Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Yurt Dışından Araçlarını Hibe Kanalı İle Alacakların Bilmesi Gerekenler....  (Okunma sayısı 13692 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar


YURT DIŞINDAN ARAÇLARINI HİBE KANALI İLE ALACAKLARIN BİLMESİ GEREKENLER

Evet arkadaşlar bir çok arkadaşımız araçlarını yurt dışından tanıdıkları ve akrabaları vasıtası ile almaya çalışmakta ve akıllarında bir çok soru işareti bulunmakta.
Bunların başında yurt dışından ben aracı mı hibe kanalı ile getirteceğim ama ne yapman diyen bir çok arkadaşım bulunmakta.
Arkadaşlar yurt dışından aracınızı hibe kanalı ile alacaksanız sizin yapmanız gerekenler şunlardır.
1.Aracını hibe kanalı ile getirecek kişinin ilk önce H sınıfı ehliyeti olacak (NOT ARACI KENDİ KULLANACAKSA MİNÜBÜS HARİÇ) 2.Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak olan hastane raporu raporda yazması gerekli şey (ÖZEL TERTİBATLI ELDEN KUMANDALI ÖZÜRLÜ ARACI KULLANA BİLİR )
Şimdi birkaç arkadaşımız diyecek ya kardeşim benim sol ayağımda bir sorun yok neden ben elden kumandalı bir araç kullanayım diye. Hemen onlara da cevap vereyim kardeşim sen yurt dışından aracını alda gerisi kolay ister elinle kullan istersen sol yana gaz pedalı alınmış olan bir araç kullan önemli olan senin yurt dışından araç alan…
3.Sonra hastaneden almış olduğunuz bu rapor ve ikametgah, nüfus cüzdanı örneği (BU İKİ BELGEDE BULUNDUĞUNUZ MUHTARDAN ALINACAK) ile birlikte her ayın ilk Salı günü Ankara Gümrük Müdürlüğünde heyete gireceksiniz.Şimdi bir çok arkadaşım diyecek neden orda heyete giriyorum diye? Bununda cevabını vereyim.Arkadaşlar Ankara Gümdük Müdürlüğünde heyete gireceksiniz ve oradan ithal belgesi alacaksınız.Aklınıza bir soru daha gelecek ben bu belgeyi kaç günde alırım diye.Arkadaşlar yukarda saydığım evraklarınız tamamsa aynı gün saat 14 ile 16 sırasında bu heyetten alacağınız rapor elinizde olacak.
Evet arkadaşlar bunları yaptıksan sonra artık sizde yurt dışından araç getirmeye hak kazanmış olacaksınız.Hayırlı olsun.
Şimdi arkadaşlar aldığınız bu ithal belgesinin süresi 6 aydır.Bu zaman zarfında araçını hibe yada döviz transferi ile alabilirsiniz.
Arkadaşların en çok sorduğu sorulardan biride ben yurt dışından aracı hibe ile alacağım benim yapmam gereken ne diye bir çok soru sorulmakta arkadaşlar bu konuda Gümrük Müdürlüğünün Tebliği vardır.Orda yurt dışından araç hibe edecek kişinin yapması gereken şeyler açık bir şekilde yazmakta.
Yapılaması gerekenler bunlar.
YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞLIKLAR
Arkadaşlar yapılan en büyük yanlışlık Gümrük Müdürlüğünden araç ithal belgesi almadan yurt dışından araç getirmeye çalışmak arkadaşlar, yurt dışından ister hibe kanalı ile olsun ister döviz transferi kanalı ile olsun ne şekilde araç getirilirse getirilsin gümrükten bu belge alınmak zorunda.Bu belge olmadan yurt dışından araç alamazsınız.Kesin ve nettir bu.
DÖVİZ TRANSFERİ İLE ARAÇ ALACAK KİŞİLER
Arkadaşlar yukarıda saydım işlerin tamam olması şart yani H sınıfı sürücü belgesi ve ithal belgesi gümrük müdürlüğünden alınan araç ithal belgesi bunlar olmazsa olmazlar.
Arkadaşlar yurt dışından döviz transferi ile araç alacaklar ne şekilde araçlarını almakta burada şunu söyleye bilirim.
Arkadaşlar bu işten para kazanan bir çok kişi var bunların bazıları tırlar kanalı ile aracı yurt dışından Türkiye ye getirmekte bazıları da kendileri giderek getirmekteler.Kendileri dediğim adam buradan sizden alacağım vekalet ile gidip orda bulduğunuz yada kendisi bulduğu bir aracı sizin adınıza getirmekte.Her iki şekilde sizin paşa keyfinize kalmış. Evet şimdi arkadalar sormaya başladı her işin bir karşılığı vardır diye .Evet arkadaşlar bu araçları getirenler 2000euro ile 1800euro karşılığında yapmaktalar.Yani yurt dışından sizin beğendiğiniz aracın üstüne bu fiyatları eklemeniz gerekmekte.Kendi gidi araç getirenler için söylüyorum bunu adam buradan çıkmadan önce sizden 1800euro elden alır sonra oradan aracı bulur resmini çeker ve size yollar siz eğer beğenirseniz aracı sizin için orda alır sizin burada yapmanız gereken döviz transferi yapmaktır.(AKLINIZDA BULUNSUN BURDA O TRASFERİ YAPTIĞINIZDA SANIRIM 40 EURO DEĞERİNDE BİR İŞLEM BEDELİ VAR BIRAKIN O BEDELİ KARŞI TARAF ÖDESİN SİZ ÖDEMEYİN ) bankadan aldığınız bu belgeyi sakın ola kaybetmeyin.Sizin yapacağınız bu kadar başkada bir şey yapmanıza gerek yok.Sadece beklemenin dışında…
Araç benim tahminim yurt dışından 5 ile 7 gün içinde gelecektir.
Yurt dışından ne şekilde araç gelirse gelsin araç bedeline yakın bir meblağ sınır kapısında teminat olarak yatırılacaktır bu bedeli de size o aracı getiren yatırsın siz karışmayın.
Evet bu kadar işlemden sonra aracınız Ankara gümrük müdürlüğüne geldi.(NOT ARACA TAKILAN APARATINDA PARASINA KARŞMAYIN O APARATIDA GETİREN KARŞILASIN)Gümrük müdürlüğüne gelen aracın orda birkaç saatlik işi kaldı. Oda size bağlı orda iş takipçileri var onlara bu işi bırakırsanız 1 ile 2 saat arasında aracınız koltuğundasınız.Başka yapacağınız bir işlem kalmadı aracınız artık sizin aracın evraklarını bir hafta içinde bulunduğunuz il yada ilçe emniyet müdürlüğü ne gider. Orada belgeleri alırsınız ve işlemlere başlarsınız (BURADA ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM YURT DIŞINDAN GELEN ARACLAR NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN TERTİBAT İLE GEÇER SINIR KAPISINDAN AMA NEDENDİR BENDE ARAŞTIRMAMA RAĞMEN HALA PROJE VE TSE UYGUNLUK BELGESİ İSTENMEKTE ASLINDA ÇOK SAÇMA NEDEN ZATEN ADAM HASTANEDEN RAPORUNDA VE GÜMRÜKTEN ALMIŞ OLDUĞU RAPORDA ÖZEL TERTİBAT İBARESİ VAR VE O ŞEKİLDE GELMESİNE RAĞMEN YİNEDE BU BELGELER İSTENMEKTE MANTIKSIZ AMA ÖYLE NE YAZIK) Arkadaşlar bu belgeler makine mühendisleri tarafından çizilmekte.Bu belgeyi Ankara da yaptıracaklar için söylüyorum 250YTL ile 300 YTL arasında çizilmekte tanıdığınız varsa bir şey diyemem.Bu belgeyi de aldıktan sonra emniyet size bir ruhsat düzenler ve birde geçici plaka verir.Bu belgelerle birlikte elinizde olan geçici plaka kağıdı ile bir sigorta poliçesi yaptırın ve oradan doğru yol bir muayene istasyonuna gidin orda gerekli tespiti yaptırın oradan da doğru plakacıya gidin ve plakanızı alın sonra emniyete giderek evraklarınızı verin sanırım yarım saat içinde evraklarınız tamam olacak ama şunu unutmayın arkadaşlar emniyetten çıktıktan sonra bir eksoz muayene istasyonuna gidin ve aracınıza bir eksoz muayenesi yaptırın bu işlemden sonra artık sizinde bir engelli aracınız oldu hayırlı olsun.
YURT DIŞINDAN ARAÇ ALAN ARKADAŞLARIMIZIN EN ÇOK KANDIKLARI EN ÖNEMLİ NOKTA
Arkadaşlar bir çok arkadaşım en büyük hatalarından biride anahtar teslim meselesi. Arkadaşlar sakın ola anahtar teslimi meselesine inanmayın anahtar teslim nasıl olur onun açıklamasını ben size yapayım.
Anahtar teslim bir kere yukarda saydıklarımın hepsinin yapılması ve aracınızın kapınızın önüne gelmesiyle olur.Ama bazı arkadaşlarım beni arıyorlar ve dedikleri şu.Ben anahtar teslim diye anlaştım ama araçımı getiren kişi bana gümrükte aracımı verdi ve bir çok paradan çıktım ben ne yapacağım yapacağın bir şey yok arkadaşım geçmiş olsun bu dakikadan sonra kalan eziyet senindir kimseye bir şey diyemezsin.
ÖNEMLİ BİR NOT DAHA ARKADAŞLAR YURT DIŞINDAN ARAÇ ALACAKLAR 1600CC GEÇEMEZSİNİZ.
Evet arkadaşlar bu kadar açıklamaya ek olarak ta şunu belirteyim.Yurt dışından Minibüs alacak arkadaşlar oda 2500CC ile sınırlıdır.
ARKADAŞLAR YURT DIŞINDAN ARAÇ ALACAK ARKADAŞLARIM KİMDEN ARAÇ ALABİLİRİM DİYORSA BENİ ARAMALARI YETERLİ OLACAKTIR BEN HER KONUDA YARDICI OLURUM BUNDAN EMİN OLUN HEM ARÇ ALIMINDA HEMDE RAPOR KONUSUNDA ANKARA YI BEN BİLMİYORUM DEMEYİN KENDİNİZE DERT ETMEYİN BEN ANKARA DA OLDUĞUM SÜRECE HER KİM OLURSA OLSUN BENİ ARAMASI YETERLİ AMA ŞUNU SÖYLEYİM BENZİN PARASINI PEŞİN ALIRIM HEHE  AKLINIZA TAKILAN BİR SORU OLDUĞUNDA ÇEKİNMEDEN BENİ ARAYA BİLİRİSİNİZ NUMARAM HERKES TARAFINDAN BİLİNMEKTE 542 334 24 62
Bu konuda başka eklemek istediğiniz bir şey varsa eklerseniz sevinirim benimde beklide es geçtim bir konuda olabilir.

« Son Düzenleme: 05 Eylül 2012, 15:50:48 Gönderen: Destek »
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

umocuk

 • Ziyaretçi

nadir abi  senden  bir  ricam  olucak  hibe  kanalı  ile getirtmek  istersek    aracın  geleceği  ülkede  hibe  edilecegini biildirmek için gereklli  evraklar  nelerdir  detayları  ile yazarsan sevinirim  ..
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

Üst tarafta açıklamış oldugum bilğilerin tamamı her ülke için gecerlidir.Yani işin özün ülke fark etmiyor.Yani yurt dışından hibe edekcelerin yapması gerekenler açık bir dille yazdığım gibi ama orada eksiksiz olarak tam olarak yapılması gerekmekte aksi taktirde gümrük müdürlüğünde sorunlar yaşana bilir.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

yürekli

 • Formkolik Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 431
 • Konu Sayısı: 17
 • Mercedes

abi iki kere okudum ama sorum şu. Hibe kanalıyla alacak kişinin yurt dışında ne gibi evrak la gelecek onları söylermisin. örneğin yurt dışından alınan araç mesela akrabam getirecekse o kendi üzerinemi alacak arabayı yoksa kimin üstündeyse onda kalacakmı. ve getiren akrabamız olursa onun yapması gereken evrakları yazmamışın. mümkünmü bunlarıda açıklaman. Umocuk kardeşimde sanırım bunu izah etmeye çalıştı. Şimdiden teşekkürler
Kayıtlı
Hakkım Varsa Haram Olsun dünya sana Zindan Olsun sende benim Çektiğimi çek.

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

Arkadaşlar yurt dışından gelen araçların işlemlerinin tamamı sizin adınıza gerçekleşmekte hibe eden kişi zaten ben bu aracı bu kişiye hibe ediyorum diye belirtiyor ama burada yazdım ama konu başlığını bulamadım sanırım orada yapılması gereken işlerderi konsolustan alınması gereken evraklar daha ne kadar açıklayıcı olurum diye düşünüyorum aklıma sadece bu kadar deliyor...
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

ABALI

 • Formkolik Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 439
 • Konu Sayısı: 114

Aracı Türkiyedede hibe edebiliyorlar yalnız yurt dışından gelirken özürlü aracı olarak gelmesi gerekiyor burada notere gidip hibe edilebiliyor ben o şekilde aldım
Kayıtlı
ABALI

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

Abalı eksik bilğilendirme yapmaylım derim evet sen o şekilde aldın ama şimdi arkadaşların kafasında şöyle bir fikir uyana bilir.Adam yurt dışından gelen kişi olarak diyorum Türkiye de bulunan bir engelliye aracı bırakıp gidiyor diye anlaşılmasın.Öncelikle ne şekilde olursa olsun yurt dışından araç alacak kişinin yani engellinin Ankara Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğünden bir kere ithal belgesini alması gerek ya değilse olmaz önçelikli yapılmnası gereken bu...
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

yürekli

 • Formkolik Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 431
 • Konu Sayısı: 17
 • Mercedes

valla abalı abim senin dediğine göre çok basit miş valla . o kadar basit olmaması lazım yada değiştimi kanunlar senin zamanında farklımıydı bilemem keşke dediğin gibi olsa ne güzel olur. nadir aganın dediği gibi ithal belgesi şart. Nadir aga başlıktan söz etmiştin ya bir önceki mesajında onu bende bulamadım (hani yurt dışındaki evraklar) eğer elinde varsa ekleyebilirmisin buraya. Bi şey kafama takılıyor mesela örnek le bu soruyu soruyum. Mesela Amcam ordan bi araç aldı aldığı araç bi Alman üstüne kayıtlı. Bu aracı amcam orda önce üstünemi alacak ta getirecek yoksa her ne evrak gerekiyorsa bilmiyorum ama araba üstüne olan kişi adına mı evrak çıkartılıyor. Ve bu evraklar nelerdir Ankarada araba kimin üstüneyse imza felan istemiyormu bu konuyu bilmek istiyorum. Bilgilendirirsen sevinirim. Şimdiden teşekkürler. ??? ???
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2008, 11:09:15 Gönderen: yürekli »
Kayıtlı
Hakkım Varsa Haram Olsun dünya sana Zindan Olsun sende benim Çektiğimi çek.

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

Aracı hibe eden kişinin adına araçın olması gerekmekte elbette.sonra araçı hibe deceği kişi adına yapılması gerekmekte işlemlerin bu konuyu ben burda yazdım diye hatırlıyorum konuyu en ince detayına kadar inceleyip en kısa zamanda sizlerle paylaşayım...
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

a) 1- Yurt dışında ikamet eden malül ve sakatlar için; Yurda kesin döndüğünü gösteren konsoloslukca onaylı belge ile yurda kesin dönüşünden önce satın alınan taşıtın mülkiyetinin kendisine ait olduğunu gösterir mülkiyet belgesi,

2-Türkiye’de ikamet eden malül ve sakata bağış yapılması halinde; bağışı yapan gerçek veya tüzel kişinin yurt dışındaki ikametini gösterir konsoloslukca onaylı belge, taşıtın bağışlayana ait olduğunu gösterir mülkiyet belgesi ile noter veya konsoloslukca düzenlenmiş bağış belgesi,
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

yürekli

 • Formkolik Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 431
 • Konu Sayısı: 17
 • Mercedes

2-Türkiye’de ikamet eden malül ve sakata bağış yapılması halinde; bağışı yapan gerçek veya tüzel kişinin yurt dışındaki ikametini gösterir konsoloslukca onaylı belge, taşıtın bağışlayana ait olduğunu gösterir mülkiyet belgesi ile noter veya konsoloslukca düzenlenmiş bağış belgesi,
teşekkürler. 8) 8)
Kayıtlı
Hakkım Varsa Haram Olsun dünya sana Zindan Olsun sende benim Çektiğimi çek.

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

Çok kapsamlı olarak inceledim sadece bu bilğilere ulaşa bildim.Umarım açıklayıcı olmuştur.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

yürekli

 • Formkolik Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 431
 • Konu Sayısı: 17
 • Mercedes

açıklayıcı olmuş sağol abi ama başa gelmeyince eminim yinede eksik anlaşılmalar olacaktır. çünkü sende biliyorsunki her şey açık yazıyor ama başa gelince ne sorunlar çıkıyor. Hayırlısı olsun herkes için Bilgi paylaşımı için tekrar teşekkerler   8) 8)
Kayıtlı
Hakkım Varsa Haram Olsun dünya sana Zindan Olsun sende benim Çektiğimi çek.

shumayer

 • Yeni Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 4
 • Konu Sayısı: 1
 • Engelsizdostlar.Com

benim babaannemin %92 raporu var acaba bizim almanyadaki akrabalara araç getirsem ben kullanabilir miyim?
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20572
 • Konu Sayısı: 2121
  • Engelsizdostlar

benim babaannemin %92 raporu var acaba bizim almanyadaki akrabalara araç getirsem ben kullanabilir miyim?

Yeni konu açalım.

http://www.engelsizdostlar.com/forum/engelli-oto-h-sinifi-surucu-belgesi-hakkinda/?action=post
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET
« önceki sonraki »
 

Benzer Konularımız

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
6 Yanıt
4947 Gösterim
Son İleti 18 Eylül 2010, 16:23:50
Gönderen: Destek
3 Yanıt
4855 Gösterim
Son İleti 29 Mayıs 2009, 21:54:07
Gönderen: Destek
2 Yanıt
2368 Gösterim
Son İleti 07 Mayıs 2011, 22:02:19
Gönderen: Destek
25 Yanıt
7565 Gösterim
Son İleti 28 Mart 2012, 23:06:48
Gönderen: Destek
1 Yanıt
2018 Gösterim
Son İleti 23 Ağustos 2009, 21:36:33
Gönderen: Destek
2 Yanıt
1073 Gösterim
Son İleti 11 Mart 2010, 12:55:46
Gönderen: ^Türkan^
1 Yanıt
1105 Gösterim
Son İleti 23 Aralık 2010, 14:49:10
Gönderen: Aynurrr
5 Yanıt
3188 Gösterim
Son İleti 19 Aralık 2012, 22:01:06
Gönderen: surgungibi
1 Yanıt
341 Gösterim
Son İleti 28 Haziran 2012, 08:25:56
Gönderen: hubavets
3 Yanıt
549 Gösterim
Son İleti 03 Ağustos 2014, 01:18:13
Gönderen: Destek

Yasal uyarı
Sitemiz Bir Paylaşım Forum sitesidir. Resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir.Bu nedenle doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemize eklenen ve yasal yaptırım getirebilecek içerikler hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi dostlar@engelsizdostlar.com adresine yollayabilirsiniz.