Yüreğinde Engel Olmayanların Tek Adresi

LÜTFEN GİRİŞ TIKLA VEYA ÜYE OLMAK İSTİYORUM TIKLA.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz
Gelişmiş Arama  
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

Gönderen Konu: Çocuğunuz Şımarık mı?  (Okunma sayısı 1508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gülümse

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 84
  • Bu Güller Engelsizdostlar ailesine
Çocuğunuz Şımarık mı?
« : 05 Mart 2009, 14:03:21 »

Çocuğunuz Şımarık mı?

Çocuklar şımarık ya da yaramaz doğmazlar, ailelerin göz yummaları onları bu hale getirir.

Eğer çocuğunuzun bu şekilde olmasından kendinizi suçlu hissediyorsanız, çocuğunuzu değiştirmek yine sizin elinizde. İşte çocuğunuzun yaramaz bir yumurcak olduğunu gösteren işaretler ve onu yola getirmenizi sağlayacak öneriler..

Çocuğunuzun yaramaz olduğunu gösteren işaretler!
Bir yere gittiğinizde istediği olmadığı zaman ağlıyor veya tepiniyor.
İstediği olmadığında kendisini yere atıyor ve kalkmıyor.
Değişmez, ikna olmaz bir öfke nöbeti geçiriyor ya da onu tutmaya çalıştığınızda size vuruyor.
Soru sorduğunuzda sizi duymazdan eliyor.
Diğer büyüklerine, hatta diğer çocuklara kaba davranıyor.
Oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşmak istemiyor.
Gösteriş yapmayı ve diğer yaşıtlarının arasında ön plana çıkmayı, ilgi merkezi olmayı seviyor.
başkasında olan şeyleri ne olursa olsun istiyor. Aldıktan sonra bırakıp yeni birşey istiyor.
Odasını her zaman dağıtıyor ve kendisinden beklediğiniz sorumluluklarını asla yerine getirmiyor.
Uyumak istemiyor.
Asla Başkalarının Umudunu Kırma, Belki Sahip Olduğu Tek Şey Odur..
BOL BOL TEBESSÜM ET GÜLÜMSE.. Hem Maliyeti Ucuzdur Hem De Değerine Paha Biçilmez...

Sevgi Engelli Değilseniz Tüm Engelleri Aşarsınız

^Türkan^

• Süper Moderator
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 2826
  • www.engelsizdostlar
    • Engelsizdostlar
Ynt: Çocuğunuz Şımarık mı?
« Yanıtla #1 : 05 Mart 2009, 14:16:54 »

Gözlemlediğim kadarı ile çocuğun her dediğinin yapılması şımarık olarak büyümelerine yol açıyor.Aileler çocuklarını dünyanın merkezi olarak görüyor ve bir dediklerini iki etmiyorlar.

denizzz

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 53
  • sevgiden caydığım yerde,darıl bana...
« Yanıtla #2 : 05 Mart 2009, 14:17:23 »

::) neyse ,epey endişelenmiştim ama benim ki şımarık değilmiş meğer, sağol gülümsepaylaştığın için ama konu yarım kalmış sanırım,çözümleri yok  :)
Ne alnımızda bir ayıp
Ne koltuk altında saklı haçımız
Biz bu halkı sevdik
Ve bu ülkeyi.
İşte bağışlanmaz korkunç suçumuz...

Ahmet ARİF

Deryaaslanturk

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 5
« Yanıtla #3 : 05 Mart 2009, 16:25:58 »

Deniz gerçi sende bir annesin iyi kötü bilirsin ama ben kendimce bulduğum çözümlerimi sana anlatayım.
Asla taviz vermem çocuk eğitiminde.  Çünkü taviz tavizi getirir.
Ağlayarak benden istedikleri hiç bir şeyi 1 yaşlarından beri yapmadım, yapacağım vardıysa bile ağlayarak istedikleri için yapmadığımı hep anlattım belirttim onlara. Ağlayarak isteklerini gerçekleştiremeyeceklerini bilirler.
Hep düzenli oldum ve ne olursa olsun helede kendi keyfim için asla düzenlerini bozmadım. Uyku saatleri, yemek saatleri, oyun saatleri ve şimdilerde ders çalışma saatleri hep bellidir. Tv izleme saatleride bellidir. Onları TV başında bırakıp ben işe güce dalmadım sohbete dalmadım kimseyle.

Arkadaşlarıyla kavga etmemeleri gerektiğini anlattım onlara ve arkadaşlarına vurmalarına asla izin vermedim. Aynı şekilde kendi aralarında kavga etmelerinide hiç bir şekilde onaylamam buna kızacağımı bilirler ve bana birbirlerini şikayete gelmezler.
Dışarı çıktığımızda sadece söz verdiğim şeyleri alırım onlara dışarı çıkmadan konuşurum onlarla. Bu en baştan beri böyleydi halende devam ediyor. Oyuncak satan yerlere girip hiç bir şey almadan çıktığım çok olmuştur. Ama önceden konuşmuşuzdur mutlaka. Gircez gezcez ama almıycaz diye.

Anane yada dedeyle en baştan konuştum benim hayırlarımı bildikleri için onlar asla hayırlarıma evet demediler.
Eşimle görüş farklılığına düşsek bile çocuklarımız konusunda birimizin evet dediğine diğerimiz hayır demedik, yada tersini. Hep söz birliği içerisinde olmaya çalıştık.

Aslında bu liste uzar gider ama aklımda şimdilik bunlar var.

Hayat üzüntüyle zaman kaybedemeyeceğim kadar kısa.

meral

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 07 Mart 2009, 13:22:35 »

Çocuğumuzu güzel bi şekilde yetiştirmek bizim elimizde ama sadece anne-babanın eşit dengede yetiştirmesi gerek. Çocuğun her dediği yapılmamalı yoksa gerçekten başa çıkılmaz bi durum olur...
Paylaşım için teşekkürler gerçekten güzel bi konuya değinmişiniz...

ERKAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2009, 15:14:04 »

Her çocuk saf ve temiz doğar, ona şekil verenler bizleriz, çocukların kişiliklerinin %70 gibi büyük bir kısmı 6 yaşına kadar oluşur. Daha sonra ise sosyal çevre faktörüyle geriye kalan %30 luk kısmı etkileme şansımız var.
Bu demek oluyor ki 6 yaşına kadar çocukların kişiliklerinin büyük kısmmı oluşuyor ve  yaşlarına bakmaksızın onlara demokratik davranacağız, değer vereceğiz, olgun birer bireylermiş gibi  davranacağız ve yanlarında hareketlerimize dikkat edeceğiz. Bu onların dil gelişimini, ahlak glişimini, psikolojilerini ve biyolojik gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor.
Eğitim gerçekten zor iş ve ilk eğitim ailede verilir. Ailedeki eğitimi  çarpık olan çocukların öğretmenleri okulda çok yoruluyorlar çünkü  bir binayı  sıfırdan yapmak , bozuk bir binayı yıkıp yeniden yapmaktan kolaydır. Lafı çok uzattım galiba ...

Eskiden insanlar  evladım kimseye haksızlık yapmasın, boğazından haram geçmesin, iyi ve dürüst bir birey olsun diye çırpınırken ; Şimdiki zihniyette ise  çocuğum ezilmesin herşeyi tatsın var....

Gülsen

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 470
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2009, 17:23:30 »

Biri 19 diğeri 15 yaşında iki çocuk annesi olarak sadece asıl sorun şimdi başlıyor diyebilirim.Küçükken bir şeyler öğretmeye çalıştığınız çocuklar bu yaşa geldiklerinde sizi beğenmeyip kendi bildiklerini size yaptırmaya çalışırlar,anne ve babasından tamemen bağımsız kalmak isterler onlara dünyanın en güzel sözünü söylesenizde sen bana kötü dedin derler.0-6 6-12 yaş ve üstü guruptaki çocuk eğitimi çok farklıdır.Sanmayınki çocuklar küçüklüklerindeki gibi söz dinleyip uslu duracaklar,büyüdükleri zaman tek söz dinlemedikleri gibi tek sözle de sizi susturmasını öyle bir güzel öğrenmişlerki nasreddin hoca bile hazır cevaplığıyla şimdiki çocuklara laf yetiştiremez.Her çocuk temiz ve saf doğar ama temiz ve saf olmıyan arkadaşları onları kendilerine benzetirler.Sabır,sabır,sabır gene sabır diliyorum anne ve babalara.
İntihar Köprüsü Gibiyim Bu Aralar, Gözümden Ve Gönlümden Düşen Düşene...

Deryaaslanturk

• Formkolik Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 5
« Yanıtla #7 : 09 Mart 2009, 11:00:09 »

Kördüğüm
ergenlik dönemi benim çok gözümü korkutuyor.
Şimdi yazdıklarını okuyunca iyice tırstım. ???
Hayat üzüntüyle zaman kaybedemeyeceğim kadar kısa.

cigtanesi

• Daim Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 25
« Yanıtla #8 : 09 Mart 2009, 11:27:19 »

Çocuğum olursa onu çok şımarık yapıcam.

Biz aynı hatayı yaptık. Şimdi okumadı ve biz buna çok üzülüyoruz. Geri dönüşü olmayan hata yaptı  okulu bıraktı. Küçükken fazla şımartıldığı için şimdi önüne geçilmedi.
HERKESİN ACISI SEVGİSİ KADAR...

Gülsen

• Emektar Dost
  • *
  • Çevrimdışı Çevrimdışı
  • Konu Sayısı: 470
« Yanıtla #9 : 09 Mart 2009, 12:18:22 »

Kördüğüm
ergenlik dönemi benim çok gözümü korkutuyor.
Şimdi yazdıklarını okuyunca iyice tırstım. ???

Çocuklarım küçükken,büyük çocukları olan aileleri dinledikçe acaba bunlar neden böyle konuşuyorlar derdim,içimdende yok canım bunlar fazla abartıyorlar benim çocuklarım yapmaz öyle şeyler ben onlara verdiğim eğitime ve kendime güveniyordum dolasıyla fazla endişelenmiyordum.
Şimdi o günleri hatırladıkça bak bana denilen şeyler ne kadar doğru çıkıyor bir bir demişim defalarca.
Her çocuk bir olmaz,örneğin kardeş olmalarına rağmen küçük oğlum abisiyle çok değişik kişiliklere sahipler,oysa aldıkları terbiye aynı ama küçük olmasının verdiği sımarıklığında etkisi yok değil.
Zaten anne babalar en büyük hatayı burda yapıyorlar,küçük çocuğa daha çok tolerans gösteriyorlar galiba biz bu hatayı yaptık zamanında.
Şimdi yapılacak tek şey sabırlı olmak ve çocukla arkadaş olmak ve arkadaşça konuşmak.Ergenlerin bu yaşlarda anne babadan çok arkadaşa ihtiyaçları vardır.
Onun büyüdüğünü,ona güvendiğinizi,siz olmadığınızda onun başının çaresine bakabileceğini ona hissetirdiğiniz zaman çocuğun kendisine olan güveni kuvvetleniyor ve bu onun kişiliğini bulmasına çok faydalı oluyor,çünkü sizinle konuşurken artık küçük bir çocuk olmadığını ispatlamak mücadelesi ortadan kayboluyor,benim kendi tesbitlerime göre ergenlerin tek derdi büyüdüğünü ve kendisini ispatlıyamamsıdır,bunu ona sağladığımız zaman biraz sorunlar azalıyor.
Ve en önemli nokta kimlerle arkadaşlık yaptığına kimlerle gezdiğine dikkat etmektir.
Çocuğumuz bir gün aç kalsada,hasta olsada bir şey olmaz ama gezdiği arkadaşı yada arkadaşları kötü aile terbiyesi almışlarsa veya kötü arkadaşlarsa (ALLAH korusun) başınız resmen belada.
Küçüklükte verilen güzel ahlakında ergenlik döneminde çok etkisi olduğu bir gerçektir.
kendi çocuklarımda sahit olduğum bir kaç satır (Annem böyle yaptığımızı duyarsa bize çok kızar çünkü böyle yapmanın günah ve kötü olduğunu bize öğretmişti)
Demek oluyorki zamanında verilen güzel ahlak çocuğun beyninde yer etmiştirki kötülük yapacağı zaman vicdanı buna müsade etmiyor.
Tüm anne evet özellikle annelere-babalara kolay gelsin.Dünyanın en zor mesleği anne olmaktır.

İntihar Köprüsü Gibiyim Bu Aralar, Gözümden Ve Gönlümden Düşen Düşene...
  • CEVAP YAZ
  • YENİ KONU
  • HABER VER
  • OKUNMADI SAY
  • GÖNDER
  • YAZDIR
  • YENİ ANKET

GoogleTagged - Etiketler

« önceki sonraki »