMSSP1 puanı, ön lisans düzeyi kadrolar için ÖMSSP2 puanı, lisans düzeyi kadrolar için ÖMSSP3 puanı ile tercihler kullanılacaktır. İlköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyi kadrolar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 41 inci maddesinde öngörülen hükümler çerçevesinde tercihlere göre kura usulü ile yerleştirme yapılacaktır.

2. BAŞVURU GENEL VE ÖZEL ŞARTLARI

2.1 Adayların Dikkatine!

"Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar (yerleştirilen, yerleştirildiği halde ilgili kuruma başvurmayan, yerleştirilen ancak yerleştirildiği kadronun niteliğini taşımadığı tespit edilen ya da yerleştirilerek ataması yapılan), daha sonraki merkezi yerleştirme işlemlerinde yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamayacak; kura ile yerleştirilenler ise bir sonraki kura ile yerleştirmeye başvuramayacaklardır. Tercihte bulunacak adayların mağdur olmamaları açısından bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına yerleştirilmek için yapılacak başvurularda uyulması gereken genel ve özel koşullar aşağıdadır. Tercihler yapılmadan önce aşağıdaki koşulların dikkatle okunması son derece önemlidir.

2.2. Başvuru genel ve özel şartları

İlan edilen kadrolara atanmak için başvuracak adayların aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.
1) Türk vatandaşı olmak.
2) 18 yaşını tamamlamış olmak. (Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının girilen sınav tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir.) Ancak, özürlü adayların atanmalarında üst yaş sınırı aranmayacaktır.
3) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

4) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
5) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşımak.
6) “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alınmış veya bu Yönetmelikçe Kabul edilen en az %40 oranında özürlü olunduğunu gösteren sağlık kurulu raporuna sahip olmak.

7) Tercih edilecek kadrolar için aranan diğer başvuru ve atanma şartlarını taşımak.

3. TERCİHLERİN YAPILMASI İÇİN GENEL BİLGİLER

Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercih süresinin son günü itibariyle sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olunması zorunludur. Tercih süresinin son günü tarihi itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile atamaları yapılmayacaktır. Adayların kadrolara yerleştirme işlemlerine alınabilmeleri için tercihlerin kurallara uygun olarak yapılması ve yapılan tercihlerin geçerli olması zorunludur.

4. TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ İŞLEMLER

4.1 Adaylar tercihlerini 11-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 20 Temmuz 2012 gecesi, saat 23.59’da sona erecektir.

4.2 Atama yapılacak İlköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyi kadrolar Tablo-1’de, ortaöğretim düzeyi kadrolar Tablo-2’de, ön lisans düzeyi kadrolar Tablo-3’de, lisans düzeyi kadrolar Tablo-4’te gösterilmiştir.

4.3 Tercihlerinizi yaparken, kadrolar için “Aranan Nitelikleri” gösteren sütunlardaki koşulları dikkatle incelemeniz ve size uyup uymadığını belirlemeniz son derece önemlidir. Bir kadro için mezun olunan program/alan koşulu birden fazla ise bunlardan birinin karşılanması yeterlidir. Ayrıca, Devlet Personel Başkanlığı tarafından bu kılavuzda düzenlenen “Başvurma Genel ve Özel Şartları”nı mutlaka okumanız ve tercihlerinizi yaparken bu uyarıları da göz önünde tutmanız gerekir.

DİKKAT:
Mezun olunan eğitim düzeyi, program/alan ile ilgili nitelik koşulunu karşılamadığınız bir kadroya tercihleriniz arasında yer vermeniz ve yerleştirilmeniz halinde ilgili kurum tarafından atamanızın yapılmayacağını göz önünde bulundurunuz. Mağduriyete uğramamanız için tercihlerinizi internetle ÖSYM’ye göndermeden önce tüm tercihlerinizin durumunuza uygun olduğundan mutlaka emin olunuz.

Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi http://ais.osym.gov.tr adresinden elektronik ortamda yapacaklardır. Yaptıkları tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali veya mezuniyet tarihinde değişiklik taleplerini içeren dilekçeler Merkezimizde kesinlikle işleme alınmayacaktır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır.

4.4 Tercih yapmak istediğiniz kadroları belirleyiniz ve 15’i geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadronun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir. Tercihlerinizi yazmanız için bu kılavuzdaki boş Tercih Listesinden yararlanabilirsiniz. Böyle bir hazırlık size tercihlerinizi internete girmenizde kolaylık sağlayacaktır. Üzerinde çalışma yaptığınız listeyi ÖSYM’ye kesinlikle posta ile göndermeyiniz veya elden teslim etmek için girişimde bulunmayınız. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.
4.5 İnternet bağlantısı olan herhangi bir bilgisayardan ÖSYM’nin www.osym.gov.tr internet adresine giriniz ve “TERCİHLER” alanından ÖMSS/Kura Tercih işlemleri alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik Numaranızı ve şifrenizi giriniz. İnternet erişim şifresini kaybeden ya da unutan adaylar, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girmeleri burada kendilerine sorulan soruları doğru cevaplandırmaları (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir. Bu sorulara doğru cevap veremediği için şifresini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaportları ile birlikte Başvuru Merkezlerine (Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM Büroları) şahsen başvurarak ücreti karşılığı (2,00 TL) yeni şifrelerini edinmek zorundadır. Bu şifre daha sonraki gerek tercih gerekse sınavlar ile ilgili işlemlerde de kullanılacağından adayların bu şifreyi saklamaları yararlarınadır. İsteyen adaylar tercihlerini ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerinde, 3,00 TL Tercih Hizmeti Ücreti ödeyerek yaptırabilirler.
4.6 ÖMSS/Kura Tercih işlemleri alanına T.C. Kimlik Numaranızla şifrenizi girdikten ve “Tercih Bildir” alanına tıkladıktan sonra ekrandaki açıklamalara göre hareket ediniz. Tercih listenizdeki kadro kodlarını sırasıyla ekrandaki ilgili alana yazınız. Tercihleriniz sınava girdiğiniz öğrenim düzeyine uygun olmalıdır. Mezun olduğunuz program/alan tercih etmiş olduğunuz kadro için aranan öğrenim koşulu ile uyumlu değil ise yapmış olduğunuz tercih sistem tarafından kaydedilmeyeceğinden bir sonraki tercihinizi yazmanız sistem tarafından engellenecektir. Tercihlerinizi yazarken bu durumu göz önünde bulundurunuz. Doğruluğundan emin olduğunuz zaman yaptığınız işlemi ekrandaki uyarılara göre sonlandırınız. Tercihlerinizin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmanız için ekranda “ ÖMSS/Kura Tercihleriniz ……….. tarihinde başarı ile ÖSYM’ye bildirilmiştir.” ifadesini görmeniz gerekir. Bu aşamada “Yazdır” alanına tıklayarak bir çıktı alınız ve bu çıktıyı saklayınız. Bu işlemi tamamladıktan sonra http://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinizi mutlaka kontrol ediniz.
4.7 Tercihlerinizi yapmak için ÖSYM’nin ilgili internet sayfasına girdikten sonra ÖSYM kayıtlarında size ait öğrenim düzeyi, mezun olunan program ve mezuniyet tarihi bilgileri ekrana gelecektir. Adaylar sınava girdikleri öğrenim düzeyindeki kadrolardan tercih yapmak zorundadır. Sınava girilen öğrenim düzeyinden mezun olamama ya da sınava girdikten sonra daha üst öğrenim düzeyinde diploma almış olmak gibi nedenlerle sınava girilen öğrenim düzeyinde değişiklik yapılması mümkün değildir. Mezun olunan program bilginizde değişiklik yapmak için ilgili resmi belge (diploma, geçici mezuniyet belgesi vb.) ve kılavuzdaki “Genel Amaçlı Dilekçe” örneği ile birlikte 18 Temmuz 2012 günü saat 12.00’ye kadar ÖSYM’ye (SHDB ÖMSS Bürosuna) şahsen başvurunuz veya bu evrakın bir yakınınız aracılığı ile elden teslim edilmesini sağlayınız. Ekranda mezuniyet tarihiniz gün, ay ve yıl olarak görülmektedir. Bu tarihte değişiklik yapmak istiyorsanız bu değişikliği ekranda kendiniz yapabilirsiniz. Bu alan boş ise bu alanı doldurmanız zorunludur. Tercih süresi bittikten sonra bu alanda değişiklik yapmanız mümkün olmayacaktır.
5. ÖMSS SONUCU İLE YERLEŞTİRMENİN YAPILMASI

5.1 Yerleştirme yapılırken sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program ile kadrolar için aranan nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek bunlardan birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.
5.2 Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadrolara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadroya yerleşememiş olacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından mezuniyet tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.
6. KURA İLE YERLEŞTİRMENİN YAPILMASI

İlköğretim/ortaokul/ilkokul düzeyinde kuraya başvuran adaylar arasından kura çekimi ile yerleştirme yapılırken;
6.1 Kadrolar için aranan öğrenim düzeyi, cinsiyet vb. nitelikler arasındaki tutarlık kontrol edilecek, bunlardan herhangi birinde bile bir tutarsızlık tespit edildiği takdirde söz konusu tercih iptal edilecektir.
6.2 657 sayılı Kanunun 36 nci maddesine göre 11 inci dereceli kadrolar için İlkokul mezunları kura ile yerleştirme tercihinde bulunamayacak, tercihte bulunsalar dahi bu tercihleri dikkate alınmayacaktır.
6.3 657 sayılı Kanunun 41 inci maddesine göre öncelik eğitim durumu itibariyle ilköğretim/ortaokul mezunlarına verilecektir. İlköğretim/ortaokul mezunu adaylardan kura ile çekilen aday, boş kadro bulunan tercihleri arasından en üst sıradakine yerleştirilecektir. Tercihleri arasında boş kadro bulunmayan aday yerleştirilemeyecektir. Kurada çekilen aday, işlemi gerçekleştirildikten sonra kura listesinden çıkarılacak ve kuraya kalan adaylar ile devam edilecektir. Kura işlemi tercih edilen tüm kadrolara yerleştirme yapılıncaya kadar devam edecektir. İlköğretim/ortaokul mezunlarının kura ile yerleştirme işlemi sonrasında boş kalan kadrolara ilkokul mezunları aynı şekilde kura ile yerleştirilecektir.
6.4 Kura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 41 inci maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılacaktır. Kura çekimini, kura için başvuruda bulunan adaylar da izleyebileceklerdir.
7. YERLEŞTİRME SONUÇLARININ DUYURULMASI

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin internet sayfasından öğrenebileceklerdir. Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara ve kurumlara postayla herhangi bir belge gönderilmeyecektir. Yerleşme bilgilerini kurumlar elektronik ortamda edineceklerdir. Bir kadroya yerleşen adaylar atanmak üzere doğrudan yerleştirildiği kuruma başvuracaklar, atanmak için hangi evrakın gerekli olduğunu ve bu evrakın hangi tarihe kadar nereye teslim edilmesi gerektiğini yerleştirildiği kurumdan öğreneceklerdir.
8. KOMİSYON TEŞKİLİ, İSTENİLECEK BELGELER VE ATANM

ÖMSS/Kura ile özürlü alım talebinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarına, özürlü personel yerleştirilmesi halinde, bu kamu kurum ve kuruluşlarında "Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik"in 17 nci maddesine göre bir komisyon oluşturulur. Adaylar yerleştirme ilanını takip eden 15 günlük süre içinde yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşuna, atanmak üzere aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte başvurur. Sözkonusu komisyon, adaylarca ibraz edilen belgelerin kadro koşullarına uygunluğunu inceleyecektir.
Bu çerçevede, yerleştirilen adayın;

1) Kadronun gerektirdiği eğitim düzeyine ilişkin diploma aslının veya noter onaylı bir suretinin veya geçici mezuniyet belgelerinden herhangi birisine sahip olup olmadığı,
2) Diploma veya mezuniyet belgesi ya da eğitimini yurtdışında tamamlamış olanlar için diploma denklik belgesinin aslının veya noter onaylı bir suretinin olup olmadığı,
3) Kadro için özel şart olarak istenilen belge, sertifika, bonservis ve benzerinden herhangi birisine sahip olup olmadığı,
4) “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre alınmış veya bu Yönetmelikçe geçerliliği kabul edilen sağlık kurulu raporuna sahip olup olmadığı,
5) Atama yapacak ilgili kurum veya kuruluşların tabi olduğu personel atama yönetmeliklerindeki diğer şartları taşıyıp taşımadığı hususu incelenecektir. Yapılan inceleme sonucunda; şartları taşıyan adayların yerleştirildikleri kadrolara atanmaları komisyonca teklif edilecektir. Ataması teklif edilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın, yerleştirme yapılan kadroya ilgili kurum tarafından doğrudan atanacaklardır. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde
yerleştirildiği kuruma teslim etmeyen adayların atamaları yapılmayacaktır. Bu şekilde yerleştirilip de atanamayanlardan ÖMSS puanı ile yerleştirilenler ancak bir sonraki ÖMSS puanı ile yerleştirilebilecektir. Kura ile yerleştirilip de atanamayanlar ise bir sonraki yerleştirmeye başvuramayacak başvursa dahi yerleştirme işlemine dahil edilmeyeceklerdir.
9. HAK İDDİA EDİLEMEYECEK DURUMLAR

ÖMSS'de yüksek puan almak veya kurada adı çıkmak, bu kılavuzda yer alan kadroya yerleştirmede tek başına bir hak teşkil etmeyecektir. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunanlar ile bilgilerindeki tutarsızlıklar yüzünden yerleştirmesi yapılamayan veya daha alt tercihlerine yerleştirilen adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecektir. Atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan adaylar, yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir. Ayrıca, gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit
edilenler hakkında Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanacaktır. Yerleştirmede adayların ÖSYM kayıtlarındaki bilgileri esas alınacaktır. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususlar tespit edildiği takdirde, yerleştirme yapılsa bile ilgili kurum tarafından atamaları yapılmayacaktır. Adaylar bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyeceklerdir.

10. YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ ÜZERİNDE İNCELEME İSTEKLERİ

Yerleştirme işlemleri ile ilgili inceleme isteğinde bulunan adaylar, yerleştirme sonuçlarının internet yoluyla açıklanmasından itibaren, en geç 10 gün içinde bu kılavuzdaki “Genel Amaçlı Dilekçe” örneğini kullanarak ÖSYM’ye başvurmalıdırlar. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak Biriminin adayın dilekçesi üzerine bastığı tarih damgası ve numara esas alınır. Bu dilekçenin işleme konulabilmesi için, dilekçeye ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Güvenevler Şubesi 6028011-5013 numaralı hesabına (IBAN NO : TR 070001000830060280115013) 5,00 TL’nin yatırıldığını gösterir banka dekontunun fotokopisinin eklenmesi gerekir.Memurlar
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2012, 23:29:05 Gönderen: ^Türkan^ »
Kayıtlı

gazi

 • Kıdemli Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 244
 • Konu Sayısı: 41
Ynt: ÖMSS 2012 Tercih Kılavuzu
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2012, 13:40:09 »

ÖMMS'ye tercihler başladıÖzürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonuçlarına göre kamu kurum ve kuruluşlarına yerleşmek isteyen adaylar tercihlerini 20 Temmuz'a kadar yapacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca gerçekleştirilen 2012 ÖMSS sonuçlarının ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacağı anımsatıldı.

Açıklamaya göre, bu amaçla hazırlanan ''2012-ÖMSS/Kura ile Özürlü Memur Yerleştirme Tercih Kılavuzu''nda, ilköğretim/ortaokul/ilkokul, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadrolar yer alıyor.

Adaylar, tercih kılavuzuna ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' internet adresinde yayımlandı.

Kılavuzda yer alan kadrolardan tercih yapabilmek için, 29 Nisan 2012 tarihinde yapılmış olan 2012-ÖMSS'ye girilmiş ve ortaöğretim mezunları için ÖMSSP1, ön lisans mezunları için ÖMSSP2, lisans mezunları için ÖMSSP3 puanının alınmış olması ya da Kura Usulü Yapılacak Yerleştirme için başvuru yapılmış olması gerekiyor.

Adaylar tercihlerini, 20 Temmuz 2012'e kadar kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin ''http://ais.osym.gov.tr'' internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak. Yerleştirmelerde, kamu kurum ve kuruluşlarınca toplam 7 bin 746 kadro için yerleştirme talebinde bulunuldu.

Talep edilen toplam kadroların yüzde 12,7'si ilköğretim (ortaokul) ve ilkokul, yüzde 39,4'ü ortaöğretim, yüzde 20,3'ü önlisans, yüzde 27,5'i lisans düzeyinde olarak belirlendi.

ÖMSS sonuçlarına göre yerleştirme yapılacak kadrolar arasında ortaöğretim için 3 bin 52; 2 yıllık yükseköğretim için bin 574; lisans (4 yıllık yükseköğretim) için 2 bin 132 olmak üzere toplam 6 bin 758 kadro yer alıyor.

Kura sonuçlarına göre yerleştirme yapılacak kadrolar arasında ise ilköğretim (ilkokul) için 124; ilköğretim (ortaokul) için ise 864 olmak üzere toplam 988 kadro bulunuyor.
Kaynak: AA
Kayıtlı

denizzz

 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 2458
 • Konu Sayısı: 54
 • sevgiden caydığım yerde,darıl bana...
Ynt: ÖMSS 2012 Tercih Kılavuzu
« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2012, 15:48:05 »

ben birşey sormak istiyorum.   kura ile başvuru yapanlarda  şimdi , sınava girenlerle  beraber kılavuza göre mi tercih yapacak ? 20 temmuz son tarih diyor çünkü.
Kayıtlı
Ne alnımızda bir ayıp
Ne koltuk altında saklı haçımız
Biz bu halkı sevdik
Ve bu ülkeyi.
İşte bağışlanmaz korkunç suçumuz...

                  Ahmet ARİF

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20611
 • Konu Sayısı: 2126
  • Engelsizdostlar
Ynt: ÖMSS 2012 Tercih Kılavuzu
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2012, 16:55:26 »

Kura çekimine tabi olan arkadaşlarımız internet üzerinden bence başvuruda bulunmasınlar. Direk olarak bürolardan başvuruda bulunmaları en mantıklısı olacak. Çünkü net üzerinden yapılan işlemlerin yanlış olması durumunda sorumluluk işlem yapanda kalıyor. Açıklama bu şekilde.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

^Türkan^

 • Süper Moderator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 12873
 • Konu Sayısı: 2836
 • www.engelsizdostlar
  • Engelsizdostlar
Dikkat: ÖMSS Kılavuzunda Değişiklik Yapılacak
« Yanıtla #4 : 13 Temmuz 2012, 23:20:06 »

Dün yayınlamış olduğumuz haberde, ÖMSS kılavuzunda yer alan bir eksikliğe dikkat çekmiştik. Bu eksiklikten dolayı örgün öğrenim sırasında bilgisayar dersi almış olup da sertifikası olmayanlar Bilgisayar İşletmenliği kadrosunu tercih edemeyecekti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sitemize bir açıklama gönderdi ve değişiklik yapılacak dedi.

* ÖMSS kılavuzunda bilgisayar işletmenliği sertifikası sorunu
* ÖMSS'de de tercih hakkı 30 olmalıydı
* ÖMSS'de Diyanet kadroları neden fazla?


Sitenizde yayınladığınız "Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan ÖMSS kılavuzunda, bilgisayar işletmenliği sertifikasına yönelik eksiklik" ile iligli haberinizle ilgili olarak gerekli çalışmalar yapılmaktadır.
Belirtilen eksiklikler konusundaki gerekli çalışmalar en kısa zamanda tamamlanıp, ÖSYM'nin web sitesinde yayınlanacaktır.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Basın Müşavirliği


Memurlar
Kayıtlı

^Türkan^

 • Süper Moderator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 12873
 • Konu Sayısı: 2836
 • www.engelsizdostlar
  • Engelsizdostlar
MEB'in Öğretmen Kabul Ettiğini, ÖMSS'de Kabul Etmiyorlar
« Yanıtla #5 : 14 Temmuz 2012, 23:26:53 »

Kimlerin öğretmen olabileceğini Talim ve Terbiye Kurulu belirlemektedir. Bu kurul kararına göre ortaöğretim kurumlarına atamalarda Eğitim Fakültesi mezunları ile formasyon almış fen Edebiyat mezunları eşit şekilde değerlendirilmektedir. Ancak, ÖMSS hazırlanırken bu ayrıntıya dikkat edilmemiştir.

ÖMSS kılavuzunda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ait Öğretmen kadroları bulunmaktadır.

Ancak bu kadrolara atama şartlarında, bazı adayların hakları ihlal edilmiştir. Örneğin, MEB'in yaptığı belirlemede Fen Edebiyat mezunu ve formasyon alan bir Coğrafya öğretmeni adayının, Coğrafya alanına yönelik başvurusu kabul edilirken, ÖMSS'de bu hak sadece Eğitim Fakültesine tanınmıştır. Bu belirleme doğru değildir. Öğretmen kadrosuna başvuruda 4155 ve 3365 kodu denk kabul edilmelidir. Şuan için 3365 kodlu fen edebiyat mezunu ve formasyonu alan adayların başvurusu kabul edilmemektedir.

Daha sonra açılabilecek bir dava düşünülerek söz konusu hakkın bir an önce tanınması uygun olacaktır.

Memurlar
Kayıtlı

Beterböcek

 • Aktif Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 551
 • Konu Sayısı: 123
ÖMSS Tercih Kılavuzu Güncellendi
« Yanıtla #6 : 16 Temmuz 2012, 14:01:51 »

Hafta içerisinde ÖMSS kılavuzundaki bilgisayar sertifikası hatasına dikkat çekmiştik. Kılavuzdaki değişiklik 14 Temmuz itibariyle yapıldı ve kılavuza "Başvuru Özel Şartları" adlı bir bölüm eklendi. Tüm adayların 2.3 nolu maddede yer alan açıklamaları dikkatle okuması gerekmektedir.

2012-ÖMSS/KURA İle Özürlü Memur Yerleştirme Tercih Kılavuzundan

Tercih Yapan/Tercih Yapacak Olan Adayların Dikkatine

11 Temmuz 2012 tarihinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanan 2012-ÖMSS/KURA İle Özürlü Memur YerleştirmeTercih Kılavuzu, Devlet Personel Başkanlığının talebi üzerine “Başvuru Genel ve Özel Şartları” yeniden düzenlenerek ve kadroların yer aldığı tablolarında “KURUM ADI” yanına “TEŞKİLAT ADI” yazılarak güncellenmiştir.

Kılavuz, yeni haliyle ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden yayımlanmıştır. Tercih süresi içinde, tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercihlerini değiştirebileceklerdir.

2012-ÖMSS/KURA İle Özürlü Memur YerleştirmeTercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylar tercih bildirimlerini, 11-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. İsteyen adaylar, kılavuzda yer alan ”TERCİH LİSTESİ”ni doldurup bir ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliğine giderek de, yapmış oldukları tercihlerinin 3,00 TL ücret karşılığında ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerinde sisteme kaydedilmesini sağlayabileceklerdir. ”TERCİH LİSTESİ”ni doldurmayan adayların ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerince tercihleri alınmayacaktır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden teslim edilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır.

Adaylara duyurulur.

Güncellenen klavuz için Tıklayınız


KaYNak
Kayıtlı

Acun

 • Süper Aktif Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 832
 • Konu Sayısı: 44
Ynt: ÖMSS 2012 Tercih Kılavuzu
« Yanıtla #7 : 17 Temmuz 2012, 10:33:17 »

Devlet, Görme engelli 'hizmetli' alımına nasıl olur da izin verir?

Kamu kurumlarının çalışmadığını, üstlendikleri sorumlulukları ciddiyetle ele almadıklarını ÖMSS tercih kılavuzuyla bir kez daha görmekteyiz. ÖMSS kılavuzunda özür gruplarına göre ayrım yapılmamıştır. Bu nedenle de hizmetli kadrosuna bir "görme engelli" yerleşebilecektir. Oysaki yönetmeliğin 15. maddesinde özür durumlarına göre de yerleştirme yapılacağı yazmaktaydı.

Hizmetli personelin yaptığı iş özel sektöre yaptırılacak mı yoksa yaptırılmayacak mı?

Literatürü takip edenler memur tanımın yeterli olmadığı ve bu tanımın yeniden gözden geçirilmesi gerektiği eleştirilerini görmüşlerdir. Hizmetli personelin yaptığı işler memur tanımı içerisine girmez. Bu işlerin hizmet alımı yöntemiyle temizlik firmalarına yaptırıldığı da bilinen bir gerçektir. Ancak, hizmetli personel de on hizmet sınıfı içerisinde yer almaktadır.

Kamunun buna karar vermesi gerekmektedir. Uygulamaya baktığınızda birçok kamu kurumunun hiçbir şekilde yardımcı hizmetler sınıfına personel almadığını ve bu kurumların bu işleri hizmet alımı yöntemiyle daha nitelikli bir şekilde özel sektöre yaptırdığını göreceksiniz. Bazı kurumlar ise hem hizmet alımı yöntemini seçmekte hem de yardımcı hizmetler sınıfına personel almaktadır. Bu durum ise işleri çıkmaza sokmaktadır.

Bu konuda Devlet Personel Başkanlığı üzerine düşeni yapmalıdır

Uygulama birliğini sağlamakla görevli Devlet Personel Başkanlığı hakemlik görevini yeterince yapamıyor ve uygulama birliğini sağlayamıyor. Halbuki personel alım sürecinin başından sonuna kadar içerisinde olan bir kurumun misafir gibi kenarda beklemesi doğru değildir. Bu alanda yapacağı bir personel strateji çalışmasıyla norm ve standart birliğini sağlayabilir. Yani kamu ne kadar ortaöğretim mezunu personel alacak ne kadar ön lisans ve ne kadar lisans mezunu alacaktır bunun önceden planlanması ve stratejisinin oluşturulması gerekmektedir.

Bir taraftan özel güvenlik diğer taraftan kadrolu güvenlik alımı

Bazen uygulamada o kadar çelişkili durumlarla karşılaşılmaktadır ki akla ziyan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bir taraftan kamu güvenlik işlerini özelleştirmekte diğer yandan ise bazı kurumlar kadrolu güvenlik elamanı almaya çalışmaktadır. Halbuki bir otoritenin bu işe el atması ve uygulama birliğini sağlaması gerekmektedir. Personel alımında tek otorite ise Devlet Personel Başkanlığı olmasına rağmen gerekli hassasiyet gösterilmediği için uygulamada ciddi sapmalar olmaktadır.

Özürlü hizmetli alımı tam bir faciadır

Özürlü hizmetli alımı tam bir faciadır ve kimsenin bunu izah etmesi mümkün değildir. Görme özürlü bir personelin bu hizmeti nasıl yapacağı veya bu personele hizmetin nasıl yaptırılacağının iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Özür grupları dikkate alınmadan yapılan yerleştirmenin nasıl bir sonuç doğuracağının birileri tarafından hesap edilmediği anlaşılmaktadır. İstihdamla kamu yararı ve hizmet kalitesi nasıl eşleşecek doğrusu merak ediyoruz. Kervan yolda düzülür mantığı ise 21. Yüzyılda revaç görmeyen bir yöntemdir.

Özürlü personel alımında kura ile sınav sonucu yerleştirmenin aynı anda yapılması yanlıştır

Kura sonucuna göre yerleştirmesi yapılanlar için sınav söz konusu olmadığı için bu kapsamdaki personelin sınav sonucu yerleştirileceklerle aynı anda ilana çıkılması son derece yanlıştır. Uzun süre insanlar özürlü Memur Sınavını beklemişler ve akabinde de yerleştirme için müracaat etmişlerdir. Halbuki kura sonucuna göre ataması yapılacak özürlüler için sınav söz konusu olmadığı için bu personelin uzun süre bekletilmesi doğru değildir. Sadece rakam fazlalığını öne çıkarmak için böyle bir süreç takip edilmişse bu durum daha acı vericidir.

İşte bunların altında yatan temel sebep ise personel alanında yapılma gereği dahi duyulmayan personel stratejisidir. Bu durum o kadar acıdır ki şuana kadar böyle bir çalışmanın yapılmaması dahi tam bir faciadır. Bütçe kanunlarına konulan hükümlerle personel politikası belirlenemez. Ayrılan personel sayısının oranlarına göre kamuya personel almaya kalkışırsanız ortaya böyle anormal manzaralar çıkar.

Kamu kesiminin; alınacak personelin sayısı, niteliği, hangi kuruma nasıl bir dağıtım yapılacağı, alınan personelin eğitimi, çalıştırma şartları gibi bir çok konuda maalesef bir strateji olmadığı için ilgili kurumların inisiyatifine bırakılmıştır. Bu konularda bilimsel çalışmalarınız yoksa işlerin el yordamıyla yapılmasından başka çareniz yok demektir. Uygulamalar da bakandan bakana veya bürokrattan bürokrata değişecek demektir. Eğer bizler kamunun verdiği hizmet kalitesinden şikayetçi isek sıkıntının kaynağında, olmayan personel stratejisi yatmaktadır.

Konuları uzatmak mümkündür. Ancak, ne anlatmak istediğimizi erbabı olanlar yeterince anlamıştır. Önemli olan konunun sahiplenilmesidir. Siz istediğiniz kadar çözüm önerisi üretin, önerileriniz sahiplenilmediği sürece hiçbir anlamı yoktur. Eğer bu yazımız ilgililerde farkındalık oluşturursa bu dahi bizim için yeterli olacaktır. Çünkü, sitemizde yer alan bir çok ciddi önerinin yıllar sonra dahi hayata geçirilmesi bizleri mutlu etmeye yetmektedir.

Personel stratejisi akademisyenler ve uygulayıcılarla birlikte hazırlanmalıdır

Amacımız vatandaş memnuniyeti ise bunun yolu iyi eğitilmiş personel profilinden geçmektedir. Öncelikle uygulamanın içerinde olanlarla akademisyenlerin hazırlayacakları personel stratejisi bu işin ilk adımıdır. Özel sektör uygulamaların araştırılması yapılmadan hazırlanacak personel stratejisi ise bir ayağı aksak bir düzenleme olacaktır. Çünkü, özel sektör personel uygulamaları, kamuya ciddi bir yol göstericilik sağlayacaktır. Personel yerine insan kaynakları kavramının kullanılması işi çözecek ve sadra şifa olacak bir durum değildir. Olsa olsa kısa süreliğine avunmadır.

Hazırlanacak strateji akabinde ise yıllar önce hazırlanmış ve hala yürürlükte olan mevzuatın biran önce değiştirilmesidir. Zaten esaslı bir strateji hazırlığından sonra mevcut mevzuatın ne kadar yetersiz olduğu görülecektir. Ümidimiz bu anlattıklarımızı dikkate alan birilerinin çıkmasıdır.

Memur sitesi
Kayıtlı
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET
« önceki sonraki »
 

Benzer Konularımız

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
895 Gösterim
Son İleti 01 Ağustos 2009, 21:42:32
Gönderen: Nurşen
3 Yanıt
1215 Gösterim
Son İleti 11 Ocak 2010, 14:45:53
Gönderen: Nurşen
14 Yanıt
1612 Gösterim
Son İleti 13 Eylül 2011, 00:55:05
Gönderen: cantanem
13 Yanıt
2492 Gösterim
Son İleti 12 Temmuz 2011, 21:01:37
Gönderen: BiLSeM
3 Yanıt
806 Gösterim
Son İleti 07 Ocak 2012, 14:49:22
Gönderen: ocean
30 Yanıt
5551 Gösterim
Son İleti 03 Mart 2012, 01:05:00
Gönderen: ^Türkan^
1 Yanıt
811 Gösterim
Son İleti 09 Mayıs 2012, 17:15:03
Gönderen: Destek
13 Yanıt
3383 Gösterim
Son İleti 11 Temmuz 2012, 21:32:15
Gönderen: Destek
27 Yanıt
3440 Gösterim
Son İleti 11 Şubat 2013, 13:16:25
Gönderen: kentsvdc
0 Yanıt
354 Gösterim
Son İleti 28 Şubat 2013, 13:39:23
Gönderen: Beterböcek

Yasal uyarı
Sitemiz Bir Paylaşım Forum sitesidir. Resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir.Bu nedenle doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemize eklenen ve yasal yaptırım getirebilecek içerikler hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi dostlar@engelsizdostlar.com adresine yollayabilirsiniz.