Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?  (Okunma sayısı 10523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gülsen

 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • İleti: 3872
 • Konu Sayısı: 470
Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?
« : 01 Ağustos 2009, 23:04:34 »


KDV Kanunu'nda da engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının KDV'den istisna olduğu hükmü yer alıyor. Madde metninden açıkça anlaşılıyor ki; kanun koyucu (TBMM) engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştıran ve geliştiren her türlü araç gerecin KDV ödenmeden alınmasını sağlamak istiyor. Ama ne yazık ki Maliye Bakanlığı, kendisine bu konu ile ilgili yöneltilen sorulara cevap verirken kısıtlayıcı bir yaklaşım sergiliyor. İstisna hükmünde kapsamı belirleyen ifadenin, küçük çaplı aletleri (edevat, aygıt, aparat gibi) işaret ettiğini, otomobillerin bu kapsamda değerlendirilemeyeceğini, bu istisna hükmünün münhasıran engellilerin eğitimlerinde, mesleklerinde ve günlük hayatlarında kullanmaları için özel olarak üretilmiş araç-gereçler (örneğin görme engellilerin kullandığı baston, yazı makinesi, kabartma klavye, hesap makinesi, sesli kitap, ortopedik özürlülerin kullandığı ortez-protez gibi cihazlar) için geçerli olduğunu belirtiyor.
Bana kalırsa madde metni bu tür araçların da KDV'den istisna tutulmasını sağlayacak şekilde yazılmış. Bu yüzden münhasıran engelliler tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunan binek otomobillerinin satışında KDV hesaplanmaması gerek. Maliye'nin de yaklaşımını bu şekilde değiştirmesi veya bu yönde bir düzenleme yapması lazım. Son dönemlerde engelliler lehine pozitif ayrımcı birçok düzenleme gerçekleştirildi. Özel tertibatlı otomobil alımında uygulanan ÖTV indirimi ile ilgili olarak yaşanan birtakım sıkıntılar yakın zamanda çıkarılan kanunlarla giderildi. Engellilere KDV ödemeden veya en azından önceki yıllarda olduğu gibi yüzde 1 oranında KDV ile otomobil alma imkanını tanımanın sosyal devlet ilkesinin olmazsa olmaz şartı olduğunu düşünüyorum.

Araç Alırken Dikkat

Birçok engelli arkadaş, 0 km araç alırken nelerden muaf olduğu konusunda bilgi almak için mail yollamış. Bu konuyu bir örnekle kısaca açıklayacağım. Mesela Almayı düşündüğümüz aracın Satış Fiyatı 28.500 YTL olsun. Bu aracı bir engelli kardeşimiz yaklaşık olarak 19.174 YTL ye alabiliyor. Buyrun hesap yapalım .


Çok kısa bir bilgi vereyim, Biz engelliler 0 km araç alırken Sadece %37 ÖTV ve Bandrol den muaf oluyoruz. 28.500 YTL nin %37 ÖTV sini hesaplıyoruz. Nasıl mı ? 28.500*37/100 = 10.545 YTL ÖTV tutuyor. Şimdi 28.500 YTL den ÖTV yi düşüyoruz. 28.500-10.545= 17.959 YTL. Proje ve Aparat masrafı engelinize göre değişiyor. Eğer sağ ayağınızdan engelli iseniz mu miktar yaklaşık olarak 850 YTL yi buluyor.195 YTL Trafik ve 170 YTL ye yakım diğer masrafları da dahil edersek araç size toplamda 19.174 YTL ye mal oluyor(17,959+850+195+170=19.174YTL). Not: Bazı araç firmalarında bu miktar 19.000 YTL ile 21.000 YTL arasında değişmektedir.

Bu bilgiler bir arkadaşım tarafından bana mail olarak gönderildi, bende insanlar faydalansın diye sitemizde paylaşıyorum...


Kayıtlı
İntihar Köprüsü Gibiyim Bu Aralar, Gözümden Ve Gönlümden Düşen Düşene...

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20611
 • Konu Sayısı: 2126
  • Engelsizdostlar
Ynt: Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2009, 23:14:25 »

Evet güzel ve kapsamlı konuya hakim bir yazı olmuş. Maliye bakanlığı yasa koyucunun belirlediği yasaları uygulamıyor. Aslında engelli arkadaşlarımız için bilhassa engelli araçlarında hiç bir şekilde vergi istenmemesi gerek. Neden? Engelli için alınan yada engelli adında tescil edilen araçlar diger araçlara nazaran ayrı tutulmalı. Engelli için alınan özel hareket ettirici tertibatı olan tüm araçlar defalarca kontrollerden geçirilmekte. Proje, tertibat, uygunluk belgesi vs vs daha çok saya bilirim. Ve en önemlisi engelli kişi adına tescil edilen araçlar sahiplerinden başları tarafından kullanılması yasaktır. Bu kadar işlemden geçen araçlar icra ve iflas kanununda aynı diğer araçlarla değerlendirilmektedir. İşte saçmalık. Bir engelli kişinin adına yurt dışından alınan araca haciz işlemi yapılması durumunda bu engelli arkadaşımız 5 yıllık zaman içinde bir daha araç alamaz. Buna karşın ruhsatlarında ve gümrük müdürlüğüne verilen şahadet namede ise kendinden başkasının kullanamayacağı yazmakta. Bbu şekilde olmasına karşın. Engelli kişi adına tescil edilen ve yurt dışından gelen aracı sen haciz edersen kanunen suç işlemektesin. Bu yasaya karşın icra ve iflas yasanını kıyasladığınızda af edersiniz ama millet kıcı ile güler adama.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20611
 • Konu Sayısı: 2126
  • Engelsizdostlar
İşte Türkiye'deki Ayrımcılık Yaratan Yasalar....
« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2009, 23:18:29 »

Engelli insanlar arasında araç alımları ve satımları konusunda bir çok ayrımcılık olmaktadır. Konuları ana başlıklar altında incelersek.

TERÖR YÜZÜNDEN ENGELLİ OLAN MEHMETCİKLER ARASINDAKİ AYRIMCILIK.

HALLER HAKKINDA KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

İLİŞKİN KARAR

             MADDE 1 – 13/1/2000 tarihli ve 2000/53 sayılı Kararnamenin eki "Gümrük Vergilerinden Muafiyet  ve İstisna Tanınacak Haller Hakkında Karar"ın 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

             MADDE 2 – Aynı Kararın 68 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırılmış ve üçüncü fıkrasının ikinci paragrafı aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "Muafiyetten yararlanacak sağlık ya da tıbbi araştırma kurum veya kuruluşu, eşyanın insan sağlığı ve ürün güvenliği yönlerinden uygun olduğunu Sağlık Bakanlığından alınacak belge ile gümrük idaresine tevsik eder."

             MADDE 3 – Aynı Kararın 116 ncı maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

             "2) Münhasıran malûl ve sakatlar tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunan (3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren sol bacak engeli olan gazilerde özel tertibat aranmaz) ve bunlar tarafından ithal edilen motorlu veya motorsuz koltuklar, bisiklet, motosiklet ve motor silindir hacmi 1600 (dahil) cc'ye kadar olan binek otomobilleri (arazi taşıtları hariç) ile el ve ayak fonksiyonlarını tamamen yitirmiş olmaları nedeniyle bizzat sakat kişi tarafından kullanılamayan, sakat kişinin araca binip inmesiyle taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunan ve sakat kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılan motor silindir hacmi 2500 (dahil) cc'ye kadar olan taşıtlar (arazi taşıtları ve binek otomobiller hariç)

RESMİ GAZETE


(3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren sol bacak engeli olan gazilerde özel tertibat aranmaz) evet burada 3713 sayılı kanunda açık bir şekilde belirtilmiş. Terörle Mücadele Kanunu Kapsamında diye bu vatan topraklar için canlarını ortaya koyan askerlerimiz. Polisleriz bir şekilde engelli olmakta. Bu terörle olur bu hain saldırırlarla bu ülke topraklarını savunma pahasına engelli olan ve gazilik mertebesine eren kişiler arasında böyle bir ayrımcılığın yapılması demek hem gazi olan arkadaşlarımızı üzer.Her iki şekilde de gazi olan kişiler bu vatan toprakları ve savunmaları sonucunda gazi olmuşlardır. Ve bu ayrımcılığın kesinlikle ortadan kaldırılması gerek. Gazi her ne şekilde olursa gazidir.


YURT İÇİ ve YURT DIŞI ARAÇ ALIMLARINDA YAPILAN AYRIMCILIK

      Bir çok engelli arkadaşımız yurt içinden ve yurt dışından araç alma yoluyla ulaşımlarını bir şekilde sağlamaktadır.

      Yurt içinden ÖTV’ den muaf alınan araçlar hepinizin bildiği gibi beş yıllık zamanı doldurmasından sonra engelli yada engelli olmayan birine hiçbir şekilde vergi ödenmeden satışı mümkündür.

       Buna karşın yurt dışından araç alan engelli arkadaşlarımız gümrük vergisini araçlarını ilk aldıklarında ödemezden aradan geçen beş yıllık zaman içinde yeniden yurt dışından araç alma haklarını kazanırken beş yıllık zaman sürecini dolduran araçlarını satmaya kalktıklarında araçları ilk aldıkları zaman içinde ödemedikleri vergiler geri istenmekte ve almış oldukları araçların Türkiye piyasasına yakın bir vergi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu vergileri ödemeden araçlarını satmanın sadece bir yolu vardır. Oda almış oldukları araçları on yıl kullanmaları gerek. Yurt dışından ikinci el olarak alınan bir araç düşünelim 1995 model bir araç bu araç 2008 yılı baz alındığında 13 yaşındır. Bu aracı alan engelli arkadaşım yurt dışından  bir daha araç almak için bu aracı 5 yıl kullanması gerek ve aracın geçen bu 5 yıllık zaman içinde yaşı 18’dir. Aracını satmak için Gümrük Müdürlüğünden gerekli satış iznini almaya gittiğinde aracın astronomik bir vergisi ile karşı karşıya kalmaktadır. Ya bu vergiyi ödemek zorunda yada aracına bir beş yıl daha binmek zorundadır. Beş yıl daha binildiğini düşündüğümüzde arkadaşımızın aracı tam 23 yaşında olacak. Bu araç artık kullanılmaz bir durumda demektir. Ve yurt  içinden ÖTV den muaf araç alan arkadaşımıza 5 yıl sonra aracını sattığında hiçbir vergi ödemezken Yurt dışından araç alan arkadaşımıza kesinlikle bu hak tanınmalı ve yurt dışından araç alan kişilerde araçlarının  beş yılı doldurması durumunda hiçbir vergi ödemeden satmasının yolu kesinlikle açılmadır.Yurt dışından bu şekilde araç alan ve ellerinde hurda araçlar olan bir çok arkadaşımız vardır. Bu ayrımcılığın kesinlikle ortadan bir an önce kaldırılması gerek.

KOL ve ELİNDEN ENGELLİ OLAN KİŞİLERİN UGRAMIŞ OLDUĞU AYRIMCILIK

     Kolundan veya elinden engelli olan arkadaşlarımızın yurt dışında araç getirme haklarının olmasına karşın yurt içinden ÖTV den faydalanamamaktadır. Buda bir ayrımcılıktır. Yurt dışından araç alımlarında kolundan engelli olan engelli sayılıp yurt içinden ÖTV den muaf araç almaya kalktığında engelli
sayılmamaktadır.

GÖRME ve ZİHİNSEL ENGELLİLERİN UGRAMIŞ OLDUGU AYRIMCILIK

     Bilindiği üzere %90 engelli olan kişiler yurt içinden ÖTV hakkından faydalanmaktadır. Kendilerinin vasi tayin edecekleri birinci kan bağı akrabaları bu kişilerin adlarına ÖTV den muaf alınan araçları kullana bilmektedir. Buna karşın bu arkadaşlarımızın yurt dışından binek araç alma hakları yoktur. Türkiye de engelli sayılan ve ÖTV yasasından faydalanan arkadaşlarımızın yurt dışından araç alma haklarının önünün kesinlikle açılması gerek.Yurt içinde engelli sayılan arkadaşlarımız yurt dışından araç almaya kalktıklarında engelli sayılmamaktadır. Buda görme ve zihinsel arkadaşlarımızın haklarından tam olarak faydalanamaması  anlamına gelmektedir.Engelli bir kişi hem yurt içinde hem de yurt dışı araç alımlarında engellidir.

SOL BACAK ENGELLİLERİN ÖTV YASASINDA YAŞADIKLARI SIKINTILAR

     ÖTV yasasında açık bir şekilde belirtilmesine karşın; Özel Hareket Ettirici Tertibat denmesine rağmen sol arak engelli arkadaşlarımız elden debiraj tertibatlı ve düz vitesli araç almak istediklerinde araç almak istedikleri il yada ilçe vergi dairelerinden sorunlar yaşamaktadır. ÖTV yasasında hareket ettirici tertibat denmektedir. Ve araç üzerine elden debiraj tertibatının takılması demek hareket ettirici bir özelliğe sahip olması anlamına gelmektedir. Maliye Bakanlığının Kesinlikle tüm vergi dairelerine gerekli uyarı ve ikazı yapması şarttır. Kanun açık ve uygulamasının da ona göre yapılması gerekmektedir. Sol ayak engelli vatandaşlar ÖTV den faydalanır. Otomatik vites değil elden debiraj sistemine sahip düz vitesli araçlar alarak


YURT DIŞINDAN ÖZEL RAMPA SİSTEMLİ ARAÇ ALACAKLARIN GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNE GELMELERİ GEREK

     Yurt dışından özel rampa sistemli minibüs alacak kişilerinde heyet gününde Ankara Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğünde omları gerek şu anda mevcut uygulama bu şekildedir. Buna karşın bu şekilde araç alacak kişiler hem Ankara gelme konusunda çok zorluklar yaşamaktadır. Malum ki bu kişiler el ve ayak fonksiyonlarını tam olarak kullanamayan kişilerdir. Bu kişilerin Tam Teşekküllü Devlet Hastanesinden alacakları Özel Rampa Sistemli Minibüste Taşınması uygundur raporları yeterli olmalıdır. Ve  bu raporlar içinde kişinin tam olarak rahatsızlıkları gerekli tabip ve heyet tarafından yazılmaktadır. Ve gümrük müdürlüğünde bu raporlar başka bir tabip tarafından incelenmektedir. Raporlarda ki sorumluluk veren tabip ve sağlık kuruluşunda olmalıdır. Bu ne anlama gelecek? Haksız yere rapor alınarak başka birinin adına araç almanın engellenmesi demektir. İlgili sağlık kurulu ve heyeti bu raporu verirken tüm sorumluğu üstlenmiş olması anlamına gelir ve ulaşımı sorun olan el ve ayak fonksiyonlarını tam olarak kullanamayan kişilerin Ankara Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğünde çekmiş oldukları sıkıntıların son bulması anlamına gelmektedir.

ENGELLİ OTOPARKLARININ İŞGALİ

    Bir çok yerel yönetim engelli insanların toplum içinde daha rahat omları için engelli vatandaşlara özel park alanları yapmaktadır. Ama bir çok engelli otoparkları olmasına karşın engelli insanların haricin de engelli olmayan kişiler tarafından bu park alanları işgal edilmekte ve engelli insanlar şehir içlerinde çok büyük zorluklar yaşamaktadır. Engelliler için yapılan park alanlarına park eden araçların derhal çekilmesi ve normal cezaların 10 katı kadar bir cezai işlem uygulanması şarttır. Bu paralar diğer trafik cezalarından ayrı bir fon altında toplanmalı ve ihtiyaç sahibi engelli kişilerin ihtiyaçları için kullanılmalıdır.

BU ALANLAR NE OLABİLİR?

     Bu park cezalarından toplanan paralar belli bir fonda toplanarak maddi durumları iyi olmayan engelli vatandaşlara bez, sonda, tekerlekli sandalye, koltuk değneği, akülü sandalye, erzak, kömür, giysi vb yardıklar için kullanılmadır. Bu şekilde bir kaynak oluşturulması demek devletimize ek bir yük getirmeden engelli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra engelliler için yapılan park alanlarının başkaları tarafından işgal edilmemesinin de yolunu kapamış olacaktır.

ÖZEL TERTİBAT KONUSUNDA Kİ GEREKSİZ BÜROKRASININ ÇÖZÜLMESİ

     Yurt dışından gelen hem rampa sistemli olsun hem de elden tertibatlı araçlar olsun gümrük kapılarından Türkiye’ye girişlerinde araçların özel rampa, özel gaz ve firen tertibatlı olduğu aracın giriş yaptı gümrük kapısı  tarafından incelenmekte ve araç evraklarına aracın tertibatlı
Olduğu  işlenmektedir. Buna karşın Ankara Bedelsiz İthalat Gümrük Müdürlüğünden evrakları emniyete geçen araçların bu tertibatın TSE uygunluk belgesi istenmekte bu belge bence anlamsızdır. Zaten Türkiye’ye araç girişinde bu tertibat ilgili gümrük müdürlüğü tarafından uygundur diye evraklara işlenmiştir. Bununla da kalmayıp TSE den alınan uygunluk belgesi ile tekrar araç muayene istasyonlarında tespit yapılmaktadır. Yani yurt dışından gelen aracın tertibatı üç aşamadan geçmektedir.Ama yapılması gereken bu prosedürün ortadan kalkması şarttır. Netice itibarı ile zaten araç yurt dışından özel bir tertibatla Türkiye’ye giriş yapmaktadır. Buda aracın evraklarına işlenmektedir.

İCRA VE İFLAS KONUNANUNA KONASI ŞART OLAN MADDE

Madde 82 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/46 md.)

Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı gösterilen mallar,

2. Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası,

3. Vazgeçilmesi kabil olmıyan mutfak takımı ve pek lüzumlu ev eşyası,

4. Borçlu çiftçi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan arazi ve çift hayvanları ve nakil vasıtaları ve diğer eklenti ve ziraat aletleri; değilse, sanat ve mesleki için lüzumlu olan alet ve edevat ve kitapları ve arabacı, kayıkçı, hamal gibi küçük nakliye erbabının geçimlerini temin eden nakil vasıtaları,

5. Borçlu ve ailesinin idareleri için lüzumlu ise borçlunun tercih edeceği bir süt veren mandası veya ineği veyahut üç keçi veya koyunu ve bunların üç ay lık yem ve yataklıkları,

6. Borçlunun ve ailesinin iki aylık yiyecek ve yakacakları ve borçlu çiftçi ise gelecek mahsül için lazım olan tohumluğu,

7. Borçlu bağ, bahçe veya meyva veya sebze yetiştiricisi ise kendisinin ve ailesinin geçimi için zaruri olan bağ bahçe ve bu sanat için lüzumlu bulunan alet ve edevat,

Geçimi hayvan yetiştirmeye münhasır olan borçlunun kendisi ve ailesinin maişetleri için zaruri olan miktarı ve bu hayvanların üç aylık yem ve yataklıkları,

8. Borçlar Kanununun 510 uncu maddesi mucibince haczolunmamak üzere tesis edilmiş olan kaydı hayatla iratlar,

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde malul olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikramiyeleri,

Askeri malullerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

10. Bir muavenet sandığı veya cemiyeti tarafından hastalık, zaruret ve ölüm gibi hallerde bağlanan maaşlar,

11. Vücut veya sıhhat üzerine ika edilen zararlar için tazminat olarak mutazarrırın kendisine veya ailesine toptan veya irat şeklinde verilen veya verilmesi lazım gelen paralar,

12. Borçlunun haline münasip evi (Ancak evin kıymeti fazla ise bedelinden haline münasip bir yer alınabilecek miktarı borçluya bırakılmak üzere haczedilerek satılır.)

Medeni Kanunun 807 nci maddesi hükmü saklıdır. 2, 3, 4, 5, 7 ve 12 numaralı bendlerdeki istisna, borcun bu eşya bedelinden doğmaması haline münhasırdır.

KISMEN HACZİ CAİZ OLAN ŞEYLER:

Madde 83 - (Değişik madde: 03/07/1940 - 3890/1 md.)

Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir.

(Değişik fıkra: 12/04/1968 - 1045/1 md.) Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.

Kanunda geçen "Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle" cümlesi konuyu açık olarak düzenlemiştir. Verdiğiniz örnekte teknoloji olmadan çalışamayacak durumda olan muhasebecinin bilgisayarı haczedilemez. Örneklerde geçen avukatın daktilosu, terzinin makası gibi işin devamı için gerekli olan eşyalar hacze kabil değildir ALINTI

İcra ve iflas konunda göründüğü üzere : 2. Borçlunun zatı ve mesleki için lüzumlu elbise ve eşyasiyle borçlu ve ailesine lüzumu olan yatak takımları ve ibadete mahsus kitap ve eşyası,

    Sadece bu madde olmasına karşın engelli vatandaşların yurt içinden ve yurt dışından aldıkları araçlar trafikte olsun karayolları kanunda olsun kişinin özel ve şahsi malı olarak işlem görmektedir. Engelli araçlarını sahibinden başkası kullanamaz, devredilemez, kiralanamaz, başkasına verilemez. Ama buna karşın icra ve iflas kanunda bu araçlar normal araçlar olarak işlem görmekte. Yani engelli kişi adına tescil edilen ve yukarıda saydım şartlara bir engelli aracına sahip olan kişi uymak zorundadır. Buna karşın iş icra konusunda geldiğinde bu araçlar engelli insanın özel yada mesleki için lüzumlu görülmekte ve haciz işlemi yapılmaktadır. Sadece iş araç konusunda değildir. Düşünün engelli bir kişi borcundan dolayı hacizle karşı karşıya kaldı ve evine haciz geldi. Engelli kişinin evinde bir tekerlekli sandalyesi ve birde dışarıda kullandığı ve ulaşımını sağladığı akülü aracı var. Gelen haciz memuru bu kişinin akülü sandalyesine haciz koyabilmektedir. Ama  engelli kişi sosyal hayat içinde bu akülü sandalyesi sayesinde var olmaktadır. Gelelim araçlara uygulanan haciz işlemi konusuna,


     Düşünelim; yurt içinden ÖTV yasasından muaf bir şekilde araç alan kişinin borçlarından dolayı aracına haciz işlemi yapıldı. ÖTV kanuna göre bir kişi sadece beş yılda bir kere ÖTV den faydalana bilmekte ve engelli arkadaşımızın aracı borcundan dolayı haciz edildi. Bu ne demektir? Bu kişi bir daha beş yıllık zamanı dolmadan Türkiye’den ÖTV muafiyetli araç alamayacağı ve aradan gecen zaman içinde ulaşımını ne şekilde sağlayacak. Ama normal bir araç için konuyu düşünelim normal plakaya sahip biri aracı haciz olmasında gider bir daha araç alır ama kimsede buna neden sen araç aldın diyemez ama iş engelli kişiye geldiğinde engelli insanlar alamaz. Bu mümkün değildir. ÖTV yasası için söylüyorum. Aynı durumu yurt dışı için düşülelim. Yurt dışından araç alan engelli arkadaşımızın aracına haciz işlemi yapıldı ve aracı cebren hacizle alındı. Bu arkadaşımız 5 yıllık zamanı dolmadan bir daha yurt dışından araç alması söz konusu dahi olamaz. Düşün her iki şekilde hacizle karşı karşıya kalan bir engellinin ulaşım hakkı bir şekilde elinden alınmış olacaktır. Bu konu gerçekten çok ama çok önemlidir.İcra ve iflas konunun haciz e kabil olmayan mallar kısmına engelli araç ve gereçleri ile ilgili bir maddesin acil bir şekilde konması şarttır. Çünkü bu araçlar engelli kişinin zatı için lüzumludur. Bu araçlar hem plakaları hem alım şekilleri acısından diğer araçlardan çok ama çok farklı prosedürlerden geçmektedir. Bir tarafın alacağından dolayı hakkını kazanmasından yana olan icra ve iflas konunu diğer yandan engelli vatandaşları hayatları boyunca mağdur etmektedir.

SÜRÜCÜ KURSLARINDAKİ DENETİMSİZLİK

      Bir çok sürücü kursu var. Ve bu kurslar açıldıklarında her gruba hitap eden ehliyetleri vermeye yetkilidir. Buna karşın engelli insanlar bir sürücü kursuna H sınıfı sürücü belgesi almaya gittiğinde karşılaştığı en büyük sorunlardan biri biz size ehliyet veririz ama sizin kullanımınıza uygun elimizde araç yok denmektedir. Ama bu sürücü kursları açılışlarında  her türlü ehliyet için ellerinde araç bulundurmak zorundadır. İş engelli için H sınıfı sürücü belgesine geldiğinde Türkiye’de faaliyet gösteren çoğu sürücü kurslarında engelli araçları yoktur. Bu sürücü kurslarının denetimlerinin daha sıkı bir şekilde yapılması ve engelli için araç bulundurmayan sürücü kurslarının en ağır bir şekilde cezalandırılması hatta faaliyetlerine son verilmelidir. Engelli vatandaşında en doğal hakkıdır. Bulunduğu il yada ilçeden ehliyet alması. İş engelli birine geldiğinde istediği yerden istediği sınıfta ehliyet alırken sürücü kurslarının denetimsizliklerinden dolayı engelli insanlar engelli olmalarından dolayı başka il ve ilçelerden ehliyet almak zorunda kalmaktadır. Böyle bir ayrımcılık olmaz kimsede  bunu kabullenemez.

H SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİDİR

Bilindiği üzere engelli insanların otomobil kullanması için engelli insanlara özel bir ehliyet sistemi mevcuttur. Engellilerin araç kullanmasına olanak sağlayan ehliyet H sınıfıdır. Bu ehliyetin tek bir özelliği vardır O da kişiye özel ve özel hareket ettirici donanıma sahip araçlar kullana bilmesidir.

          Engelli vatandaşlara verilen ehliyettin üzerine o kadar çok ibare yazılmakta ki engelli insanlar bir hata yapma korkusu içindedirler.

                   H SINIFI EHLİYETE YAZILAN BİR KAÇ İBARE

1.H sınıfı ehliyet (Bunda hiçbir şekilde ibare yoktur)
2.Ticari araç kullanamaz(Bundan kimin ne anladığı belli değil)
3.Özel Tertibatlı Araç Kullana Bilir (Hem Fikirim ama Neye Göre Özel Tertibat)
4.Otomatik vitesli Araç kullana Bilir ( Buda sadece sol ayağından engelli olanlar için verilen ehliyet)

                 H SINIFI EHLİYETLE EN ÇOK YAŞADIĞIMIZ SORUNLAR

          Öncelikle sonra dan engelli olan arkadaşlarımızın yaşadıkları sorunlara değinmek isterim. Kaza vs gibi durumlarla engelli olmadan önceki dönemlerde ellerinde olan H sınıfı hariç sürücü belgelerini değiştirmek ye kalktıklarında birçok sorunlarla karşılaşmaktalar. Bunların başında;


                    1.Tekrar sürücü kursuna gitmen gerek

         Evet, arkadaşlar sonradan engelli olan bir arkadaşımız normal ehliyetini değiştirmek istediğinde yetkili kurum ve kuruluşlar kendisinin tekrar sürücü kursuna gitmesi gerektiğini söylemektedir. Bu konuda yetkili organlar şunun farkında değiller bir kişinin ehliyet değiştirmek için kursa gitmesi için öncelikle elindeki ehliyetin alacağı yani talep ettiği ehliyetten küçük olması gerekmekte. Örneğini elinde B sınıfı ehliyet olan biri ağır vasıta ehliyeti alacaksa kesinlikle kursa giderek sertifika alması gerekmekte. Ama bu duruma karşın elindeki B sınıfı ehliyeti H sınıfına çevirdiğinde kullanılacak araç konusunda bir değişiklik söz konusu değildir. Neden? Bilindiği üzere H sınıfı ehliyet alan kişiler Motor Dersinden Muaftır. Yani motor dersinden kursa girmezler. O zaman demek ki B sınıfı ehliyetin H sınıfına çevrilmesinde bir sorun yoktur. Birçok arkadaşımızda zaten bu şekilde ehliyetlerini B den H sınıfına çevirmişlerdir. Ama bazı kuruluşlar bu işlemin nasıl olacağı hakkında gerekli bilgiye sahip değildir. Bu sorunun aşılması için gerekli bakanlığın B sınıfı ve diğer sınıftaki ehliyetlerin H sınıfına nasıl çevrileceği konusunda gerekli kurumlara genelge ile bildirmelidir ki… Bu durumda olan insanların izleyeceği tek bir yol olmalıdır. Bu şekilde karmaşıklar olmadan engelli insanların daha kolay işlerini halletmesinin yolu açılmış olacaktır.

                 H SINIFI EHLİYETLER DE OLAMSI GEREKEN İBARELER

      Biraz öncede söylediğim gibi H sınıfında o kadar çok ibare var ki insanların ehliyet aldıklarında akıllarında olan şimdi ben bu ehliyete ne ibare yazdıracağım olmuştur. Bir engelli olarak bence ehliyetler şu ibareler yazılmalıdır.

                  1.Otomatik vitesli araç kullanması uygundur.

           Adı üstünde bu ibare yazılı ehliyete sahip engelli arkadaşlarımız otomatik vites e sahip tüm engelli araçlarını kullana bilmedir. Çünkü otomatik vitesli araç kullanan bir kişi hiçbir şekilde özel tertibata ihtiyaç duymadan tüm otomatik vitesli araçları kullanmasında bir engel yoktur.

                          2.Özel Tertibatlı Araç Kullana Bilir.


         Bu sınıfa dâhil arkadaşlarımız ayak fonksiyonları tam olarak kullanamayan arkadaşlarımızdır. Ve araçlarında fren, gaz, depraj pedallarını elleri ile kumanda edecekleri özel donanımlı araçları kullana bilmektedir.


                              3.Kol uzvundan engellidir.

           Bu ibareye sahip arkadaşlarımız bilindiği üzere el ve kollarından engelli arkadaşların kullanacağı araçlarla da gerekli değişikler yapılmaktadır. Mesela sağ kolundan engelli arkadaşımızın kullanacağı aracın kontak anahtarının sağdan sol tarafa alınması ve silecek kolunun sağdan sola alınmış araçları kullanmaktadır. Yâda sol tarafa bulunun silecek kolunun sağ tarafa alındı araçları kullanmaktadır.


NOT: Her iki şekilde engelli olan arkadaşlarımızın kullanması zorunlu olduğu araç otomatik vitesli araçtır.


                 SAYILAN İBARELER OLDUĞUNDA NE FAYDASI OLACAK?

         Hepimizin de bildiği gibi H sınıfı ehliyetler kişinin aracı varsa bir işe yarar. Eğer ki kişinin aracı yoksa sadece bir plastik parçasından başka bir şey değildir. Yukarıda saydığımız ibareler ehliyetlerimize işlenmesi halinde kendi özür duruma uygun araçları aynı durumda ki ehliyete sahip engelli arkadaşlarımız diğer engelli arkadaşlarımızın da araçlarını kullana bilmesinin yolu açılmış olacaktır.
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

Nurşen

 • BEŞİKTAŞ/ÇARŞI
 • Emektar Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bayan
 • İleti: 7087
 • Konu Sayısı: 461
 • :)
  • Engelsizdostlar
Ynt: Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?
« Yanıtla #3 : 01 Ağustos 2009, 23:22:21 »

aaa sonradan engelli olan ve ehliyeti olan biri H sınıfı ehliyet almak için yeniden kursa gitmesi gerekiyormuş.
Ne kadar saçma bir yönetmelik bu böyle :-\
Kayıtlı
Geçmiş olan dünden hiç yad etme!! Yarın da gelmemişken feryad etme!! Düşünme geleceği de geçmişi de!! Şimdi şen ol da yaşamı berbad etme!!...

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20611
 • Konu Sayısı: 2126
  • Engelsizdostlar
Ynt: Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?
« Yanıtla #4 : 01 Ağustos 2009, 23:35:48 »

Bura saçmalıklar ülkesi olmaya devam ediyor. Bakın bir örnek daha vereyim size kanunlarda açık bir şekilde olmasına karşın. Yurt dışından alınan engelli kişi adına tescil edilen araçlar 5 yıllık zamanı doldugunda satıla bilmekte. Yasa böyle diyor sözüm ona . Beş yıllık zamanı dolduran engelli arkadaşım gümrük müdürlüğüne gittiğinde sen şu kadar para ödeyeceksin örnek 3-4 bin TL kadar.Neden? Gerekçe yok. Biz alıyoruz. Zor durumda kalan engelli arkadaşımız ödeme yapmaya kalktığında ben yasal acıdan bu parayı istemeyeceğim yada buna benzer bir kağıt parçasına imza atmanız gerek. Yaw ayıp be yasal olmayan bir para tahsil et sonrada yasalar karşısında hakkımı aramayacağım diye imza at. Yuhhhh neye dayanarak insanlar bu parayı ödediğinide bilmiyor. Saçmalığa bakarmısınız?
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

AKSARAYLI 68

 • Kıdemli Dost
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 278
 • Konu Sayısı: 17
Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2011, 23:07:09 »

Ali Tezel – Engelli ehliyeti olan vergisiz araç…
Mayıs 19th, 2011 | Yazar:

Engelli rapor oranı yüzde 90 ve üzerinde olanların, başkaları kullanmak üzere vergisiz araç satın almaları veya ithal etmeleri mümkün. Yüzde 90′dan az fiziki engeli olanlar ise H sınıfı sürücü belgeleri varsa ÖTV ve KDV’siz kendileri kullanmak üzere araç alabilirler
Ali Bey, normal ı«sürücü belgem varken geçirdiğim bir trafik kazası neticesi sakat kaldım. Şimdi ellerimi tam olarak kullanamıyorum. Eski ehliyetimi kullanabilir miyim? Ayrıca özürlü sıfatıyla vergi ödemeden araç alabilir miyim? İsmi saklı
Sayın okurum, özür derecenizi mektubunuzda belirtmemiş siniz. Mevzuata göre, bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun özel tertibat yaptıranlara sağlanan ÖTV istisnasına ek olarak, sakatlık derecesi % 90 ve daha fazla olan engellilerin (taşıt üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması şartıyla) bazı taşıt araçlarını “özel tertibat veya mekanik ilave yaptırılması şartı olmaksızın” Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemedensatın alabilmelerine imkân sağlanmıştır. Ayrıca KDV indirimleri de vardır.Mevzuatımıza göre özür derecesi [...]
ARKADAŞLAR BU KDV İLE İLGİLİ BÖYLE BİR BİLGİ VAR ACABA BU ŞEKİLDE KDV KALKMIŞ MI ? OLUYOR ARAÇLARDA KANUNİ BİR BELGE VARMI VEYA BİLGİSİ OLAN VARMI.?
Kayıtlı

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20611
 • Konu Sayısı: 2126
  • Engelsizdostlar
Engelli Aracından ( KDV ) Alınır mı ?
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2011, 00:21:30 »

Sayın Tezel'i bir tv kalanında izledim ve engelli araç alımları konusunda gerçekten çok eksiklerinin olduğunu gördüm ve programı aradım çünkü çok sayıda yanlış bilgi verdi kendisi. Telefonla ulaşma şansım olmadı ama mail de attım ama cevap alamadım. Yanlış bilgilendirmekte bakın konuda KDV indiriminin de olacağını söylemekte kendisi ama işin özü öyle değil. Gerekli kurumla yaptım yazışmalar sonucunda aldığım cevapları siz değerli arkadaşlarımızla paylaştım. İşte KDV konusunun özü bu başlığımızda.

http://www.engelsizdostlar.com/forum/engelli-oto-h-sinifi-surucu-belgesi-hakkinda/engellilerin-sifir-arac-aliminda-kdv-odememek-icin-izlenecek-yol-nedir/
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62

Destek

 • Administrator
 • *
 • Çevrimdışı Çevrimdışı
 • Cinsiyet: Bay
 • İleti: 20611
 • Konu Sayısı: 2126
  • Engelsizdostlar
Kayıtlı
ELDEN GAZ FREN-GAZ PEDALI TERTİBATLARI SİPARİŞ VE FİYAT ALMAK İÇİN
0 542 334 24 62
 • CEVAP YAZ
 • YENİ KONU
 • HABER VER
 • OKUNMADI SAY
 • GÖNDER
 • YAZDIR
 • YENİ ANKET
« önceki sonraki »
 

Benzer Konularımız

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
11 Yanıt
9866 Gösterim
Son İleti 18 Mayıs 2009, 00:37:12
Gönderen: maliyeci42
3 Yanıt
3720 Gösterim
Son İleti 10 Ekim 2012, 10:47:14
Gönderen: Destek
2 Yanıt
7251 Gösterim
Son İleti 08 Ağustos 2009, 00:56:38
Gönderen: EMEKLİ
53 Yanıt
10700 Gösterim
Son İleti 23 Ekim 2012, 08:45:06
Gönderen: enhar
19 Yanıt
19635 Gösterim
Son İleti 14 Temmuz 2010, 00:24:08
Gönderen: roadstar
29 Yanıt
32805 Gösterim
Son İleti 29 Temmuz 2013, 23:43:04
Gönderen: Destek
2 Yanıt
7929 Gösterim
Son İleti 05 Haziran 2010, 15:52:53
Gönderen: Destek
13 Yanıt
12740 Gösterim
Son İleti 20 Şubat 2011, 22:03:57
Gönderen: Destek
3 Yanıt
3674 Gösterim
Son İleti 20 Şubat 2011, 00:14:38
Gönderen: Destek
11 Yanıt
5768 Gösterim
Son İleti 27 Nisan 2013, 14:35:34
Gönderen: baysiir

Yasal uyarı
Sitemiz Bir Paylaşım Forum sitesidir. Resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir.Bu nedenle doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir.Sitemize eklenen ve yasal yaptırım getirebilecek içerikler hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır. Bildirimlerinizi dostlar@engelsizdostlar.com adresine yollayabilirsiniz.